מגלגל...

בקרוב בצו: הממשלה רוצה לדעת כמה מרוויחים יצרני ומשווקי הקנאביס

בקרוב צפוי להישלח צו ממשלתי לעוסקים בתחום הקנאביס החוקי שיחייבם להעביר לממשלה נתונים אודות מחירי המכירה, המבצעים לצרכן והרווחים השנתיים שלהם, גם באופן רטרואקטיבי מאז 2020. המטרה בתחילת הדרך היתה לבחון אפשרות של הטלת פיקוח מחירים, אבל מה המטרה האמיתית כיום? הדעות חלוקות

צו ממשלתי שיטיל חובת דיווח מחירים ורווחים צפוי להיכנס לתוקף כבר בשבועות הקרובים ובכך לחייב את מגדלי, יצרני, יבואני ומוכרי הקנאביס החוקי בישראל, לדווח לרשויות אודות מחירי המכירה, המבצעים לצרכן והרווחים השנתיים שלהם, כולל באופן רטרואקטיבי משנת 2020 ועד היום.

טיוטת הצו, שעותק ממנה הופץ אתמול לעוסקים בענף הקנאביס הרפואי והגיע גם לידי מערכת מגזין קנאביס, מדגישה שלפחות בשלב זה לא מדובר עדיין בפיקוח מחירים של ממש, כפי שתוכנן בתחילה, אלא במעין הכנה לכך, שתאפשר לרשויות לבחון את מצב השוק והתנהלותו מבחינת מחירים, תחרות, רווחים וכיוצ”ב.

כזכור, בתחילת הדרך, לאחר התנעת הרפורמה בענף (“המדיקליזציה”, האסדרה החדשה) דרש בשנת 2020 משרד הבריאות להטיל פיקוח מחירים על השוק הזה, כלומר לקבוע מחיר גג מותר למוצרי קנאביס רפואי לפי קטגוריות שונות, אך משרד האוצר התנגד.

הדרישה המקורית באה בימים בהם מוצרי הקנאביס הגיעו עד מחירים גבוהים של 20-30 ש”ח לגרם וללא אלטרנטיבות, ובשיא אף עד כ-40 ש”ח, אך מאז, המחירים התאזנו באופן משמעותי כך שכיום לצד המוצרים היקרים ישנם עשרות זני קנאביס במחירים מהזולים ביותר בעולם, אף עד 1-10 ש”ח לגרם בלבד.

עובדה זו הובילה את משרד האוצר להתנגד לדרישת משרד הבריאות להטיל פיקוח מחירים, והצדדים הגיעו להסכמה כי לא ייקבעו בשלב זה מחירי מקסימום. בתום דיונים הוחלט בוועדת המחירים במשרד האוצר לאסוף נתונים הנוגעים לשוק על מנת לאפשר לרשויות להגיע לתובנות מבוססות – ולהחלטה האם יש צורך בהטלת פיקוח על המחירים.

לטענת שני גורמים בענף ששוחחו עם מגזין קנאביס בעניין זה, הצו שצפוי לצאת כעת הוא למעשה מעין “שארית” של יוזמה ישנה, שכיום כבר איננה רלוונטית, מכיוון שמחירי הקנאביס הרפואי בישראל הפכו למגוונים, בעיקר על רקע העובדה שכבר אין מחסור ואפילו ישנו עודף.

1-10 ש”ח לגרם – “כוחות השוק עשו את שלהם, המחירים ירדו”

עם זאת, נרשמה מחלוקת לגבי הסיבה “האמיתית” להתעקשות הזאת מצד הממשלה לדרישה לקבלת נתונים – אחד טוען שכן מדובר בהכנה לקראת הטלת פיקוח מחירים בעוד כשנה, בעוד שאחר טוען שאין כוונה להטיל פיקוח מחירים אלא שמדובר פשוט בניסיון לנצל את המומנטום כדי לאגור מידע מסחרי רחב היקף על השוק.

כאמור, הניסיון לקבל את המידע הזה מקורו בשנת 2020, אז שלח מנהל היק”ר מכתב לעוסקים בענף בדרישה שימסרו לו את המידע הזה. הוא חזר בו מהדרישה לאחר שהעוסקים טענו שהדרישה לא חוקית. בחלוף כשנה קבעה ועדת המחירים של משרד האוצר כי על העוסקים למסור מידע זה, ומנהל היק”ר פנה עקב כך לעוסקים שוב, אך אלה סירבו שוב, מה שהוביל כעת למה שצפוי להיות הטלת צו ממשלת שיחייב זאת בחוק.

איזה קנאביס אתה?

כדי להצדיק את הדרישה הזו על פי חוק, משייכים משרדי הבריאות והאוצר את הצורך בהפעלת חוק פיקוח מחירים, על העובדה שישנה חברה אחת השולטת ביותר מ-40% מבתי המרקחת הפעילים בתחום הקנאביס. הכוונה (שאינה מופיעה בצו) היא כמובן, ככל הנראה, לרשת סופר-פארם.

כפי שכבר נחשף במגזין קנאביס בשנה שעברה (2022), בעלי הרישיון לעיסוק בקנאביס שייכללו בצו הזה הם חוליות הייצור והשיווק – בתי מרקחת; בתי מסחר; מפעלים; חוות גידול וריבוי והיבואנים). כל אלה יחוייבו אם וכאשר יאושר הצו, למסור מידע מלא לגבי 3 פרטים בעיקר: מחירי מכירה, כמות מכר ופירוט מבצעי כמות. לצד זאת הם יידרשו לפרט גם לגבי מחירים ורווחים – גם באופן רטרואקטיבי, לגבי כל שנה, מאז שנת 2020 ועד היום.

טיוטת הצו מציעה לקבוע הגדרה למוצרי קנאביס תחת הנוסח: “כל מוצר המיועד לשימוש רפואי ומכיל קנאביס למעט תכשיר רשום”, ובהתאם, לקבוע שחובת הדיווח (לפי סעיף ז’ לחוק פיקוח מחירים כאמור) תכול על מוצרים אלו. מבחינת מועדי הדיווח: פירוט מחירים יימסר בכל יום 5 בחודש לגבי החודש הקודם, ופירוט רווחיות יימסר עד ליום 31 ביולי לגבי השנה הקודמת.

בצו נכתב בין היתר כי “התעורר חשש שמקטעים משוק מוצרי הקנאביס לשימוש רפואי עלולים להתאפיין בתחרותיות נמוכה, זאת, לאור העובדה שקיימת ריכוזיות במקטע בתי המרקחת המורשים למכירת קנאביס לשימוש רפואי, לאור כך שמספר חברות מחזיקות בחוליה אחת בשרשרת הייצור או יותר, וחברה אחת מחזיקה כ-40% מבתי המרקחת המורשים למכירת קנאביס לשימוש רפואי. נוסף על כך יש מאפיינים של ביקוש קשיח למוצר מצד חלק מהמטופלים וחשיבותו למטופלים.”

המטרה של המהלך לפי משרדי האוצר והבריאות היא “לבחון את השפעות פתיחת השוק לייצוא, את מגמת השינוי במחירי המכירה לאור ההסדרה החדשה, וכן כדי לראות האם יש השפעה לצו הנ”ל על שינוי המחירים בשוק הקנאביס”.

לדברי אחד הגורמים בענף, “כוחות השוק כבר עשו את שלהם והמחירים ירדו כך שנראה שלא מדובר בניסיון להטיל פיקוח מחירים בהמשך אלא פשוט ברצון לשלוט בנתונים ובמידע. אם יסתבר שאני טועה, ושאכן המטרה שלהם היא להטיל בקצה הדרך גם פיקוח מחירים ולקבוע מחיר מקסימום מותר למוצרים – המשמעות היא נזק. או שהמחירים של מוצרי קנאביס שהיום הם נמוכים יעלו, או שהמוצרים שהיום יקרים כבר לא יהיו זמינים כי לא ישתלם למכור אותם, או שאיכותם תיפגע”.

עוד הוא הוסיף: “רוב החברות בענף הקנאביס היום בהפסדים משמעותיים, בודדות אולי רווחיות, וכבר אפשר לראות שלא מעט קורסות, פושטות רגל או מחפשות קונים. אם במשרד הבריאות לא יתעוררו ויניעו את המעבר למרשמים כדי להגדיל את מס’ המטופלים ל-300 אלף לפחות, וגם יאפשרו שיווק של עטי אידוי, אדיבלס וכיוצ”ב – הענף הישראלי נדון לכישלון וחברות ימשיכו להתפרק כאן כפי שקורה בשנה האחרונה לא מעט”.

טיוטת הצו:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר