טוען...

בקרוב לגליזציה למסיבות טבע? “לא מצליחים למנוע, עדיף להסדיר”

"במקום להיאבק במסיבות הטבע, הגיע הזמן להתמודד עם קיומן ולייצר מענה הוליסטי הכולל רישוי, העלאת מודעות, הנגשת מידע, ליווי, טיפול ואכיפה" - כך קובעת היום יו"ר ועדת הסמים של הכנסת.

הועדה המיוחדת להתמודדות עם סמים ואלכוהול של הכנסת (“ועדת הסמים”) בראשות חה”כ מיכל קוטלר-וונש (כחול לבן), התכנסה הבוקר (ג’) לדון בנושא היקף מסיבות טבע בישראל באופן כללי ובפרט בזמן מגפת הקורונה ולמען מניעת תוצאות הרות אסון.

בדיון נכחו הורי החיילת טוהר דוד שנפטרה במסיבת טבע שהתקיימה בדרום הארץ בשנת 2018, והביאו את סיפורה של טוהר ז”ל. ויויאן דוד, אמה של טוהר ז”ל, אמרה: “טוהר דוד ז”ל ואריאל צפריר ז”ל הם ילדים שקיבלו חינוך טוב בבית טוב, ומה שקרה להם יכול לקרות בכל משפחה, ילד הולך ולא חוזר”.

יו”ר הוועדה ח”כ קוטלר-וונש זעמה על כך שישנם כ-300 אלף מבלים במסיבות טבע בשנה, ואמרה: “‏מסיבות טבע ללא הסדרה הן קטלניות. רק ביום שישי האחרון, התמוטט אריאל צפריר ז”ל במסיבת טבע נוספת. הקונספציה חייבת להשתנות: במקום להיאבק במסיבות הטבע, הגיע הזמן להתמודד עם קיומן ולייצר מענה הוליסטי הכולל רישוי, העלאת מודעות, הנגשת מידע, ליווי, טיפול ואכיפה”.

מיכל קוטלר-וונש
יו”ר ועדת הסמים של הכנסת, ח”כ עו”ד מיכל קוטלר-וונש

ח”כ קוטלר-וונש ביקשה לקדם את הקמתה של וועדה בין משרדית שתבחן את נושא מסיבות הטבע, אותה ועדה שהייתה אמורה לקום כחלק ממסקנות דיוני ועדת הסמים בדיונים קודמים בכנסת ה-20, ואמרה: “מדובר בהצלת חיים ממש, יש כאן דברים שחייבים לקרות מיד. הערבות ההדדית היא הבסיס להקמת המדינה ועל בסיסה צריכה להתקיים המדינה.”

עוד הוסיפה כי “מסיבות הטבע שמתנהלות באופן חשאי ומחתרתי גובות חיים של הילדים שלנו, אלה זמנים שמחייבים אותנו ביתר שאת להבין כי אין לדחות את הדחוף על פני החשוב. הכל דחוף. יש למנוע הישנותם של האירועים הטראגיים וללמוד ממקרה המוות של אריאל צפריר ז”ל, בתקווה למנוע את הטרגדיה הבאה”.

ראש אגף טיפול ושיקום במשרד לחיזוק וקידום קהילתי, טלי יוגב, הסבירה את אי הקמתה של הוועדה הבין משרדית ואמרה: “הייתה התנגדות די גורפת להקמת הוועדה הבין משרדית מכיוון שלא ברור איזה גוף ייקח על עצמו את האחריות, אנחנו כחלק מהמשרד לחיזוק וקידום קהילתי מנסים כמה חודשים לקדם פגישה ראשונה שעליה נעדכן את הוועדה”.

ממשרד החינוך השתתפה הממונה למניעת שימוש בסמים ובאלכוהול קרן רוט-איטח, שהדגישה כי הוועדה הבין משרדית תוכל למקד את השיח, ואמרה: “זו ועדה שמסדירה חלק מתרבות הפנאי של בני הנוער ומה תפקידם של ההורים כשומרי סף. ההורים אמורים להיות מודעים על השימוש בחומרים כדי להסביר לילדיהם לפני שיוצאים למסיבות”.

“ההתמודדות עם המסיבות ללא רישיון מצריכה טיפול ייעודי,” אמרה טל בסון, נציגת המשרד לביטחון פנים. “בשביל לאתר מסיבות ללא רישיון, אנחנו פועלים מודיעינית כדי להגיע למארגנים כאלה ואחרים. לדוגמה שבוע הבא, איתרנו ברמת המודיעים מפיק שמתכנן להקים שתי מסיבות והגשנו נגדו תביעה”.

בעניין האמבולנסים ומתן סיוע רפואי בזמן המסיבות, אמר ראש אגף מבצעים במד”א רונן בשרי כי לא בהכרח המארגן מחויב שמד”א ילוו את האירוע: “הבעיה מתחילה כאשר חברה פרטית מאבטחת. ולא בהכרח החברות הפרטיות, יש להן אמבולנסים פרטיים שיפנו במקרה חרום, אין חובה להזמין את שירותי מד”א”.

יו”ר הוועדה סיכמה את הדיון ואמרה: “אני מבקשת שמסקנות הוועדה הזאת תיושמנה במיידית. הוועדה הזאת תדרוש שוב לקיים שולחן עגול לכלל המשרדים שכבר התבקשו בעבר אך לא התקיים. לא ייתכן שלא קרה כלום מאז מסקנות הוועדה האחרונה, אני דורשת שתוך שבוע נקבל תשובות מהמשרדים השונים”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר