מגלגל...

ארה״ב: תושבי מרילנד ומיזורי אישרו לגליזציה לקנאביס

במרילנד אפשר יהיה לרכוש ולהחזיק עד 42 גרם קנאביס ולגדל עד 2 צמחים בבית, ובמיזורי עד 84 גרם ועד 6 צמחים בבית - כך קבעו תושבי שתי המדינות בהצבעה במשאל עם הלילה (שעון ישראל). 3 מדינות אחרות - ארקנסו, דקוטה הצפונית ודקוטה הדרומית - דחו הצעות חוק דומות

הלילה (שעון ישראל) הצביעו במשאל-עם במסגרת בחירות האמצע (Midterms Election) תושביהן של 5 מדינות מהשמרניות יותר בארצות הברית, בעד ונגד הצעות חוק ללגליזציה של קנאביס. במרילנד ומיזורי הצעות החוק אושרו, בעוד שבארקנסו, דרום דקוטה וצפון דקוטה הן נדחו. במקביל תושבי קולורדו הצביעו בעד מעין לגליזציה לפטריות פסילוסיבין, 10 שנים לאחר שהיו הראשונים לאשר לגליזציה לקנאביס.

מרילנד ומיזורי מצטרפות בכך למדינות רבות אחרות בארצות הברית שכבר עשו זאת במהלך העשור האחרון. כיום מתוך 50 המדינות ישנן 21 שאישרו הסדרה של שוק קנאביס חוקי לשימוש פנאי, 32 שאישרו אי הפללה ו-38 שאישרו קנאביס רפואי.

יש לציין שהקנאביס נותר בלתי חוקי ברמה הפדרלית בארה״ב, כאשר האפשרות לנהל שוק קנאביס חוקי במדינות עצמן (States) בניגוד לחוק הפדרלי הוטמעה בעקבות ״מזכר קול״ (Cole Memo) – מסמך רשמי שגיבש סגן שר המשפטים לשעבר ג’יימס קול תחת ממשל הנשיא לשעבר ברק אובמה.

מרילנד – לגליזציה מלאה: הקמת שוק חוקי, עד 42 גרם ו-2 צמחים לשימוש עצמי ומחיקת רישומים פליליים

על פי הצעת החוק ללגליזציה שאושרה במשאל-עם הלילה במרילנד (על בסיס רוב מוצק של יותר מ-65%), יוקם שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי בו מבוגרים מגיל 21 ומעלה יורשו לרכוש ולהחזיק עד 42 גרם קנאביס לשימוש עצמי באופן חוקי, ולגדל עד 2 צמחי קנאביס בבית לצורך שימוש אישי.

רישומים פליליים מן העבר בגין החזקת קנאביס במשקל של עד 70 גרם במרילנד יבוטלו אוטומטית, בעוד שמי שהורשעו בעבירות החזקה שלא לשימוש עצמי או סחר לא חוקי יוכלו להגיש לבית המשפט בקשה למחיקת הרישום.

יחד עם זאת, מכירות קמעונאיות צפויות להתחיל בפועל רק ב-2024 או 2025, לאחר שבמהלך 2023 ינוסחו סעיפי החוק ותיקבע סופית הרגולציה.

נכון להיום ובטרם אישור החוק, פועל במרילנד ענף קנאביס רפואי שהוסדר בשנת 2013, כמו גם מודל של אי-הפללה של שימוש פנאי שנקבע באפריל 2014 אך רק בכמות של עד 10 גרם לשימוש עצמי. העונש על שימוש בקנאביס הוא קנס בסך 100$ בפעם הראשונה, 250$ בפעם השניה, ו-500$ החל מהפעם השלישית ואילך.

מיזורילגליזציה מלאה: הקמת שוק חוקי, עד 84 גרם ו-6 צמחים לשימוש עצמי ומחיקת רישומים פליליים

באופן דומה אך ברוב דחוק יותר של 53% אושרה גם הצעת החוק להסדרת שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי במדינת מיזורי. על פי הצעת החוק שאושרה מבוגרים מגיל 21 ומעלה יורשו לרכוש ולהחזיק עד 84 גרם קנאביס לשימוש עצמי באופן חוקי ולגדל במקביל לשימוש אישי עד 6 צמחי קנאביס בגירים פורחים, עד 6 צמחי קנאביס צעירים ללא פרחים ועד 6 ייחורים – זאת כמובן כדי לאפשר מחזורי גידול קבועים.

על פי הצעת החוק שאושרה, על מוצרי הקנאביס במיזורי יוטל מס מכירה בגובה 6% שיתווסף למיסי מדינה ומיסי בלו, שצפויים על פי הערכות רשמיות במדינה להניב למיזורי הכנסות שנתיות בגובה 40 מיליון דולר לפחות. רישומים פליליים מן העבר בגין שימוש עצמי בקנאביס יימחקו באופן אוטומטי.

נכון להיום ובטרם אישור הצעת החוק, פועל במיזורי ענף קנאביס רפואי שהוסדר בשנת 2018. עוד קודם, בשנת 2014, אושר במיזורי חוק אי הפללת צרכני קנאביס מצומצם מאוד הקובע כי החזקה של עד 10 גרם קנאביס לשימוש עצמי לא נחשבת עבירה פלילית אך רק כאשר מדובר בפעם הראשונה.

קולורדו – אי הפללת גידול ושימוש בפסילוסיבין והקמת מרכזי טיפול חוקיים

בקולורדו, שהיתה כאמור הראשונה בארה״ב לאשר לגליזציה לקנאביס לפני עשור, יש כרגע רוב בעד הצעת החוק שמבטלת את ההפללה של גידול ושימוש בפטריות פסילוסיבין ולמעשה מתירה זאת באופן חוקי כל עוד לא מתבצע מסחר. עוד קובעת הצעת החוק כי יוקמו במדינה מעין ״מרכזי טיפול״ בהם יוכלו המעוניינים בכך לצרוך פסילוסיבין באופן חוקי תחת פיקוח וסיוע מקצועי.

ארקנסו – הצעת החוק ללגליזציה נדחתה

במקביל כאמור עלתה להצבעה, ונדחתה ברוב של 56% נגד, הצעת חוק להסדרת שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי גם במדינת ארקנסו, לפיה מבוגרים מגיל 21 ומעלה יורשו לרכוש ולהחזיק עד 28 גרם קנאביס לשימוש עצמי באופן חוקי, אך ללא גידול קנאביס בבית לשימוש אישי. על פי ההצעה על מוצרי הקנאביס יוטל מס מכירה בגובה 10%, שיתווסף למיסי מדינה ומיסי בלו, ויחד הם צפויים להניב לארקנסו יותר מ-460 מיליון דולר בהכנסות ממיסים עד 2027, כך על פי הערכות מומחים. בניגוד למדינות אחרות בארצות הברית שאישרו לגליזציה בעשור האחרון, הצעת החוק בארקנסו לא מבטלת רישומים פליליים על שימוש בקנאביס מן העבר.

מאחר והצעת החוק ללגליזציה בארקנסו נדחתה, ימשיך לפעול שם רק ענף קנאביס רפואי שהוסדר בנובמבר 2016. מבחינת השימוש למטרות פנאי החזקה של עד 110 גרם קנאביס נחשבת לעבירה פלילית בינונית (בדרגת ״עוון״) בשתי הפעמים הראשונות, ולעבירה פלילית חמורה (בדרגת ״פשע״) בפעם השלישית. הצעת חוק לביטול הפללת השימוש בקנאביס ללא תנאים עלתה לפני כמה שנים להצבעה אך לא הושלמה.

דקוטה הצפונית – הצעת החוק ללגליזציה נדחתה

גם הצעת החוק להסדרת שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי במדינת דקוטה הצפונית נדחתה, ברוב של 55% נגד. על פי ההצעה שנדחתה מבוגרים מגיל 21 ומעלה יורשו לרכוש ולהחזיק עד 28 גרם תפרחות קנאביס ועד 4 גרם מיצויי קנאביס לשימוש עצמי באופן חוקי, כמו גם לגדל עד 3 צמחי קנאביס לשימוש אישי. בשונה ממדינות אחרות לא יוטלו מיסי מדינה על שוק הקנאביס, אלא רק מיסי מכירה רגילים ומס בלו. עוד בניגוד למדינות אחרות בארצות הברית שאישרו לגליזציה בעשור האחרון, הצעת החוק בדקוטה הצפונית לא היתה מבטלת רישומים פליליים על שימוש בקנאביס מן העבר.

נכון להיום וכך גם הלאה, מאחר והצעת החוק נדחתה, פועל בצפון דקוטה ענף קנאביס רפואי שהוסדר בשנת 2016. בשנת 2019 אושרה שם אי הפללה של החזקת עד 15 גרם קנאביס לשימוש עצמי, אך עם קנס כספי גבוה במיוחד בגובה 1,000$ למי שנתפס. בנובמבר 2018 עלתה למשאל עם הצעת חוק ללגליזציה מלאה אך גם היא נדחתה ברוב של 59%.

דקוטה הדרומית – הצעת החוק ללגליזציה נדחתה

גם תושבי דקוטה הדרומית דחו ברוב של 55% נגד את הצעת החוק ללגליזציה והסדרת שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי, הצעה הקובעת כי מבוגרים מגיל 21 ומעלה יורשו לרכוש ולהחזיק עד 28 גרם קנאביס לשימוש עצמי באופן חוקי, כמו גם לגדל עד 3 צמחי קנאביס לשימוש אישי.

נכון להיום ובטרם אישור החוק, פועל בדרום דקוטה ענף קנאביס רפואי שהוסדר בשנת 2020. מודל של אי הפללה של שימוש עצמי בקנאביס אושר לראשונה במדינה לפני זמן רב, עוד בשנת 1977, אך מהר מאוד הוא בוטל וההפלה הוחזרה ונקבעה על דרגת חומרה בינונית (״עוון״). במשאל עם שנערך בשנת 2020 כבר אישרו תושבי דקוטה הדרומית הצעת החוק ללגליזציה מלאה, אך התוצאה בוטלה לאחר מכן על ידי בית המשפט העליון של המדינה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר