ישיבת הממשלה בוטלה: הצעת החוק ללגליזציה בסכנה

הצעת החוק להסדרת שוק קנאביס חוקי היתה אמורה להיות מוגשת שוב השבוע לאישור הממשלה לצורך "קיבועה" להמשך בממשלה הבאה, אך ישיבת הממשלה בוטלה. שר המשפטים ניסנקורן מנסה לגייס את תמיכת רה"מ נתניהו.

שר המשפטים אבי ניסנקורן הגיש את הצעת החוק להסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל (“לגליזציה”) לאישור הממשלה, כך נודע למגזין קנאביס, לסבב אישורים עם השרים הרלוונטיים על מנת לנסות לקדם זאת לאישור בישיבת הממשלה היום (ד’) על מנת “לקבע” את היוזמה לממשלה הבאה.

עדכון (15:00): הוחלט למקד את ישיבת הממשלה היום בנושא הקורונה בלבד. הדיון בהצעת החוק ללגליזציה יתקיים, ככל הנראה, בשלב זה, ביום ראשון הקרוב (27.12)

עדכון (24.12, 18:00): ישיבת הממשלה בוטלה. בשלב זה לא ידוע מה יהיה גורל הצעת החוק.

היוזמה תלויה כמובן באישור השרים וראש הממשלה, אך אם תתקבל ניתן יהיה להמשיך בחקיקה גם בזמן הבחירות, וגם בממשלה הבאה כאמור, עד לאישור סופי. ההודעה מגיעה יממה לאחר מכתב התראה שנשלח לכנסת ולממשלה לפני הגשת עתירה מחודשת לבג”ץ.

במקרה כזה הלו”ז שנקבע במקור לפתיחת חנויות קנאביס חוקיות ושוק פנאי מסחרי בישראל יוכל לעמוד על ההערכה המקורית: בעוד כ-9 עד 15 חודשים, כלומר בערך עד אפריל 2022. כזכור ההצעה קובעת הסדרת שוק קנאביס חוקי כולל מכירה בחנויות יעודיות בלבד לגילאי 21 ומעלה לצורך שימוש עצמי.

אבי ניסנקורן (צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת)
“לגליזציה עד סוף 2021” הבטיח שר המשפטים אבי ניסנקורן לפני שהתפזרה הממשלה (צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת)

“ההצעה לא תאושר בקריאה ראשונה ולכן לא יחול עליה דין רציפות להמשך בכנסת הבאה מאותה נקודה אך מאחר ומדובר בהחלטת ממשלה (אם תאושר היום, מ”ק) היא תהיה תקפה גם בממשלה שלאחריה, וזאת אלא אם הממשלה הבאה תבטל באופן אקטיבי את ההחלטה של הממשלה הקודמת, הנוכחית” – כך אומר למגזין קנאביס גורם בממשלה המעורה בפרטים.

עוד הוא מוסיף: “אנחנו מאמינים שנספיק לעשות זאת עוד בכנסת הזאת, ומאמינים שנגיע להסכמות. בכל מקרה אנחנו ‘מבטחים’ את זה בצורה המיטבית באמצעות החלטת ממשלה”.

הפער המרכזי שנותר לא מושלם ונדרש לאישור הממשלה הוא ההחלטה תחת איזה רגולטור ינוהל הענף ואיזה משרד יהיה אחראי – משרד האוצר למשל, או משרד החקלאות.

עם זאת כאמור – הכל כפוף לתמיכת גוש הליכוד וראש הממשלה נתניהו, שהביעו עד כה תמיכה עקרונית, אך מאז ההודעה על פירוק הממשלה לא משיבים לפניות מגזין קנאביס בעניין זה. בעקבות פניה חוזרת של המגזין בוחנים גורמים בליכוד בשעה זו את הנושא וינסו לקדם תמיכה רחבה, אם לא היום אז ביום ראשון.

טיעון שנשמע כאילו הליכוד עלול להתנגד בגלל שהיוזמה מגיעה מצד שר המשפטים ניסנקורן, נענה בכך שהצעת המחליטים קובעת באופן מפורש שההחלטות בעניין הרגולטור האחראי יהיו בידי שני אנשים בלבד: רה”מ נתניהו ורה”מ החליפי בני גנץ.

דרך נוספת אפשרית לקידום החקיקה היא דךך ‘ועדת הסכמות’ – ועדה בכנסת שמוקמת בזמן בחירות ודנה ומקדמת נושאים שמקובלים על שני הצדדים במקומן של הועדות “הרגילות” שאינן פועלות בממשלת מעבר.

אם אכן יקודם אישור החוק בממשלה הנוכחית, מדובר בבשורה אפשרית חשובה לתומכי הלגליזציה מכיוון שעל פי הסקרים היום הממשלה הבאה צפויה להיות פחות תומכת לגליזציה מהנוכחית.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר