מגלגל...

בתי המרקחת מאשימים: משה”ב מתעדף את סופר פארם על פנינו

בתי המרקחת הפרטיים הפועלים בתחום הקנאביס הרפואי טוענים כי משרד הבריאות מתעכב בניפוק רישיונות לבתי מרקחת נוספים בכלל, ומתעדף באופן לא הוגן את בתי המרקחת של "סופר פארם" על פניהם בפרט.

יו”ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו תוקף בחריפות את משרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) על מה שהוא לטענתו אפליה חמורה בין בתי המרקחת הפועלים בתחום הקנאביס הרפואי והעדפה בלתי הוגנת לטובת רשת סופר-פארם.

במכתב רשמי שנשלח בסוף השבוע אל מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב טוענת הסתדרות הרוקחים כי למרות השקעת עשרות אלפי שקלים ועמידה בכל התנאים הנדרשים היק”ר לא מנפק רישיונות פעילות בתחום הקנאביס לבתי מרקחת פרטיים.

“מזה תקופה ארוכה, שמשרד הבריאות, באמצעות היק”ר, מעכב או נוקט ‘סחבת’ באישור בתי מרקחת קהילתיים, המבקשים לנפק קנאביס, הגם שאותם בתי המרקחת השלימו את ההכנות לכך, כנדרש מהם על פי הוראות משרד הבריאות,” נכתב.

באופן כללי טוענת הסתדרות הרוקחים כי על אף פניות רבות לא מתקבל כל הסבר לאותה ‘סחבת’: “ככלל, לא ניתן לדבר כל הסבר או נימוק, בכתב או בע”פ, וכאשר נדרש במשך זמן ובעקשנות הסבר, ניתן נימוק שהרוקח/ת המחוזי לא נתן/ה את המלצתו/ה.”

“הפיילוט של ניפוק הקנאביס החל עם הטיה חדה וברורה לטובת בתי המרקחת של רשת סופר פארם שקיבלו את מירב האישורים להכללתם בין אלו שנבחרו להיכלל בפיילוט,” נכתב. “מספרם של בתי המרקחת הפרטיים המנפקים קנאביס כמעט וזהה לאלו של רשת סופר-פארם, וזאת למרות שקיימים כמעט פי שלושה בתי מרקחת פרטיים”.

“עולה השאלה האם יש הצדקה להעדפה הזו?” המשיכו וציינו כי ישנם עשרות בתי מרקחת שממתינים לקבלת רישיון, כולם “לאחר שהשלימו את כל התנאים הנדרשים לשם קבלת אישור ניפוק קנאביס רפואי, ומן הראוי שיקבלו אותו באופן מידי”.

“החלטה זו פוגעת בזכויות יסוד של בית המרקחת, בעל בית המרקחת ועובדיו, החלטה המונעת מהם הכנסות, פוגעת בכבודם המקצועי, במוניטין המקצועי שלהם, ברכושם וכבודם,” הוסיפו. “על פי רוב זלא ניתנת למבקש הרישיון כל תשובה. הוא פשוט ממתין, ימים, שבועות וחודשים, ללא כל מענה וללא כל נימוק.”

במכתב טוען עוד עו”ד איל פלום בשם הסתדרות הרוקחים כי משרד הבריאות מתעכב באופן כללי בניפוק היתרים של כלל בתי מרקחת בתחום ונמנע מהגדלת היקף הפעילות בענף. לדבריו למרות שמאז אוגוסט 2019 עלה מספר המטופלים בלמעלה מ-50%, מ-40 אלף לכ-65 אלף, כמות בתי המרקחת שנוספו עלתה ב-12 בלבד, מ-48 ל-60.

לבסוף מבקשת הסתדרות הרוקחים ממשרד הבריאות לחשוף כמה בתי מרקחת הגישו בקשה לקבלת רישיון וטרם קיבלו אותו, כמה בתי מרקחת נדחו ומדוע, וכן למה מתעכבת היק”ר בניפוק רישיונות פעילות בענף. “נבקש להורות ליק”ר להשיב בתוך 14 יום לכל בקשה לרישיון לניפוק קנאביס,” כתב.

לאחרונה נחשף כי שולי הרווח של בתי המרקחת בתחום הקנאביס הרפואי נהנים מרווח של 31% על מכירת מוצרי קנאביס, לעומת 17.5% בלבד שהם מקבלים ממכירת תרופות “רגילות”. כזכור הרוקחים טענו לאחרונה בבג”ץ שהם לא מוכנים להתפשר וכי לא משתלם להם לפעול בשולי רווח נמוכים מאלו, זאת במסגרת הנסיונות לעצור את השתוללות המחירים בתחום.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר