בעקבות ישראל: ארה”ב הכריזה על עוד צמח לא חוקי

הנה משהו שישראל מקדימה בו את ארה”ב: ה-DEA הודיע שיכניס את הצמח ‘קראטום’ לרשימת הסמים והיישר לדרגה 1 – הגבוהה ביותר – לצד קנאביס, הרואין ו-LSD, זאת לדברי הארגון “כדי למנוע נזק צפוי לשלום הציבור”. בכך מצטרפת ארה”ב לישראל ותאילנד, שתי המדינות היחידות שהפכו עד כה את הצמח לפלילי.

בשנת 2013 הצטרפה ישראל לתאילנד והכריזה ב”הודעה דחופה” של משרד הבריאות על כך שמעתה הצמח ‘קראטום‘ אינו חוקי עוד. את הסיבה להחלטה חשפו רק לאחר פניית מגזין קנאביס, אך הסיפור לא הצליח לעורר עניין בתקשורת למרות שמדובר בהוצאת צמח מהחוק.

אמש (שעון ישראל) הודיע ה-DEA, הארגון לבקרה ואכיפת סמים של ארה”ב, כי גם הדוד סם מכריז בזאת על קראטום כצמח לא חוקי וכסם מסוכן ואסור לשימוש – ומכניס אותו לרשימת הסמים האסורים.

יתרה מכך ה-DEA לא הסתפק בהוספת הצמח לרשימת הסמים המסוכנים בדרגות 2 (קוקאין) או 3 (סטרואידים ותרופות מרשם) והקפיץ אותו היישר אל דרגה 1 ברשימה – הדרגה החמורה ביותר (Schedule 1) לצד קנאביס הרואין ו-LSD – זו שאינה מאפשרת כל מחקר.

בהודעה הרשמית שפירסם הארגון מודגש כי החומרים הפעילים בצמח – מיטראגינין והידרוקסימיטרוגינין – יוכרזו כבלתי חוקיים וכי הסיבה להוצאתו מהחוק היא הגנה על שלום הציבור. “החלטה זו היא חיונית כדי להימנע מנזק צפוי לבטחון הציבור,” נכתב.

תירוץ זה של ה-DEA גם הוא דומה מאוד לתירוץ שסיפק משרד הבריאות להוצאת הצמח מהחוק בישראל בשנת 2013, כשטען ש”קיים יסוד סביר שהשימוש בצמח יוביל להפרת הסדר הציבורי או לפגיעה בשלום הציבור.” הצמח הוצא מהחוק ל-12 חודשים ומאז מתעדכן כאסור מדי שנה בשנה.

קראטום, בדומה לקנאביס, הוא צמח טבעי שמקורו בדרום מזרח אסיה וגורם להשפעה מאלחשת קלות הדומה יותר להשפעת אופיום. ברבות ממדינות האזור היה הקראטום בשימוש במשך מאות ואלפי שנים בין השאר גם כטיפול רפואי להקלה על לחץ, חרדה ושאר מכאובים.

במשך שנים משמש הקראטום כתחליף זול ויעיל שעוזר למכורים לאופיואידים להיגמל מהתמכרות. אחת ההערכות של הציבור לסיבה להוצאתו מהחוק היא שהוא שימש כבסיס צמחי עליו רוססו רכיבים סינטטיים בדרך להפוך ל’נייס גאי’ ודומיו, אך רבים יטענו שהסיבה האמיתית היא הפסדים של חברות המייצרות את אותם אופיואידים.

בתאילנד, המדינה היחידה עד כה מלבד ישראל שהוציאה את הצמח מהחוק, ישנו קונצנזוס בקרב הציבור הכללי, כמו גם בין רופאים, מנהיגים ומובילי דעה, כי קראטום אינו גורם לכל נזק. למעשה בכל היסטוריה האנושית נרשמו רק שלושה מקרי מוות שנקשרו לקראטום – בכולם היו מעורבים גם סמים אחרים. על פי וויקיפדיה הצמח הוצא מהחוק לפני 70 שנה בגלל שפגע ברווחי ממשלת תאילנד מתעשיית האופיום.

עד כה היה הקראטום חוקי לחלוטין בארה”ב וניתן היה לרכוש אותו בחנויות לממכר מוצרי עישון (הד-שופס) ולהזמינו באינטרנט.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט