בעקבות עצירת היצוא: חקלאים יעתרו לבג”ץ נגד הממשלה

עשרות חקלאים שציפו להיכנס לענף הקנאביס הרפואי על בסיס התכניות לאשר יצוא של קנאביס לחו”ל, נדהמו לקרוא הערב את ההודעה כי בישיבת שרים אצל ראש הממשלה הוחלט לעצור את המהלך. “לא נשב בחיבוק ידיים כשכהשקעתנו יורדת לטמיון,” הם אומרים ומבטיחים שבימים הקרובים תוגש על ידם עתירה לבג”ץ.

לאור העיכוב בהטמעת רפורמת הקנאביס הרפואי – הנובע בין השאר עקב העיכוב באישור היצוא לחו”ל שבלעדיו אין תכלית לרפורמה, זימן ראש הממשלה את שרי הממשלה לדיון דחוף שנערך היום (א’) ושאת תוצאותיו חשפנו הערב לראשונה.

לאחר דין ודברים – ולמרות תמיכת כל משרדי הממשלה האחרים – קבע נתניהו כי הליך אישור היצוא יידחה בינתיים, זאת לאחר שבכירי משרד הבט”פ, השר גלעד ארדן ויועצו המשפטי יואל הדר, הציכו בפניו עדויות לכאורה לכך שישנה זליגה של קנאביס מהחוות המגדלות אל שוק הפנאי.

לנתניהו לא נותרה ברירה אלא להודיע על עצירת התכנית ובכך למעשה סתר את אינספור ההודעות לתקשורת שפרסמו בחודשים האחרונים משרדי הממשלה בנושא, ובהן הבטחות על פתיחת שוק חדש ששווה מיליארדי שקלים בשנה.

מאות חקלאים ויזמים שכבר נרשמו לרפורמה ואף קיבלו מספרי עוסק, ממתינים כבר שנים לפתיחת הענף – שכל כולו תלוי באישור היצוא לחו”ל – אך הערב נכונה להם אכזבה גדולה עם הישמע החדשות.

עו”ד חגית ויינשטוק, המייצגת חקלאים ומשקיעים מהארץ ומהעולם בתחום, מבטיחה כעת כי בכוונת החקלאים להגיש עתירה לבג”ץ נגד ממשלת ישראל, בעקבות מה שהם רואים כפגיעה בהשקעתם וויתור על הון עתק שייטיב בין השאר עם החברה הישראלית.

“ראש ממשלת ישראל וויתר היום על 4 מיליארד שקלים בשנה שיכלו להיטיב עם אזרחי ישראל, עם מאבק הנכים, העומס בבתי החולים ועם מצוקת החקלאים,” מסרה. “השרים העסוקים בהפחדת ראש הממשלה בכך שרחובות מדינת ישראל יוצפו בקנאביס כתוצאה מזליגה, מנותקים מהמציאות שבה אנו חיים וכבר היום עשרות אלפי אנשים מעשנים וצורכים קנאביס באין מפריע.”

“מדינות העולם מאמצות מדיניות של לגליזציה מוחלטת, ואף מדינת ישראל (והמשרד לביטחון פנים) אימצה את מדיניות ‘אי ההפללה’, הפחד מ’זליגה’ הוא פחד מהעתיד הבלתי נמנע,” הוסיפו. “חקלאים ומשקיעים מהארץ ומהעולם השקיעו מיליונים על בסיס התחייבות ממשלת ישראל נמצאים במצב שבו כל השקעתם יורדת לטמיון.”

“איננו מתכוונים לשבת בחיבוק ידיים לאור התנהלות זו,” סיכמו. “כבר בימים הקרובים אנחנו מתכוונים להגיש עתירה לבג”ץ נגד ממשלת ישראל. לא ניתן לעצור את ייצוא הקנאביס, הסכר כבר נפרץ והגיע הזמן שממשלת ישראל תתעורר”.

* עדכון: העתירה הוגשה (14.2) – פרטים כאן.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט