מגלגל...

בקשתכם לקנאביס רפואי סורבה? כך תשנו את ההחלטה

מסתבר שעם קצת רצון ומעט יכולת ניתן להגיש עתירה מנהלית נגד סירוב משרד הבריאות לנפק לכם רישיון קנאביס רפואי או נגד החלטה להקטין לכם את המינון החודשי. התהליך צריך להיות יסודי ומדויק, אבל הוא לא מאוד מסובך ובהחלט אפשרי. מדריך חדש מפרט כיצד לעשות זאת בקלות.

עשרות אלפי חולים ומטופלים סורבו בשנים האחרונות מלקבל רישיון קנאביס רפואי ואלפים רבים אחרים נאלצו להתמודד עם קיצוץ חד של המינון החודשי הקבוע אליו הורגלו.

לעתים סירוב זה הוא מוצדק, אבל ברוב המקרים הוא מגיע למרות שבידיו של המטופל ישנה המלצה של רופא מומחה לנפק לו את הרישיון או להגדיל לו את המינון – אך מנהלי היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי) הם שמסרבים.

ברוב המקרים מי שנתקל בסירוב כזה, או סתם בהתעלמות מפנייתו, ירים ידיים וישוב לטיפול הקודם בנרקוטיקה וסמי מרשם אותם הרופאים שמחים לספק ללא צורך באישור מיוחד ממשרד הבריאות.

אבל כעת מסתבר שהתשובה השלילית שקיבלתם ממשרד הבריאות עשויה להיות רק תשובת-ביניים, עליה ניתן לערער – וגם לנצח – בעזרת הליך משפטי לא מורכב מדי.

מרים בריינין
עו”ד מרים בריינין – מסייעת למטופלים בהגינות, בהתמודדות מול משרד הבריאות

עו”ד מרים בריינין, המלווה בשנים האחרונות מטופלי קנאביס במאבקם מול הרשויות ורואה גם איך עורכי דין מנצלים לעתים את מצוקתם של המטופלים, החליטה לפרסם מדריך קצר המפרט כיצד ניתן להתמודד משפטית בקלות מול סירוב לרישיון או קיצוץ במינון.

לדבריה “החוק איננו נחלת משפטנים בלבד” ולדעתה עם מעט אמביציה והמון סבלנות יכול כל אזרח לפנות לערכאות שיפוטיות בעצמו.

הפתרון: עתירה מנהלית לבימ”ש מחוזי

הדבר הראשון שעו”ד בריינין מציעה לעשות במקרה של סירוב לבקשת רישיון הוא לנסות ולקבל את התשובה הרשמית מדוע הוחלט בשונה מהמלצת הרופא המטפל.

במקרה של סירוב לקבלת רישיון יש לפנות לועדת ערר – פנייה כתובה, רשמית, בטופס כאן – ולאחר מכן לוודא שנתקבלה. שימו לב שבמקרה של הקטנת מינון אין צורך בועדת ערר.

לאחר מכן, במידה והתשובה אינה מספקת או כלל לא התקבלה, יש להגיש פניה ליק”ר עצמו באמצעות היועץ המשפטי למשרד הבריאות, נציב קבילות הציבור במשרד הבריאות, והפרקליטות במכתב התראה לפני פנייה לבית המשפט. במכתב זה עליכם לשטוח את כלל הטענות כנגד החלטת היק”ר ולצרף את כלל המסמכים המעידים על כך.

בכל מקרה בטרם הפנייה לבית המשפט חובה לרשום כל מהלך, לתעד כל מכתב שנשלח ואישור שהוא נתקבל ולהקליט כל שיחה עם גורמים רשמיים בנושא זה.

אם סורבתם לאחר מכתב הפנייה, או שכלל לא קיבלתם תשובה וחיכיתם זמן סביר לכך, אתם רשאים לפנות לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית המשפט המנהלי (ולא בימ”ש השלום או העליון) בעתירה על החלטת היק”ר.

על מנת שבית המשפט לא יידחה אתכם בהינף יד, עליכם להוכיח כי ההחלטה של משרד הבריאות לגבי רישיון הקנאביס הרפואי שלכם היתה מנוגדת להמלצה שקיבלתם מרופא מומחה אשר מכיר את ההיסטוריה הרפואית שלכם וזאת ללא נימוק סביר.

מי יכול לעתור לבית משפט?

אם הגשתם בקשה לרישיון קנאביס רפואי, לחידושו או להגדלת המינון, ונתקלתם כמו רבים בתגובה איטית שלעתים כלל לא מגיעה, אינכם יכולים להגיש מיד עתירה מנהלית.

החוק קובע כי ניתן להגיש עתירה שכזו רק לאחר שהרשות קיבלה החלטה כלשהי, כלומר רק לאחר מיצוי הליכים. ובקצרה – עד שלא קיבלתם תשובה, אינכם יכולים לעתור.

לעתים מתקבלת ממשרד הבריאות תשובה שלילית עקב חוסר במסמך כלשהו. במקרה כזה עליכם להוכיח שניסיתם לעמוד בכל הדרישות, הצגתם את המסמכים שהמשרד ביקש – ולמרות זאת סורבתם.

ובשורה התחתונה – על מנת שיהיה ניתן לפעול משפטית נגד היק”ר יש לוודא כי:

  1. קיימת המלצה חיובית של רופא מטפל (עדיף יותר מאחד) לבקשתכם – קבלת רישיון, חידוש רישיון, או השבת מינון שהוקטן.
  2. קיבלתם תשובה רשמית שלילית סופית מגורם מוסמך.
  3. מוצו ההליכים המקדמיים לפני העתירה – כלומר נעשתה פנייה רשמית בכתב אשר התקבלה ביק”ר אך לא הובילה לשינוי ההחלטה.

איך לנסח מכתב התראה לפני פנייה לבית המשפט

כאמור בטרם הפנייה לבית המשפט עליכם להוכיח שעשיתם כל מה שניתן כדי לשכנע את משרד הבריאות בצדקתכם.

לצורך כך בטרם הגשת העתירה המנהלית עליכם לנסח “מכתב התראה לפני פנייה לערכאות שיפוטיות” ולשולחו למשרדי היחידה לקנאביס רפואי ולמשרד הבריאות.

במכתב זה חשוב לפרט היטב את כל הנקודות, לצרף צילום של את כל המסמכים הרפואיים שתומכים בטענות ולהגיד את כל שעל ליבכם. “לפעמים האמת עדיפה על פלפולי לשון,” אומרת עו”ד בריינין.

ייתכן מאוד שכבר לאחר שלב זה – ועוד בטרם הגעתם לבית המשפט – משרד הבריאות יתקפל וייתן לכם את התוצאה הרצויה, ואם לא – ההליך שניהלתם יאפשר לכם להגיע מוכנים כראוי ולשכנע את בית המשפט בצדקתכם.

13 כללי אצבע לניסוח עתירה מנהלית

במדריך עצמו (כאן) שפרסמה עו”ד בריינין יחד עם עמותת “טיפות של תקווה”, היא מדגישה שבכדי לעשות זאת בצורה הטובה ביותר יש לעמוד ב-13 כללי אצבע.

אכן, לא מדובר בהליך פשוט וקליל, אך גם לא מסובך מדי. מה שבטוח, המדריך הזה יכול לעשות לכם סדר בזכויות המשפטיות שלכם מול משרד הבריאות וגם לחסוך לכם כסף שרבים נאלצים לשלם לעורכי דין עבור ייצוג.

בכל מקרה, אם הסתבכתם יתר על המידה, ניתן לפנות לכל עו”ד הבקיא בתחום. המדריך נועד כאמור למנוע מעו”ד להטעות את לקוחותיהם ולדרוש בגין כך סכומי כסף גבוהים מדי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר