מגלגל...

בריטניה: המשטרה לא רוצה לעצור צרכני קנאביס – בניגוד לעמדת הממשלה

מועצת הפיקוד המשטרתי בבריטניה הכריזה כי היא מאשרת מעתה לכל מפקד מחוז לקבוע בעצמו האם לעצור משתמשי קנאביס או לא. במשרד לבטחון פנים דוחים את ההחלטה ומסתמן מאבק רשויות בנושא.

עוד בשנת 2015 דווח על מפקדי משטרה בבריטניה שמסרבים לעצור משתמשי קנאביס במחוזות עליהם הם מפקדים.

עכשיו מקבל הסירוב הזה רוח גבית גם מהגוף הרשמי שמייצג את שוטרי בריטניה ואחראי על מדיניות האכיפה בשטח.

מועצת הפיקוד המשטרתי בבריטניה (National Police Chiefs’ Council או NPCC) הכריזה כי היא מאשרת למפקדי מחוזות במדינה לקבוע בעצמם את המדיניות בנוגע לשימוש עצמי בקנאביס.

בין האלטרנטיבות שמציעה המועצה לשוטרים במקום מעצר של משתמשי קנאביס נכללות הפניה לטיפול, מתן אזהרה, או פשוט שיחרור ללא אזהרה – הכל בהתאם להחלטת מפקד המחוז.

“קיימות עדויות חזקות לכך שטיפול בעבירות מינוריות (כמו שימוש בקנאביס) באמצעות התערבות טיפולית במקום הליך פלילי משיג את התוצאות הטובות ביותר גם עבור המשתמש וגם עבור מערכת המשפט”, אמר דובר ה-NPCC לענייני סמים ג’ייסון הארווין (Jason Harwin).

“מפקדי המשטרה האזוריים, בהתייעצות עם המומחים שלהם לענייני שיטור ופשיעה, הם אלו שצריכים לקבוע את דרך הטיפול העדיפה עבורם”, הוסיף.

ב-NPCC מבהירים כי הפניית משתמשי קנאביס להתערבות טיפולית לא תבוא כתנאי מחייב לביטול ההליך הפלילי, אלא שמדובר יותר בהמלצה מאשר הוראה מחייבת.

הארווין, שהארגון שלו מייצג את כל 43 כוחות המשטרה האיזוריים באנגליה ובוויילס, אמר שמפקדי המשטרה ימשיכו לרדוף אחר עברייני הסמים ה”כבדים”, אך הוסיף כי “ישנן אופציות רבות להתמודדות עם אנשים שמחזיקים קנאביס או מגדלים אותו לשימוש עצמי בהתאם לנסיבות המקרה – כולל מתן אזהרות והתערבות טיפולית”.

הההכרזה גררה ביקורת מארגונים שמתנגדים לקנאביס בבריטניה. “מדובר בהכרזה תמוהה בהתחשב בקשר שבין קנאביס לאלימות. כנראה שיותר קל להיכנע לדרישות ההמון מאשר לשמור על החוק”, אמרה עורכת האתר השמרני Conservative Woman, קאתי ג’יינגל (Kathy Gyngell).

דייוויד ריינס מהארגון הלאומי למניעת שימוש בסמים בבריטניה אמר כי “לחבל במכוון בחוק שאוסר על קנאביס זה לא אחד מהתפקידים של ה-NPCC”.

בנוסף לביקורת ממתנגדי הקנאביס, ההכרזה של ה-NPCC גררה גם תגובה מצד דובר המשרד לביטחון פנים בבריטניה (Home Office), שאמר בקצרה כי “על מפקדי המשטרה מוטלת חובה לאכוף את החוק, החזקת קנאביס הינה עבירה פלילית”.

התגובה הזאת ככל הנראה מסמנת את תחילתו של מאבק סמכותי בין הרשויות השונות בבריטניה על אופי ההתמודדות עם שימוש עצמי בקנאביס.

בעוד שמפקדי המשטרה והארגון שמייצג אותם עומדים על זכותם לעשות את הנכון בעיניהם במחוז עליו הם מפקדים, התגובה הראשונית של המשרד לביטחון פנים מראה שהממשלה כנראה לא תוותר על הפללת צרכני הקנאביס ללא מאבק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר