בעקבות המחאה: עונש קל יחסית לכדורסלנים שנתפסו עם קנאביס

שני הכדורסלנים הזרים שבבדיקות הדם שלהם נמצאו שרידי קנאביס נענשו ב-3 חודשי הרחקה ממשחקים בישראל – לעומת עונשים של עד 4 שנות הרחקה שניתנו בעבר, זאת לאור המחאה בשבועות האחרונים.

הסוכנות הישראלית למניעת סימום בספורט החליטה להשעות את שחקני הכדורסל ריצא’רד האוול וטיישון תומאס לשלושה חודשים בלבד, זאת לאחר שבדיקתם בסוף העונה שעברה חזרה חיובית בשל שימוש בקנאביס.

ערוץ הספורט מעדכן הבוקר (א’) כי מדובר בעונש קל משמעותית לעומת עונשים קודמים שניתנו על הרשעות דומות והגיעו גם עד 4 שנות הרחקה מפעילות בישראל.

ריצ'רד האוול, שחקן הפועל ירושלים ונבחרת ישראל בכדורסל (צילום: פלאש90)
ריצ’רד האוול, שחקן הפועל ירושלים ונבחרת ישראל בכדורסל (צילום: פלאש90)

החלטת הסוכנות הישראלית באה לאחר ביקורת קשה שהוטחה בה על עצם בדיקת השחקנים שחזרו מפגרה, בין השאר מאחר ובליגות באירופה וכן ב-NBA לא נהוג לנקוט בגישה שמרנית וקשוחה כל כך.

כזכור בעקבות השעיית שני השחקנים פנתה ‘עלה ירוק’ במכתב דחוף לאיגוד הכדורסל, למנהלת הליגה ולועדה למניעת שימוש בסמים בספורט, בדרישה לבטל את האיסור על שימוש בזמן פגרות. “עמדה שמרנית ומעוותת,” טענו במפלגה.

לאחר האירועים ופניית המפלגה פנתה מנהלת הליגה – הגוף המייצג את קבוצות ליגת העל – לייעוץ משפטי במטרה להשוות את המדיניות לזו הנהוגה על ידי פיב”א באירופה וה-NBA בארה”ב.

במנהלת מסכימים עם הטענות שעלו במכתב על כך שבליגות אחרות מתאפשר השימוש בקנאביס וכן מבינים שקנאביס אינו עומד בהגדרת ‘סם משפר ביצועים’.

מצד הועדה למניעת סמים בספורט הסבירו אז כי אין זה בסמכותם להחליט לכאן או לכאן: “הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט היא זרוע ביצועית של WADA במדינת ישראל (החלטת ממשלה), וככזו היא אוכפת במדינת ישראל את תקנון WADA,” כתבו בתשובה לפנייתנו.

יחד עם זאת כאמור הוחלט לנקוט בגישה מקלה יותר ולמרות שכן נקבע לבסוף עונש, מדובר בעונש קל יחסית לעומת עונשים קודמים. ערוץ הספורט מזכיר כי השחקן אמאדי אנג’אי ששיחק בבני הרצליה הורחק בתחילה לארבע שנים לפעילות בישראל, אך זמן קצר לאחר שנתפס, פיב”א החליטה להשעות אותו לארבעה חודשים בלבד.

בסוכנות הישראלית למניעת סימום החליטו ליישר קו עם עונשים בסדר גודל הזה, וזו הסיבה להשעיה הקצרה יחסית שתומאס והאוול קיבלו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר