מגלגל...

בעלי חוות קנאפארם חושד: מישהו במשטרה מנסה לסחוט אותי

"נעשה ניסיון סחיטה של בעלי החווה שנתבקשו בשיחה אנונימית לשלם סכום של 100,000 ש"ח 'ליועץ' שיסייע לחווה מבחינת אבטחה," טוען בעלי חוות קנאפארם, שהמשטרה הורתה לאחרונה לסגור את פעילותה, וחושד שהמשטרה מעורבת לכאורה בניסיון זה. בית המשפט יקבע בקרוב את גורל החברה

חוות הקנאביס קנאפארם (Cannafarm) השוכנת בכפר הנוער מאיר שפיה ליד זכרון יעקב צפויה אולי להיסגר בקרוב, לאחר שבתשובה לבית המשפט לעתירה שהגיש בעלי החווה עו”ד סיוון סלמה, עומדים משרד הבריאות והיק”ר על החלטתם, הנתמכת בהמלצת המשטרה, לסגור את פעילות החווה עקב ליקויי אבטחה.

כפי שנחשף במגזין קנאביס בחודש שעבר, החווה, שהחלה בפעילות בשנת 2020, החלה להציג ליקויי אבטחה בשנה שעברה (2021) עד שלבסוף קצין המשטרה האחראי באזור קבע כי אין מקום לחדש את רישיון החווה תוך טענות הנוגעות לאמצעי אבטחה, אי הקפדה על אבטחת הקנאביס וכן על ליקויים במניעת זליגה.

בעקבות דרישת המשטרה הוזמן בעלי החברה סלמה לשימוע, במהלכו אמרו מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט ורפ”ק ענת חן מיכאלי מהמשטרה לסלמה כי תקלות האבטחה חוזרות על עצמן וכי אין סימן לשיפור. “ניתנה אפשרות לתיקון ליקויים, אך לא נעשה דבר,” הסבירו.

חוות קנאפארם
צמחי קנאביס בחוות קנאפארם

בעקבות החלטת המשטרה ומשרד הבריאות הגיש כאמור סלמה עתירה לבית המשפט באמצעות עו”ד גדעון פישר, בדרישה למנוע את סגירת החווה. לטענתו הושקעו בחווה 25 מיליון ש”ח וההחלטה לסגור אותה היא פגיעה כלכלית קשה בו בחברה ובעובדיה וזאת לדבריו מבלי שניתנה לו ההזדמנות להציג את עמדת החברה.

השופט דוד גדעוני הורה למשטרת ישראל להשיב תוך שבועיים לעתירה וקבע כי “נראה כי השמדת כל הקנאביס שבחזקת העותרת עלולה להסב לה נזק רב ולכן בנסיבות אלה על מנת להימנע מנזק משמעותי ניתן צו מניעה ארעי המתיר לעותרת שלא להשמיד את הקנאביס שבחווה וזאת עד להחלטה אחרת”.

“בביקורת נמצא פרח קנאביס ברשות עובד”

בשבוע שעבר המשטרה ומשרד הבריאות השיבו יחד לעתירה בדחייה מוחלטת של הטענות. בתשובתם ציינו כי אין עילה להתערבות של בית המשפט בהחלטה שלא לחדש את רישיון הפעילות של החברה בתחום הקנאביס ודרשו לחייב את החברה בהוצאות משפט.

ראשית טוענת המדינה לשיהוי בהתנהלות החברה. כלומר, ההוראה על סגירת הפעילות ניתנה לחווה עוד ב-5.10 לצד רישיון זמני למשך חודשיים נוספים, עד 5.12, לצורך סיום הפעילות באופן מסודר – מכירת, העברת או השמדת הקנאביס. למרות זאת החברה הגישה את העתירה רק ביום האחרון של הרישיון, ב-5.12.

שנית מדגישה המדינה שוב את החשש מפני זליגת קנאביס מהחווה לשוק השחור ואת החשש מפני פריצה לחווה, ומבהירה לבית המשפט כי ההחלטה להפסיק את פעילות החווה באה לאחר תהליך ארוך שכלל ביקורות איכות ואבטחה, דיונים, שימוע והזדמנויות שונות לתיקון ליקויים שלא בוצעו.

חוות קנאפארם
קנאביס בייבוש בחוות קנאפארם

בנוסף מציינת המדינה כי בביקורות במקום נמצאה אי תקינות של גדר האבטחה, תפרחות קנאביס שאוחסנו מחוץ לכספת בניגוד להנחיות, מצלמות אבטחה שפעלו באופן חלקי וכן אירוע בו נמצא פרח קנאביס ברשות עובד ונמסר שמתחקיר לא אותרה נקודת הכשל דיינו קיים “שטח מת” לא מצולם בחווה.

במקביל נערכה במקום ביקורת של חברת IQC המוסמכת מטעם משרד הבריאות למתן אישורי IMC-GAP כלומר עמידה בתנאי איכות נאותים. בביקורת נמצאו פערים שלא נתקבלה לגביהם תשובה מהחברה ולכן הוחלט לא לחדש את אישור זה – מה שבפועל מונע פעילות בתחום הקנאביס ולכן גם הוטל סגר על החווה.

“נעשה ניסיון סחיטה, ביקשו שנשלם 100,000 ש”ח”

הבוקר (ב’) משיב בעלי קנאפארם עו”ד סלמה באמצעות עו”ד פישר לתשובת המשטרה. בפנייה נרגשת לשופט גדעוני, לה צורפו גם תצהירי עובדי החווה המתחננים לאפשר את המשך פעילותה, עולות בין היתר טענות חמורות מצד סלמה כלפי המשטרה כולל חשד שמישהו במשטרה מנסה לכאורה לסחוט אותו.

תחת הכותרת “חשש ממשי לשיקולים זרים ואף פליליים לכאורה ברקע החלטת המשטרה” לסגירת פעילות החווה, טוענים עו”ד סלמה ועו”ד פישר כי חשש זה עולה “נוכח העובדה כי כל הערות המשטרה שניתנו בחודשים האחרונים טופלו ותוקנו ע”י קנאפארם בהשקעה של 500,000 ש”ח”.

לדבריהם, “יש חשש ממשי ל’סימון צלב’ על מצחה של קנאפארם (על ידי המשטרה, מ”ק) תוך חתירה בלתי נלאית לסיכול חידוש הרישיון”.

“כל הערות המשטרה טופלו ותוקנו, על כן מתעוררת השאלה מהם מניעי המשטרה,” הם טוענים ומוסיפים כי “לפני ההודעה על ביטול הרישיון נעשה ניסיון סחיטה של בעלי החווה שנתבקשו בשיחה אנונימית לשלם סכום של 100,000 ש”ח ‘ליועץ’ שיסייע לחווה מבחינת אבטחה”.

לדברי עו”ד פישר, “באותה שיחה האדם האנונימי ידע את כל פרטי הפרטים אודות התנהלות החווה עם המשטרה ואף צפה מראש את החלטות המשטרה כנגד החווה”. לדבריו, “קנאפארם אינה יודעת מי התקשר ומה הקשר שלו למשטרה, אך אין ספק כי שיחה זו מדליקה נורות אזהרה בוהקות”.

השופט דוד גדעוני (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)
יקבע את גורל חוות קנאפארם – השופט דוד גדעוני (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

כדי לחזק את הרמיזה הלא פשוטה הזו נטען בתגובה כי תשובת המדינה לא גובתה בתצהיר של קצין הקנאביס של המשטרה, שאמר להם לדבריהם כי הוא “אינו האיש הרע בסיפור”. לדבריהם, “היעדר צירוף תצהיר של קצין הקנאביס פקד כהן לתגובת המדינה לביהמ”ש מעורר תמיהות… היעדר תצהיר מטעמו אינו עניין זניח או מקרי”.

עוד טוענת קנאפארם כי בניגוד לדברי המדינה כלל אין שיהוי בהגשת העתירה מכיוון שמאז קיבלה את החלטת המשטרה באוקטובר 2021 ניסתה לעשות מאמץ כדי לקבל את דוח המבדק ולבקש מבדק חוזר, לפגוש את מפקד המחוז, לשלוח מכתבים ללשכת השר ואף לגייס את מפכ”ל המשטרה לשעבר אהרונישקי לסייע.

כמו כן מציינת החברה כי בביקורת שערך בחווה בדצמבר מנהל האבטחה של היק”ר דוד שוורץ, שלטענת המשטרה נעשתה לבדיקת מצב הצימוח בלבד, לא נמצאו ליקויים מהותיים שמצדיקים את השמדת החווה. “המשטרה מטעה, עיון בדו”ח מלמד כי 5 מתוך 10 נושאים שנבדקו נוגעים לאבטחת החווה (ולא רק לענייני צימוח, מ”ק)”.

לבסוף מבקשת קנאפארם מהשופט גדעוני לקיים דיון דחוף בעתירה בבית המשפט ולמנוע את סגירת החווה שלדבריה שווה כמאה מיליון ש”ח, ולהימנע מפיטורי עשרות עובדים. החברה מקווה שבתום דיון בו יחשפו הדברים יקבע השופט כי יש לבטל את החלטת המשטרה ומשרד הבריאות לסגור את הפעילות ויאפשר את המשך קיומה של החברה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר