בניגוד לחוק: שוטרים מפשיטים ילדים לחיפוש בעירום מלא

הטרדות מיניות מצד שוטרים לא שמורות כנראה רק לנשים: עדויות מדאיגות שפורסמו הבוקר בדו"ח חדש של הסנגוריה הציבורית חושפות כי שוטרים מבצעים חיפושים לא חוקיים בעירום מלא – בין היתר גם בגופם של נערים קטינים – כשחלק מהחיפושים מתבצעים באמצע הרחוב ובאופן לא מוצנע. "מחדל מהותי," קובע שופט.

דוח הסנגוריה הציבורית לשנת 2015, שפורסם הבוקר (א'), חושף כי משטרת ישראל מבצעת במקרים רבים חיפושים שלא על פי החוק ותוך הפרה בוטה של זכויות בסיסיות של אזרחים חפים מפשע.

"בשנת 2015 ותחילת 2016 נתקלה הסניגוריה הציבורית במקרים חוזרים ונשנים של חיפושים שנעשים בחלק מתחנות המשטרה בגופם של עצורים, ביניהם קטינים ואנשים ללא עבר פלילי, תוך שהם נדרשים להוריד את כל בגדיהם ונותרים עירומים כביום היוולדם בפני השוטרים העורכים את החיפוש," נכתב בדו"ח. "ממגוון תיקים שבהם נחשפה התופעה נראה כי החיפושים המשפילים נערכו בניגוד לחוק, ותוך הפרה חמורה של זכותם החוקתית של העצורים לכבוד ולפרטיות."

הדו"ח השנתי, שמלבד פרסומו לציבור מוגש גם לעיון ובחינה של שרת המשפטים איילת שקד, מורכב מעדויות רבות שמסרו סנגורים ציבוריים לאחר ייצוג של חשודים בעבירות שונות בכל רחבי הארץ, חלקם הגדול כמובן חשודים בעבירות של שימוש ומכירה או קנייה של קנאביס. עדויות אלו מציגות כאמור תמונה עגומה על התנהלותה של המשטרה ויחסה כלפי "עברייני סמים".

מחפשים בעירום – גם על בני 15

ממצאי הדו"ח חושפים כי שוטרים מתחנות ברחבי הארץ ביצעו על חשודים חיפושים בעירום מלא, וזאת מבלי שסיפקו לכך סיבה מוצדקת בעת החיפוש או בבית המשפט, ואף במקרים בהם החשודים היו נערים מתחת לגיל 18. הדברים התגלו בעקבות דיווחים שהעבירו סניגורים ציבוריים אודות חוויית החיפוש הטראומטית שעברו לקוחותיהם העצורים לצרכי חקירה בחלק מתחנות המשטרה.

במקרה אחד שמתואר בדו"ח, נער בן 15 ללא עבר פלילי שנעצר בחיפה עם כמות קטנה של חשיש, העיד בבית המשפט כי השוטר שהובילו למעצר לאחר חקירתו הורה לו להתפשט בעת חיפוש שערך על גופו, שלאחר מכן הסתבר שכלל לא תועד כפי שדורש החוק ולא בוצע על פי הנהלים.

"אמרתי לו שאני לא רוצה. הורדתי חולצה ומכנסיים ואז הוא אמר לי להוריד את התחתונים," סיפר הנער בעדות שנכללה בדו"ח. "אמרתי לו שאני לא רוצה להוריד את התחתונים, הוא אמר לי שאם אני לא מוריד את התחתונים הוא יעשה לי את זה בכוח. אחרי זה הורדתי והוא גם אמר לי להתכופף."

הפרת זכויות – באמצע הרחוב

במקרה נוסף חייל ללא עבר פלילי שנחשד בעבירה של סחר בסמים, הופשט ועבר חיפוש באמצע הרחוב בידי שוטרים מתחנת משטרת בית שמש. למרות טענות המשטרה כי החיפוש בוצע "בחלק נסתר" של הרחוב, הדבר מהווה עדיין הפרה של זכויות יסוד והתנהלות לא תקינה, כך לדברי השופט שפסק בתיק.

"החיפוש שבוצע בהפשטה באמצע הרחוב, גם אם אקבל את הטענה כי הוא בוצע במקום מוצנע ברחוב, פוגעת עד מאד בזכויותיו היסודיות של המשיב," קבע שופט בית משפט השלום בירושלים, שציין כי התנהלות המשטרה היוותה "מחדל מהותי" לכל הפחות. "לא למותר לציין שלא נמצא דבר בחיפוש ועוד יש לציין כי לא צויין מדוע היה דחוף להפשיט את המשיב מכל בגדיו באמצע הרחוב ומדוע לא ניתן היה לבצע זאת בתחנת המשטרה כנדרש בחוק."

חיפוש בעירום באמצע הרחוב - "מחדל מהותי" (רחוב בעיר תל אביב)
חיפוש בעירום באמצע הרחוב – "מחדל מהותי"

"משעה שחשוד נמצא בחזקת המשטרה ובשליטתה המלאה, אין כל מניעה לקחתו לתחנת המשטרה הקרובה ולבצע שם חיפוש כנדרש." סיכם השופט, ופסק כי בכל מקרה זכאי חשוד לחיפוש מוצנע בתנאים מבוקרים, ולא באמצע הרחוב.

הדו"ח החדש מציף פעם נוספת את האמת העגומה על כחולי המדים, שמוצגת גם עתה בצורה ברורה במסגרת מסמך ממשלתי רשמי. לנו, כמו תמיד, נותר רק להמתין פעם נוספת לשינוי שממאן לבוא.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט