בתי המרקחת והיצרנים יחשפו בכמה הם קונים ומוכרים קנאביס

האם בתי המרקחת באמת מרוויחים 30% משוק הקנאביס הרפואי, ומי הגורם האמיתי לעליית המחירים בענף? לאחר שניסו להימנע מכך במשך שנה, בימים האחרונים החלו חברות הקנאביס ובתי המרקחת למסור למשרד הבריאות פירוט מלא של מחירי הקנייה והרכישה בסיטונאות בענף

שנה בדיוק מאז דרש זאת מהם מנהל היק”ר יובל לנדשפט בפעם ראשונה באוקטובר 2020, צפויים כלל העוסקים בענף הקנאביס הרפואי בישראל – חוות ריבוי, חוות גידול, מפעלים, בתי מסחר ובתי מרקחת – להעביר לידיו עד סוף החודש הזה, אוקטובר 2021, את פירוט המחירים בהם הם רוכשים את הקנאביס מהחוליה שלפניהם ומוכרים אותו לחוליה שאחריהם.

לנדשפט ומשרד הבריאות מאמינים שנתונים אלה יאפשרו להם לנתח לראשונה באופן יסודי את נתוני השוק ולהבין מה החלק של כל אחת מהחוליות בשרשרת הייצור והשיווק. כך הם מקווים לאתר האם אחת החוליות נוגסת נתח גדול מדי – כזה שעשוי להיות הגורם לעליית המחירים החדה של הקנאביס הרפואי בשנים האחרונות.

כזכור, למרות אזהרות מצד הציבור והעוסקים בענף על כך שהרפורמה תוביל בודאות לעליית מחירים חדה, טען לנדשפט בריאיונות כי “97% מהמטופלים יראו ירידה במחירי הקנאביס הרפואי”. כאשר זה לא קרה, ובעקבות ביקורת קשה שהוטחה במשרד ובו אישית, לנדשפט ניסה להגיע אל הנתונים שמשפיעים על התמחור הסופי ולבחון אותם כדי להגיע למסקנות.

לאורך חודשים ארוכים הביעו הגורמים השונים בענף התנגדות למהלך. חלקם אף איימו כי ינקטו בהליכים משפטיים ורובם ככולם טענו שמדובר בדרישה שאין לה תכלית ושהיא מהווה פיקוח מחירים דה פקטו. בשורה התחתונה הם לא מסרו את הנתונים ובשלב מסויים נראה היה שלנדשפט אולי “מתקפל” ומוותר על דרישה זו.

“חדירה מוגזמת וחסרת תקדים למידע מסחרי”

פורום הקנאביס של התאחדות התעשיינים, הגוף המייצג את מפעלי הקנאביס הרפואי, מסר אז למגזין קנאביס כי “הפורום קיבל במפתיע את הדרישה שניתן להגדירה כחדירה מוגזמת למידע עסקי של חברות שבחלקן הינן חברות פרטיות. מסירת מידע על כמות המוצרים במלאי וכמות המוצרים ששווקו ומחירם היא חסרת תקדים”.

בנוסף טענו כי “בשלב זה, מאחר שהתחרות הולכת ומשתכללת, אין תכלית לדרישה זו. ככל שידוע לנו כבר אין מחסור בשוק במוצרי קנאביס לציבור המטופלים שהולך וגדל”.

אך בחלוף זמן מה משרד הבריאות פירסם דרישה נוספת, הפעם באופן רשמי בשם חיים הופרט, סמנכ”ל תכנון והמפקח על מחירים במשרד הבריאות, וכעת כאמור עולה מבדיקת מגזין קנאביס כי כלל הגורמים “נכנעו” ואכן יעבירו את הנתונים במלואם.

למעשה, מרבית בתי המרקחת כבר העבירו בימים האחרונים את הדוחות, כשהמגדלים והיצרנים צפויים לעשות זאת בימים הקרובים לאחר שגם התאחדות התעשיינים ויתרה על המאבק. אולי מתוך חוסר נעימות ההתאחדות סירבה הפעם למסור תגובה רשמית בנושא.

לדברי חלק מהגורמים בענף, ההחלטה באה מתוך אילוץ לאחר התייעצות של העוסקים עם גורמים משפטיים שהסבירו כי יש להיענות לקביעה של ועדת המחירים במשרד האוצר אשר הוצגה במהלך דיונים בבג”ץ וצידדה במהלך זה.

מה הגורם לעליית מחירי הקנאביס הרפואי?

את עיקר הביקורת על המחירים הגבוהים סופגים כמובן הרוקחים בבתי המרקחת, בין השאר מכיוון שהם אלה שנמצאים בקשר מול המטופלים הזועמים, אך בתקופה האחרונה התגברה הביקורת גם כלפי המגדלים והיבואנים לאחר שמחירי הקנאביס חצו את רף ה-300 שקלים לאריזה במשקל 10 גרם. הצעד אף הוביל למחאת מטופלים ולהטלת חרם על מוצרים יקרים.

לפי בדיקה של מגזין קנאביס מינואר השנה על בסיס נתונים גלויים וסמויים, כ-41% מההכנסות על כל מוצר הולכים למגדלים (100 ש”ח מכל מוצר בממוצע), 32% לבית המרקחת (79 ש”ח מכל מוצר בממוצע), 17% למדינה (41 ש”ח מכל מוצר בממוצע), 6% למפעל (15 ש”ח מכל מוצר בממוצע) ו-4% לבית המסחר (10 ש”ח מכל מוצר בממוצע).

בבדיקה דומה שביצעה ועדת המחירים של משרד האוצר שנה קודם לכן (ינואר 2020) הגיעו לנתון של עד כ-50% מההכנסות שהולכים ליצרנים (ללא פירוט כמה למגדלים וכמה למפעלים), ועד כ-31% לבתי המרקחת. יש לזכור שחלק לא קטן מהמגדלים מחזיקים גם במפעל ובית מסחר ואף בבית מרקחת, ובעצם חולשים על כל שרשרת הייצור. בהתאם, הנתח שלהם גבוה יותר.

התאחדות הרוקחים דוחה את הממצאים הללו. לדבריהם רוב מוחלט מבתי המרקחת נוגסים בממוצע רק כ-20% מהמכירה, בעוד שלדבריהם מיעוט קטן בלבד של גורמים בעלי כח, כאלה שמחזיקים בכמה וכמה בתי מרקחת בבעלותם, מגיעים קרוב לנתון שעלה בבדיקת המגזין ובדוח ועדת המחירים, קרי כ-30%. ייתכן שהאמת היא איפשהו באמצע, באזור ה-25% בממוצע.

לאחר שכלל הנתונים יועברו למשרד הבריאות עד סוף חודש אוקטובר 2021 כאמור (זאת לאחר ארכה שקיבלו מחודש יולי), ייתכן שאף יינקטו צעדים כלשהם על ידי משרד הבריאות שיצמצמו את הנתח של אחת החוליות בשרשרת, בין אם בתי המרקחת או המגדלים והיצרנים, ושיובילו לירידת מחירים. מצד שני סביר גם שלא יימצא נתון מהותי כזה והשוק ימשיך כסדרו.

בשוק דווקא מעריכים שהמחירים לא רק שלא ירדו, אלא אף יעלו עד הרבה מעל 300 ואף מעל 400 ש”ח ל-10 גרם, בעיקר למוצרים מייבוא אך לא רק. העוסקים בענף טוענים שכיום, כאשר מלאי המוצרים מגוון והמחירים נפרשים על פני ספקטרום רחב כולל מוצרים שנמכרים ב-90 ש”ח בלבד ל-10 גרם, אין סיבה למחאות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר