מגלגל...
x

משרד האוצר הבריטי: לגליזציה של קנאביס שווה מאות מיליונים

לגליזציה של קנאביס עשויה להביא לרווח של מאות מיליונים בשנה ממיסים, ולהפחתה אדירה בהוצאות המשטרה ובתי הכלא. כך קובע דו”ח של ממשלת בריטניה שנחשף אמש על ידי רשת BBC.

חברי הפרלמנט הבריטי דנו ביום ב’ השבוע בנושא הלגליזציה, לאחר שעצומה עליה חתמו 200 אלף איש הכריחה את הממשל לערוך דיון בעניין. כעת מפרסמות רשתות התקשורת בבריטניה דו”ח פנימי של משרד האוצר הקובע כי לגליזציה של קנאביס תכניס מיליונים לקופת המדינה.

בדומה לדו”ח שפורסם בעבר גם כאן בישראל, הדו”ח הפנימי, שלא יועד לפרסום אך נחשף על ידי ה-BBC, טוען כי רגולציה של שוק הקנאביס “תביא לרווחים משמעותיים ממיסים ותוביל לחיסכון כולל במערכת המשפט הפלילי”.

בבריטניה צורכים 216 טון קנאביס בשנה

מסקנות הדו”ח מבוססות על מחקר של משרד האוצר כאמור, שנערך מוקדם יותר השנה מטעם המפלגה הליברל-דמוקרטית בעת שישבו נציגיה בקואליציה. תוצאותיו לא פורסמו לציבור עד כה. המחקר ניסה לבדוק את “ההשפעות הכלכליות האפשריות של הכנסת שוק קנאביס מפוקח לממלכה המאוחדת”.

שדה קנאביס
צרכני הקנאביס בבריטניה צורכים מעל 216 טון קנאביס בשנה

לפי מסקנות המחקר, כ-2.2 מיליון אנשים בין הגילאים 16-59 השתמשו בשנה האחרונה בקנאביס ברחבי המדינה וצרכו יחדיו סך כולל של 216 טון של קנאביס.

עוד במסגרת המחקר, בדקו מומחים ממשלתיים את הערכות’המכון לחקר חברתי כלכלי, לפיהן לגליזציה של קנאביס עשויה להפחית את הגרעון המדיני של אנגליה בעד 1.25 מיליארד ליש”ט בשנה, זאת כתוצאה ממיסוי השוק ומההפחתה בעלויות האכיפה.

למרות טענת המומחים כי המספר הינו הערכה מופרזת, הם מסכימים כי רגולציה של קנאביס תניב רווחים רבים במיסים, ותחסוך למדינה כ-200 מיליון ליש”ט בשנה בעלויות משטרה ובתי המשפט לפחות.

הממשלה בשלה: הקנאביס הוא סם מסוכן

דובר המפלגה הליברל-דמוקרטית, נורמן לאמב (Norman Lamb), אמר כי מפלגתו בוחנת לגליזציה ורגולציה של קנאביס, בדומה לשינויים שנעשו במדינות וושינגטון וקולורדו בארה”ב.

צרות של עשירים: הקנאביס מכניס לקולורדו יותר מידי כסף

נורמן לאמב: "שוק קנאביס מפוקח נראה כמו פיתרון הגיוני"
נורמן לאמב: “שוק קנאביס מפוקח נראה כמו פיתרון הגיוני”

“הדיון השתנה משמעותית,” ציין, “אנו רואים מדינה אחרי מדינה מתחילות לדון בנושא הזה, ומדינות רבות בארה”ב מחליטות למסד ולאשר את שוק הקנאביס.”

לדבריו של לאמב, אם מסתכלים במונחים של בריאות הציבור, ושל הימנעות מההפללה המוגזמת ממנה סובלים צעירים רבים, שוק קנאביס מאושר ומפוקח נראה כמו פתרון מאוד הגיוני.

במשרד הפנים הבריטי אמרו בתגובה כי “הממשלה לא מתכננת לעשות לגליזציה או דה-קרימינליזציה של קנאביס”, זאת מאחר ולטענתם “ישנן ראיות מדעיות ורפואיות ברורות המוכיחות כי קנאביס הוא סם מסוכן, שעשוי לגרום נזק גופני ונפשי למשתמשים בו, ושפוגע ביחידים ובקהילות.”

כמו כן טענו נציגי המשרד כי אין להם כוונה לשנות את החוק בנוגע לקנאביס, שמסווג כרגע כ”סם לא חוקי בדרגה B”, שהענישה בגין החזקתו היא עד 5 שנות מאסר, ובגין סחר עלולה להגיע עד 14 שנות מאסר.

מפקדי המשטרה: “לא נטריד מגדלי קנאביס”

למרות עמדת הממשלה, מספר מפקדי תחנות משטרה ברחבי בריטניה קראו להפסיק את המלחמה בסמים ואף הודיעו כי לא יטרידו מגדלי קנאביס

בחודש שעבר הודיע טום לויד, לשעבר מפקד משטרת קיימברידג’שייר, כי הוא פורש מכוחות המשטרה לאחר שמאס במלחמה בסמים, ואף צוטט באומרו “בתור שוטר גרמתי יותר נזק מתועלת“. לאחר פרישתו, מונה לויד להנהיג את “קואליציית הקנאביס הלאומית” (NCC) וכעת הוא ילחם מצדו השני של המתרס כנגד עמדת הממשל.

ראו עוד:
שוטרים באנגליה: “תגדלו קנאביס – לא נעצור אתכם”
ממשלת בריטניה מגיבה לעצומה: “לגליזציה זה מסוכן”
קמפיין לגליזציה חדש לקראת ועדת הסמים של האו”ם

המשך קריאה

תגובה אחת

  1. מזל טוב למגזין קנאביס אם מעח 80 אלף לייקים מהיום.
    אם 300 אלף לייקים גם לפה תגיע הישועה והקנאביס יהיה חוקי.
    להפיץ ולהמשיך עד ל300 אלף

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר