“בצק”: יהדות, איסלאם וקנאביס בסרט קומדיה חדש

הבמאי הבריטי-יהודי ג’ון גולדשמידט יצר קומדיית קנאביס בשם “בצק”, העוסקת במעלליהם של אופה יהודי ושולייתו הדארפורי. השניים הופכים מאפייה פשוטה לחנות למוצרי מזון עם קנאביס, ועושים זאת בעזרת הומור עדין וביקורת נוקבת על המצב הפוליטי.

אופה יהודי שומר כשרות ופליט דארפורי שנמלט לאנגליה הן שתי דמויות שנשמעות אולי כמו התחלה של בדיחת “נכנסים לבר”, אבל מדובר בדמויות הראשיות בקומדיית קנאביס ופוליטיקה חדשה בשם ‘Dough’ (בעברית: “בצק”) שעלתה למסכים בבריטניה בחודש אפריל השנה.

צפו:

עלילת הסרט עוקבת אחר מערכת יחסים צבעונית ומיוחדת בין בעל מאפייה יהודי בריטי מזדקן אותו מגלם ג’ונתן פרייס, המשחק גם בתפקיד ראשי כ”דרור העליון” בסדרה “משחקי הכס”, לבין פליט צעיר ומוסלמי מדארפור אותו מגלם ג’רום הולדר, שעובד בתור השוליה בעסק ומחלטר מהצד בתור סוחר מריחואנה מזדמן בכדי להצליח לעמוד בתשלומי החשבונות של אימו החולה.

לחם הקודש וביקורת פוליטית

במהלך העבודה המשותפת של השניים במטבח מתרחשת “תאונה” פרחונית שגורמת להכנתם של סוגי לחמים “מועשרים” ברכיבי קנאביס. הללו הופכים די במהירות ללהיט היסטרי בקרב תושבי הסביבה השמרנים והמאופקים – והתורים בפתח המאפייה הולכים ומתארכים.

לאחר שמתפשטת השמועה על הלחם והמאפים המיוחדים, והדולרים מתחילים להצטבר, מחליטים השניים להקים חנות פורצת דרך שתמכור מאכלי קנאביס באופן רשמי, כשעל הדרך הם מגלים שכסף זה לא הכל בחיים.

הבמאי היהודי ג’ון גולדשמידט (John Goldschmidt), יוצר הסרט, זכה כבר בעבר בפרסים שונים על עבודותיו והוא נחשב לבמאי מוערך מאד בקהילת הקולנוע בבריטניה.

מאז השקתו זכה הסרט לביקורות חמות ששיבחו בעיקר את עבודת העריכה של הבמאי וכן את “ההומור האיכותי שעולה בכל סצנה” והמליצו לקהל לרוץ לאולמות.

אופים לחם עם קנאביס (מתוך הסרט "בצק")
כשהלחם באמת טוב – קנאביס בעסקי האפייה

למרות המיתוג הקומי יחסית, ציין גולדשמידט בראיון כי דרך הסרט הוא שואף להעביר גם ביקורת על מצב ההגירה הקיים בבריטניה ובעולם, ועל “המתחים המיותרים” שקיימים לדבריו בין בני אדם.

“הסרט נועד להיות פיסת בידור עדינה ומשעשעת, אך במקביל רציתי לגעת דרכו בבעיות שעל סדר היום, במקרה הזה המתח היהודי-מוסלמי בבריטניה בפרט ובאירופה בכלל,” הוא מסביר. “הצילומים החלו בדיוק בתקופה בה הגיעו מבקשי מקלט ומהגרים רבים לממלכה הבריטית, ומאז חלה החמרה נוספת במצב בעקבות המלחמה בסוריה.”

למרות רצונו לנגן על המתחים בין הדתות, הדגיש גולדשמידט כי הוא העדיף שמוצאו המוסלמי של העובד הצעיר בסרט יהיה דווקא מדארפור ולא למשל ישראלי-פלסטינאי, זאת כדי לא לייצר מתחים עודפים לדבריו ולמנוע ביקורת יתר שתפגום בערך ההומוריסטי של היצירה.

ראו עוד:
ערבית בז’רגון הקנאביס הישראלי
סדרת הקנאביס ששברה שיאים באינטרנט
10 סרטי הסטלנים הגדולים של 2015

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר