מגלגל...

בעד או נגד לגליזציה? המחשבים התווכחו ביניהם והחליטו

האם בינה מלאכותית יכולה לעזור לנו לקבל החלטות בנושאים מורכבים? בחברת IBM סבורים שכן, ובחרו להדגים זאת באמצעות מחשב העל החדש שלהם שנדרש לדון בנושא אקטואלי מתמיד - לגליזציה של קנאביס.

אם עדיין לא נמאס לכם להתווכח עם מתנגדי לגליזציה אנושיים, כעת תוכלו לעשות זאת גם מול מחשב .

חברת המחשבים IBM הדגימה את מערכת הבינה המלאכותית החדשה שלה, שמסוגלת לנהל דיונים מורכבים בעד ונגד כל נושא, והם עשו זאת בעזרת דיון על לגליזציה של קנאביס.

ההדגמה של המערכת, המכונה Project Debater – Speech by Crowd, נערכה בכנס של ענקית הטכנולוגיה אתמול (חמישי) בתל אביב.

כך זה נראה:

המערכת, שפותחה במעבדות המחקר של החברה בחיפה, כבר התנסתה בעבר בדיבייט (דיון תחרותי) מול אנשים, בין היתר מול אלוף העולם לשעבר בדיבייט, בדיון בעד או נגד סיבסוד גני ילדים.

אך אתמול הייתה הפעם הראשונה בה במקום לשאוב את הטיעונים שלה מהאינטרנט, המערכת קיבלה בזמן אמת טיעונים מהקהל באירוע והשתמשה בהם.

הקהל התבקש לכתוב טיעונים בעד ונגד לגליזציה דרך מכשירי הטלפון החכמים, ואלו הועברו אל המחשב. בסך הכל נמסרו 637 טיעונים בעד ו-388 נגד.

המחשב ניתח את הטיעונים, העריך את המבנה והתוכן שלהם, וסיכם אותם לכמה נקודות עיקריות אותן חיבר לשני נאומים רהוטים – אחד בעד ואחד נגד לגליזציה.

“משתמשי קנאביס פונים לעתים קרובות יותר לסמים קשים ברגע שגופם מפתח חסינות לתחושת ה’היי’ שמעניק הקנאביס,” קבע המחשב בקול נשי סמכותי כאשר נאם נגד לגליזציה.

טיעון נוסף והזוי במיוחד נגד לגליזציה, שככל הנראה נכנס לנאום כי מספיק אנשים בקהל כתבו אותו, היה: “לגליזציה של קנאביס תגדיל את הביקוש ובו בעת את השוק השחור, מה שיוביל לפשיעה, כנופיות, סחר בבני אדם ומלחמות סמים”.

הנאום של המחשב בעד לגליזציה טען כי הקנאביס עוזר לחולים, מזיק פחות מטבק ואלכוהול, ויכניס לממשלה רווחים במיסים.

מחשב הדיבייט של IBM
מחשב הדיבייט של IBM

“היום הדגמנו את החזון שלנו לפתח טכנולוגיות שיעזרו בקבלת החלטות,” הסבירה מנהלת הפרוייקט רונית אהרונוב. “הרעיון הוא לא לפתח מכונות שיקבלו החלטות בשבילנו, אלא מכונות שיעזרו לנו בתהליך”.

מנכ”ל IBM בישראל דניאל מלכה אמר שטכנולוגיית הדיבייט החדשה היא אחת מפריצות הדרך הגדולות ביותר שהיה עד להן בזמן עבודתו בחברה. “לא מפתיע אותי שמערכת בינה מלאכותית שמסוגלת להתווכח פותחה דווקא בישראל”, אמר בהלצה.

ב-IBM מקווים שמערכת הדיבייט תהווה כלי עוצמתי בין היתר עבור חברות שרוצות לנתח תוך רגע כמות אדירה של ביקורות מלקוחות ולסכם אותן בכמה נקודות עיקריות, ואולי גם עבור מקבלי החלטות בנושאים חשובים יותר, כמו מחוקקים ושופטים.

ראו עוד:
כשהמחשבים של גוגל חולמים על גראס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר