מגלגל...

בקשה לייצוגית: האם היק”ר יחזיר 420 מיליון שקל למטופלי הקנאביס?

ספוילר: כנראה שלא, אבל בכל מקרה, עו"ד יוגב חלפון הגיש לביהמ"ש בקשה לאישור תובענה ייצוגית בה הוא טוען כי משרד הבריאות והיק"ר גובים או מביאים לכך שמתבצעת גבייה בעבור רישיונות קנאביס רפואי וזאת לדבריו בניגוד לנהלים

בקשה לאישור תביעה ייצוגית על סך 420 מיליון ש”ח הוגשה הבוקר (ג’) לבית המשפט בתל אביב בדרישה לחייב את היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר) להשיב כספים לעשרות אלפי מטופלי קנאביס רפואי ששילמו לרופאים עבור תהליך ניפוק הרישיון שלהם לאורך השנים האחרונות.

לטענת העותר, עו”ד יוגב חלפון, ליק”ר אין סמכות לגבות כספים על רישיונות קנאביס רפואי ו/או לחייב חולים בחיובים כספיים בתשלום לרופאים עבורם. לדבריו, האישור לשימוש בקנאביס צריך שיהיה בסמכות הרופא “כמו כל תרופה נרקוטית אחרת” וכי בניגוד לכך נדרשים מהמטופלים בקנאביס רפואי תשלומים גבוהים.

בנוסף הוא טוען כי סכומי הכסף שנגבו מהמטופלים גבוהים מאלו שנקבעו בוועדת הכספים בשנת 2019, אז הצביעו כזכור חברי הכנסת כי הסכום לא יעלה על 278-295 ש”ח לשנה. עו”ד חלפון לא התייחס בתובענה לחשיפת מגזין קנאביס מלפני כשנה ממנה עלה שהנוהל הזה פג תוקף וקופות החולים והרופאים למעשה גבו את התשלום ללא סמכות.

לכאורה, לא ברור מדוע טוען עו”ד חלפון, מטופל בעצמו, כי משרד הבריאות או היק”ר גובים את התשלום, שכן ככל הידוע למגזין קנאביס, יק”ר לא גובים שום סכום עבור ניפוק רישיון. בבדיקה מול רופאים שעוסקים בתחום, גם הם טוענים שמעולם לא העבירו שום סכום כאגרה או כעמלה למשרד הבריאות לצורך ניפוק הרישיונות.

עו”ד חלפון מצידו מתעקש בשיחה עם מגזין קנאביס הערב כי הרופאים דווקא כן נדרשים להעביר סכום כסף בסך 350 ש”ח ליק”ר עבור כל רישיון. בתשובה לשאלת מגזין קנאביס האם יש לו ראיות לכך, טען: “אני עורך דין רציני וככזה בוודאי שיש ברשותי את כל הראיות הנדרשות”, אם כי הוא לא הציג אותן.

גם בתשובה שהוא קיבל מהיועצת המשפטית של היק”ר, אותה צירף לתובענה, נטען כי משרד הבריאות לא גובה את הכספים, אלא קופות החולים שהינן גופים משפטיים נפרדים. נראה כי עו”ד חלפון, אם היה קורא את תחקיר מגזין קנאביס, היה מבין שהתובענה צריכה אולי להיות מוגשת נגד קופות החולים ו/או הרופאים הגובים.

יוגב חלפון עו"ד
עו”ד יוגב חלפון

מעיון בפרטי התובענה ניתן להבין אולי שכוונתו של עו”ד חלפון היא לחיוב שנדרש ממנו כמטופל על ידי ד”ר סילביו בריל וד”ר איתי גור אריה, אליהם פנה לדבריו עם המלצת הרופא המטפל שלו, כאשר הם דרשו ממנו לשלם להם כל חצי שנה תשלום בסך 350 ש”ח לחידוש הרישיון ועוד 600 ש”ח עבור הביקור אצל ד”ר בריל.

ייתכן שעו”ד חלפון יטען בבית המשפט, אם הבקשה לאישור התובענה לא תידחה על הסף, שמשרד הבריאות והיק”ר אחראים בעקיפין על הגבייה מעצם כך שהם אלה שמכשירים את הרופאים שגובים את הסכומים הללו והם אלו שמאפשרים בפועל את המשך פעילותם.

כך או כך, בתובענה (שנוסחה המלאה מופיע כאן) הוא כותב כי “מדובר בגביית כספים אסורה אשר משרד הבריאות והיק”ר גובים מחולים לטיפול בקנאביס רפואי ובעקבות זאת אותם חולים נאלצים לשלם כספים רבים, כל חצי שנה… יוצא שמשרד הבריאות והיק”ר גובים בין 2-3 רישיונות בשנה”.

לדבריו, “מחד, מדובר בגביה שפוגעת בחוק זכויות החולה וחוקים נוספים, ומשכך הגביה היתה צריכה להיעשות במסגרת חוק (ולא בתקנה, מ”ק), ומאידך מדובר בגביית יתר שמפרה את הוראות ועדת הכספים המאפשרת לגבות כספים רק עבור רישיון שנתי אחד בלבד”.

על בסיס טענות אלו הוא דורש כי משרד הבריאות ישיב את הכספים, בסך 350 ש”ח לחצי שנה, שהם 700 ש”ח לשנה לפחות, ולדבריו יכולים להגיע עד 1,400 ש”ח לשנה, לכל קבוצת המטופלים ששילמו עבור ניפוק או חידוש רישיון בתקופה שבין מארס 2021 ועד מארס 2023.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר