בעיה בארה”ב: יותר מדי קנאביס ואין מי שיעשן

מה יעלה בגורלם של מאות טונות של עודפי קנאביס במדינה בה הביקוש עומד על 50% מההיצע? זה אולי נשמע כמו צרות של עשירים, אך עבור חלק ממדינות ארה"ב בהן הקנאביס חוקי למטרות פנאי מדובר בבעיה קשה.

עודף של כ-600 טון קנאביס במדינות ארה”ב בהן קנאביס חוקי למטרות פנאי, כמו וושינגטון ואורגון – מה שמוביל לבעיה חמורה: יותר מדי קנאביס ולא מספיק ביקוש.

כאשר הלגליזציה החלה להתפשט בארה”ב, המחוקקים דאגו לעניינים רגולטוריים שנראו דחופים כמו חוקים לרישוי עסקי קנאביס ותקנות לגבי היכן מותר ואסור לפתוח אותם, כמו גם כמה מיסים הם צריכים לשלם.

הדבר האחרון שחשבו שיצטרכו לדאוג לגביו הוא אספקת יתר של קנאביס, אבל זה בדיוק מה שקורה עכשיו בוושינגטון ואורגון.

אך להגיד שבאורגון יש “בעיית עודף” של קנאביס לא מתחיל אפילו לתאר את חומרת המצב. הרשויות במדינה מעריכות כי הביקוש לקנאביס חוקי עמד על כ-50% בלבד מהיקף הייצור בשנים 2017-2018.

מצב זה השאיר את המדינה שאישרה לגליזציה עוד בשנת 2014 עם כ-589 טון של קנאביס שהיא לא יכולה למכור כי אין לו ביקוש מקומי ואסור לה לייצא אותו למדינות אחרות – אפילו לא למדינות שקנאביס חוקי בהן.

מדובר בכמות אדירה של קנאביס. למעשה, גם אם במדינת אורגון לא יגדלו אפילו גרם נוסף של קנאביס, יהיה להם מספיק כדי לספק את הביקוש עד שנת 2025.

הבעיה היא שאת הקנאביס שנקצר עכשיו אי אפשר יהיה למכור עד אז, שכן החנויות לא מוכרות קנאביס שאוחסן למשך יותר משנה. התוצאה היא כאמור 589 טון של קנאביס שצפויים להירקב ולהיזרק לפח.

ההצפה בהיצע הקנאביס באורגון נובעת בין היתר מהרגולציות המקלות על היצרנים, הכוללות תעריפי רישוי נמוכים ומיסים מינימאליים. המדינה גם אינה מטילה מכסה על מספר הרשיונות שהיא מנפיקה ליצרנים, וכך השוק מוצף בקנאביס שאין מי שיקנה אותו.

המחוקקים באורגון הסירו גם את ההגבלות שמנעו ממשקיעים שאינם תושבי המדינה להיכנס לשוק הקנאביס שלה, מה שהביא לעלייה משמעותית במספר הרשיונות שהיא הנפיקה.

ואם כל זה לא מספיק, יבול הקנאביס של 2017 במדינה היה מוצלח במיוחד והפיק פי 2 יותר מכמות התוצרת של יבול 2016.

באורגון גרים רק 4 מיליון איש, ובתאוריה על מנת ‘לחסל’ את עודף הקנאביס של 589 טון שקיים כרגע במדינה, כל אחד מתושביה ייאלץ לקנות היום כ-147 גרם של קנאביס בבת אחת.

הפתרון המתבקש למצב הוא לאפשר לאורגון למכור קנאביס למדינות אחרות בארה”ב עם קנאביס חוקי, אבל כפי שהבהיר משרד המשפטים ב-2013, כל ייצוא של קנאביס ממדינה אחת בארה”ב לאחרת הוא בלתי חוקי, ושקול מבחינת החוק הפדרלי להברחה של הרואין.

במדינת וושינגטון השכנה, הראשונה בארה”ב שאישרה לגליזציה יחד עם קולורדו ב-2012, יש בעיה דומה.

קשה לדעת בוודאות כמה עודף קנאביס יש בוושינגטון משום שעדיין חסרים נתונים, אך המחיר הנמוך של הקנאביס במדינה, כ-36 ש”ח עבור גרם של קנאביס איכותי לעומת כ-50 ש”ח בקליפורניה למשל, מהווה מדד לכמות הקנאביס היחסית בשוק שלה.

וושינגטון הנפיקה כ-1,500 רישיונות לייצור קנאביס עד כה, ושטח הגידול הכולל של היצרנים מפיק הרבה יותר קנאביס ממה שהחנויות מסוגלות למכור.

על מנת לצמצם את ההפסדים שלהם, המגדלים בוושינגטון פשוט הפסיקו לגדל צמחים חדשים וכרגע הם משתמשים בממוצע בפחות ממחצית משטח הגידול שעומד לרשותם.

שתי המדינות עובדות כרגע על פתרונות לבעיה. המגדלים באורגון עדיין לא ויתרו על הייצוא למדינות אחרות בארה”ב, כאלה בהן הקנאביס חוקי, והם מקדמים ניסיון לחוקק היתר מיוחד לייצוא עד 2021.

בעבר כבר הייתה הצעת חוק באורגון לאפשר למדינה לייצא קנאביס אך היא נפלה בהצבעה בבית הנבחרים ב-2017. בוושינגטון הפתרונות של המדינה מתמקדים בשינוי הרגולציות ונהלי הרישוי ליצרנים, כולל הפחתת גודל השטח שעליו מותר ליצרנים לגדל, וביטול רישיון הייצור של מגדלים שפשטו רגל.

אך למרות הניסיונות, נראה כי הפתרון היחיד שיאפשר להציל את עודפי הקנאביס בארה”ב הוא שינוי בחוק הפדרלי שיאפשר ייצוא קנאביס ממדינה אחת לאחרת.

מכיוון שקנאביס, כמו כל תוצר חקלאי אחר, גדל יותר טוב באזורי אקלים מסויימים, פתיחת השוק לייצוא תאפשר למגדלים באורגון ובוושינגטון להרוויח מביקוש במדינות רחוקות עם קנאביס חוקי כמו מיין, מה שיפחית משמעותית את הסיכון לעודף בהיצע.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר