בקליפורניה הופכים את בתי הכלא לחממות קנאביס

אחת העיירות המדבריות בקליפורניה, ארה”ב, שכלכלתה מבוססת בעיקר על בתי סוהר גדולים באזור, הורסת את המבנים ובונה במקומן חממות לגידול קנאביס רפואי. תחום החקלאות החדש צפוי להוציא את תושבי העיירה העניים מהמשבר הכלכלי, ולהפוך למודל חדש ומבוקש בקרב ערים ועיירות אחרות במדינה.

העיר המדברית אדלנטו (Adelanto – “קידמה” או “התקדמות” בספרדית) שבדרום קליפורניה, ארה”ב, שהפכה בסוף 2015 לעיר השנייה בדרום המדינה המתירה גידול קנאביס מסחרי למטרות מכירתו בבתי מרקחת (קנאביס רפואי נמכר בקליפורניה משנת 1996 אך הגידול המסחרי עדיין אסור), תנטוש בקרוב את כלכלת בתי הסוהר הכושלת שלה ותעבור לכלכלה המבוססת על שוק קנאביס רפואי.

למרות שהקנאביס הרפואי חוקי במדינת קליפורניה, מרבית הערים והרשויות המקומיות בה, הרשאיות להחליט בעצמן לגבי היקף הגידול המותר בתחומן, הטילו איסור מוחלט או הגבלות חמורות על גידול הצמח באופן מסחרי.

כלכלת בתי הכלא הרסה את העיר

במשך 24 השנים האחרונות התבססה כלכלת העיר אדלנטו על לא פחות מ-4 בתי כלא גדולים הפועלים בה. מאז שהכלא הראשון נבנה בסמוך לעיר בשנת 1991 ועד היום, מרבית תושבי העיר הועסקו על ידי מפעילי בתי הכלא השונים או החברות שהוקמו כדי לשרת אותם (חברות כביסה, שילוח וכו’).

למרות בתי הכלא הנוספים שהוקמו באזור במשך השנים, המשיך מצבם הכלכלי של התושבים להתדרדר בכל שנה והגיע בשנת 2014 לשפל היסטורי וחמור.

כלא בעיר אדלנטו, קליפורניה, ארה"ב - בתי הכלא יוחלפו בחממות קנאביס רפואי
במשך 24 ניסתה אדלנטו להסתמך על תעשיית בתי הכלא, שתוחלף בקרוב בחממות קנאביס רפואי

“הקמת בתי הכלא לא עצרה את התדרדרותה של העיר לאבטלה גבוהה ועוני חמור, ואת ירידתם של שליש מתושביה אל מתחת לקו העוני,” מסביר חבר מועצת מחוז ארונג’ ברוק אדוארדס (Brooke Edwards), “לכן העיר המשיכה לקבל בתי כלא נוספים ולהסתמך על הבטחות לעתיד טוב יותר.”

במקום בתי כלא – חממות קנאביס רפואי

בשל המצב החמור אליו הגיעה כלכלת העיר המרוששת, הסכימה מועצת העיר לאשר גידול ומכירה של קנאביס רפואי על פי תוכנית שהוצגה על ידי חבר המועצה ג’ון “באג” וודארד (John “Bug” Woodard), במסגרתה הקנאביס יגודל בחממות סגורות בלבד ולא בשדות פתוחים, ויימכר כמובן לבעלי רישיון רפואי בלבד.

ג'ון "באג" וודארד - חבר מועצת העיר אדלנטו (קליפורניה, ארה"ב) שהעלה את תוכנית הקנאביס הרפואי
ג’ון “באג” וודארד – חבר מועצת העיר אדלנטו שהעלה את תוכנית הקנאביס הרפואי

התוכנית אושרה בשנה שעברה, בצעד שהפך את אדלנטו לעיר השנייה בדרום קליפורניה (אחרי דזרט הוט ספרינגס) המתירה גידול קנאביס רפואי למכירה ולא רק לגידול עצמי, כפי שמותר ברוב שטחי המדינה.

לאחר שאושרו החוקים החדשים, קפצו יזמים רבים על ההזדמנות והגישו בקשה להקמת חממות וקבלת רישיונות גידול. עד כה אושרו 27 רישיונות חדשים (במחיר של 250 אלף דולר כל אחד) ומספר רישיונות נוספים נמצאים כעת בבדיקה. כל החברות שקיבלו אישור כבר החלו בתכנון הליכי הבנייה של החממות החדשות.

טרם פורסם תאריך מדויק בו יחל הגידול המסחרי בעיר, אך נמסר כי היבול הראשון במשקל של כ-25 טון יהיה זמין כבר בקיץ הקרוב. המהלך צפוי להכניס לקופת העיר מיליוני דולרים של רווחי מיסים שילכו למערכת החינוך ושיפוץ התשתיות העירוניות, אך טרם פורסם כיצד תשקיע מועצת העיר את התקציב.

אדלנטו, קליפורניה
אדלנטו הופכת את בתי הסוהר לחממות קנאביס

ראו עוד:
נזירות מגדלות קנאביס רפואי בקליפורניה
נשיא פייסבוק לשעבר תרם חצי מיליון דולר ללגליזציה
‘גביע האמרלד’ 2015 – תחרות הגידול האורגני בקליפורניה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט