בעקבות פסיקת ביהמ”ש: מועדוני הקנאביס בברצלונה בסכנת סגירה?

פסיקה חדשה של ביהמ"ש הגבוה לצדק של קטלוניה מטיל איסורים חדשים על מועדוני הקנאביס המפורסמים של ברצלונה, המתפקדים כמעין "קופי שופס". בעל מועדון בעיר מוסר למגזין קנאביס כי לרבים מהם כבר הוצאו צווי סגירה אך בהתאחדות המועדונים לא אמרו את המילה האחרונה

מכה קשה לצרכני הקנאביס של ברצלונה, לתיירים הרבים הפוקדים את העיר וגם, אפשר לומר, לרוח החופש והמתירנות העולמית בכל הקשור ללגליזציה של קנאביס לצרכי פנאי. 

פסיקה חדשה של בית המשפט הגבוה לצדק בקטלוניה (שהיא כידוע מעין אוטונומיה עצמאית בעלת פרלמנט משלה) מעוררת חשש לגבי עתידם של כמה מאות מועדוני הקנאביס הפועלים בעשור האחרון בבירה הקטלאנית, המתחרה עם אמסטרדם על תואר “בירת הקנאביס של אירופה”.

על פי הדיווח באתר האינטרנט של כלי התקשורת הספרדי “אל פאיס” המועדונים נמצאים כרגע בסכנת סגירה, אולם על פי עדויות שהגיעו למגזין קנאביס מפי ישראלים הנמצאים בברצלונה, לכל אותם מועדונים כבר הוצאו למעשה צווי סגירה, לאחר שבית המשפט אסר עליהם לקדם צריכה, מכירה וגידול של קנאביס בחללים הייעודים המשמשים לכך.

בברצלונה, כך על פי “אל פאיס”, פועלות 225 אגודות קנאביס, מעין “מועדוני חברים” המשמשים לרכישה ועישון קנאביס. מדיווח שהגיע למגזין קנאביס מבעליו של אחד ממועדוני הקנאביס הפופולריים בעיר, המספר הזה גבוה בהרבה. על פי ישראלים הנמצאים בעיר, בברצלונה לבדה פועלים כ-800 מועדונים כאלה, ובשאר שטחי קטלוניה פועלים עוד כ-100 נוספים. המועדונים הללו, כך נאמר, משרתים מאות אלפי מקומיים לצד רבבות התיירים המגיעים לאזור. 

במקרים רבים, המועדונים הם גם אלה שמגדלים את הקנאביס שהם מוכרים (שכן כך עליהם לפעול על פי החוק), אולם לעתים הם רוכשים אותו ממגדלים שונים ואפילו בשוק השחור. 

מועדון קנאביס בברצלונה ספרד
“מה שקורה בתוך מועדון קנאביס הוא לא קידום מכירות” – מועדוני הקנאביס של ברצלונה בסכנת סגירה?

כאמור, בית הדין הקטלאני החליט השבוע כי המועדונים אינם רשאים עוד “לקדם צריכה, מכירה או גידול” של קנאביס וביטל את הכללים המקומיים שהוציאה העיר ברצלונה המסדירים את פעילותם.

הסיבה להחלטת בית הדין אינה ברורה לחלוטין, אולם על פי דיווחים בעיתונות הספרדית נראה כי רבים מהם אינם עומדים בתקנות ובכללים שונים שנקבעו בחוק המסדיר אותם, למשל איסור להיפתח במרחק של פחות מ-150 מטרים מגני ילדים, בתי ספר וגינות שעשועים, התקנת דלתות כפולות וחלונות כהים על מנת להבטיח שלא ניתן יהיה לראות את המתרחש בפנים, או התקנת ארובות לסילוק העשן בגגות הבניינים בהם פועל המועדון.

מועדון הקנאביס הראשון בברצלונה נפתח לפני 12 שנים, ומאז כאמור החלו לפעול עוד כמה מאות כמותו. בתגובה למספרים ההולכים וגדלים, עיריית ברצלונה החליטה בשנת 2016 על אותן תקנות, המחייבות את המועדונים המעוניינים לקבל אישור חוקי לפעול.

אגודות הקנאביס ערערו על חלק מהתקנות, למשל זו הקובעת כי עליהן להתקין ארובות בגגות המבנים שבהם הן פועלות, כאשר המועדון נמצא בדרך כלל בקומת הקרקע. המאבק המשפטי שניהלו האגודות הצליח, ובהמשך שנת 2016 קבע בית המשפט הגבוה לצדק בקטלוניה כי יש לבטל את כל התקנות. 

עיריית ברצלונה ערערה על ההחלטה, אך בית הדין החליט כי לשלטון המקומי אין סמכות להסדיר את מועדוני הקנאביס, שכן הוא רואה בהם “חללים הרגישים לביצוע פשע” ועל כן עליהם לפעול תחת סמכות המשטרה והרשויות פליליות. מכיוון שמדובר בפסק דין חלוט של הערכאה המשפטית הגבוהה ביותר, השלטון המקומי בברצלונה לא יכול היה לערער עליו.

בשנה שלאחר מכן, בחודש יוני 2017, הוסדרה פעילות מועדוני הקנאביס בקטלוניה. הפרלמנט המקומי אישר אז ברוב גדול חוק המתיר גידול והפצה חוקיים של קנאביס ותוצריו, בצעד שהפך למעשה את שוק מועדוני הקנאביס הקיים לחוקי. 

על פי החוק שאושר, הותרה צריכה של עד 60 גרם בחודש לגילאי 21 ומעלה ושל עד 20 גרם בחודש לגילאי 18-21, הוחלה בקרה על תהליכי הייצור וההצטרפות למועדונים הותרה רק לאחר 15 ימי המתנה, ככל הנראה כדי להילחם ב”תיירות הסמים”. 

כעת, ככל הנראה עם התגברות פעילותם של המועדונים, פנתה עיריית ברצלונה שוב לבית המשפט ושאלה כיצד עליה להתמודד עם המצב. 

לדברי דובר עיריית ברצלונה, התשובה היתה ישירה: “אסור לאגודות לקדם צריכת, גידול ומכירת קנאביס. נשלח מכתב לכל המועדונים כדי להודיע ​​להם על המצב החדש, ובהמשך נבצע מבצעי בטיחות ונדאג לאכיפה בנושא”.

עם זאת, בהתאחדות איגודי הקנאביס בקטלוניה (CATFAC) מאמינים שחברי ההתאחדות יוכלו להמשיך לעשן קנאביס במועדונים שלהם, למרות השינוי באסטרטגיה של השלטון המקומי וההחלטה החדשה של בית המשפט. 

בהתאחדות טוענים כי בית המשפט אסר רק על “קידום” קנאביס, ולא על צריכתו. “מה שקורה בתוך מועדון קנאביס הוא לא קידום מכירות, אלא תרומה כלכלית של חברים בתמורה לשירות”, אמר אריק אסנסיו, דובר  ההתאחדות.

בספרד כולה, חשוב לומר, קיימת אי-הפללה של צריכה וגידול קנאביס לשימוש עצמי. מעבר לכך, פרצה בחוק הספרדי אפשרה החל מ-1991 את הקמתם של אותם “מועדוני קנאביס”, שבדומה ל”קופי שופס” בהולנד מוכרים קנאביס בצורה חוקית.

באופן רשמי, על מנת להצטרף למועדונים הללו עליך לקבל הזמנה ממישהו שכבר חבר בהם, אולם מועדונים רבים אינם אוכפים את החוק הזה ומאפשרים הרשמה באינטרנט או דרך הטלפון, כדי שגם תיירים מזדמנים יוכלו להצטרף למסיבה, ולהשאיר עוד כמה יורואים בקופת המועדון.

כאמור, מועדוני הקנאביס של ברצלונה מתפקדים בתיאוריה כקואופרטיבים (איגודים) פרטיים, שבכדי לקחת חלק בהם מוכרחים לקבל הזמנה מחבר קיים בשיטת חבר מביא חבר וכן לשלם דמי הרשמה בעבור מנוי קבוע, בדרך כלל בין 5 יורו לשלושה חודשים ל-20 יורו לשנה. הכסף מיועד לטובת גידול הקנאביס השיתופי בעבור חברי המועדון בלבד. החוק קובע כי חובה על כל מועדון לגדל את הקנאביס שלו בעצמו, וחל איסור מוחלט לקנות או למכור מריחואנה מחוץ לקואופרטיב. בנוסף חל איסור מוחלט על פרסום של המועדונים.

בפועל, מועדוני קנאביס חדשים נפתחים בברצלונה כמו פטריות אחרי הגשם וכאמור נכון להיום פועלים בעיר לא פחות מ-800 מהם. מועדונים רבים קמים כעסק כלכלי לחלוטין, אך ורק למטרות מכירת קנאביס, בדומה לקופי שופס באמסטרדם. כדי לספק קנאביס לתיירים, הם רוכשים את הקנאביס ממגדלים בלתי חוקיים ובניגוד לחוק. 

בספרד חיים נכון ליוני השנה כ-46.7 מיליוני בני אדם, מהם כ-3 מיליון צרכני קנאביס. המחיר הממוצע לגרם קנאביס הוא 17 שקלים ומועדוני הקנאביס משלמים מיסים ככל עסק אחר (לדוגמא ארנונה, מים וחשמל), אולם אין עדיין מיסוי ספציפי על מכירת קנאביס. 

ראו עוד:
המדריך המלא לקנאביס בברצלונה
ביקור ביריד הקנאביס של ברצלונה

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר