טוען...

החל מהשבוע הבא תוכלו לגדל קנאביס ביהודה ושומרון?

חוק יו"ש מזעזע בימים אלה את הקואליציה ועלול ליפול בשבוע הבא בהצבעה בכנסת - דבר שעשוי להוביל לכך שמשטרת ישראל לא תוכל עוד לאכוף עבירות פליליות בישובי יהודה ושומרון, כולל חוקים האוסרים על סחר וגידול קנאביס

בשבוע הבא תעלה להצבעה בכנסת הצעת חוק הוראת שעה להארכת התוקף של תקנות שעת חירום ביהודה ושומרון (הנקראת גם חוק יו”ש) אשר מאושרת מדי 5 שנים מאז 1967 ומחילה למעשה את החוק הפלילי של ישראל על תושבי יהודה ושומרון.

בימים האחרונים התעורר סכסוך פומבי בין שר המשפטים גדעון סער שאחראי על אישור הצעת החוק לבין חברי הכנסת ממפלגת רע”מ וח”כ ג’ידא רינאוי זועבי ממפלגת מרצ, המסרבים לתמוך בחוק.

מאחר והאופוזיציה הודיעה שתצביע נגד כל הצעת חוק של הקואליציה, אין כרגע רוב לאישור הצעת החוק.

אם אכן לא תאושר הצעת החוק, החוק הפלילי הישראלי לא יחול עוד על תושבי יו”ש החל מסוף חודש יוני, כולל חוקי האיסור על קנאביס.

אמנם ההפללה לגבי החזקה לשימוש עצמי הופסקה לאחרונה ונאכפת באמצעות קנסות ולא בהליכים פליליים, אך סחר וגידול קנאביס נחשבים כמובן עדיין לאסורים ומובילים לפתיחה בהליכים פליליים נגד החשודים בהם.

המשמעות במקרה כזה היא שתיווצר ביהודה ושומרון מעין מערכת חוק נפרדת מזו שקיימת בישראל, שבמסגרתה אמנם יוכל לכאורה הצבא לאכוף עבירות סחר וגידול קנאביס, אך לא באמת יוכל להפעיל כוחות לשם כך מה גם שסביר שלא יהיה מקום בבתי כלא צבאיים ביו”ש לעבריינים מסוג זה.

סער הזהיר כי את רע”מ כי הסוגיה מבחינתו נוגעת לשאלה “האם הקואליציה רוצה להמשיך להתקיים או לא”. רע”מ בתגובה השיבו לו “אנחנו מוכנים”, כשכוונתם כי הם מוכנים לפיזור הכנסת והליכה לבחירות.

סער עצמו הסביר אתמול כי “אלמלא החוק הזה הדרך תהיה להעמיד לדין ישראלים במערכת השיפוט הצבאית, זה בוודאי לא דבר שהיינו רוצים להגיע אליו. המשטרה לא תהיה מוסמכת לחקור ביהודה ושומרון על מעשים שבוצעו בישראל ולא תוכל לעצור ישראלי שביצע עבירה פלילית בישראל וחמק לתוך תחומי יהודה ושומרון. המצב הזה כמובן עלול להפוך את הישובים ביהודה ושומרון לעיר מקלט לעבריינים ישראלים.”

ראו גם:
מה המתנחלים חושבים על קנאביס

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר