בנתניה כועסים: לא להקמת “מחסן הסמים הסודי”

מרכז החלוקה העתידי של חברת ‘שראל’, אשר קיבלה את הזיכיון לניהול ענף הקנאביס הרפואי בישראל, מוקם בימים אלו באזה”ת פולג הסמוך לנתניה. קבוצת תושבים הזועמת על הקמת “מחסן הסמים” הרימה מחאה ציבורית ברשת ובימים אלו מחולקים פלאיירים לתושבי נתניה. “הנרקומנים יתחילו להסתובב לנו ליד בתי הספר והגנים,” הם כותבים.

עם חזרתה של ממשלת ישראל לפעולה ממשיכות התכניות להעברת השליטה בענף הקנאביס הרפואי בישראל לידיה של חברת ‘שראל’, זאת כזכור ללא קיום מכרז ובמקביל לטענות חמורות בגין אי סדרים לכאורה.

‘שראל’, על אף ההחלטה לבטל את הפטור ממכרז שהוארך בעבורה זה מכבר עד לשנת 2019, צפויה בחודשים הקרובים לקבל את האחריות על ניהול הבקרה, החלוקה והשינוע של כל הקנאביס הרפואי בישראל. על פי אחת התכניות, שהיתה אמורה להיכנס לתוקפה כבר בספטמבר 2014, תחדול החברה מחלוקת הקנאביס הרפואי לפי זנים ותעבור לחלוקה אחידה לפי “חוזק”: ‘קנאביס לייט’, ‘קנאביס פורטה’ ו’קנאביס מדיום’.

מיקום המחסן של חברת שראל באזור התעשייה פולג
מיקום המחסן של חברת שראל באזור התעשייה פולג, כך על פי המוחים

לצורך הקמת הפרוייקט שכרו באחרונה בחברת ‘שראל’ מתחם מיוחד באזה”ת ‘פולג’ הסמוך לנתניה, בשכנות למחסנים המפורסמים של חברת ‘איקאה’, אליו ייאסף הקנאביס הרפואי מהמגדלים ברשיון, שם תיערכנה בדיקות לבחינת איכות התרופה המסופקת לחולים ומשם יצאו המשלוחים לנקודות חלוקה שיוקמו באזורים שונים ברחבי הארץ.

במהלך השנים האחרונות מתנהל מאבק עיקש בין מטופלי ומגדלי הקנאביס הרפואי לבין החברה, זאת מהחשש לשינוי המדיניות והחרפת התנאים. עיקר החשש בכך שהמעבר לאספקה שלא לפי זנים תיפגע באיכות הטיפול וכן שהוספת גורם נוסף בשרשרת החלוקה תייקר את מחיר התרופה למטופלים.

כעת מגיעה מחאה נוספת כנגד הקמת מרכז החלוקה של ‘שראל’ – אך הפעם מכיוון אחר. קבוצת תושבים מנתניה פתחו דף פייסבוק במחאה על הקמת מה שהם מכנים “מחסן הסמים” ואף החלו בחלוקת פלאיירים בשכונות העיר.

“בימים אלו מוקם בפולג מחסן הקנאביס הגדול מסוגו במזרח התיכון שימכור מריחואנה,” כותבים המוחים, ששכרו את משרד יחסי הציבור “רונן צור” לניהול הקמפיין. “מחסן סמים בעיר משמעותו יעד אסטרטגי לגורמי פשיעה וסכנה ממשית לביטחון האישי שלנו ושל ילדינו.”

הנתנייתים, שמכירים את כוחה של סטיגמה, לא מעוניינים ששמה הטוב של עירם תיקשר עם מה שהם מגדירים כסמים. “במשך שנים נלחמנו בפשיעה ובטיהור שמה של נתניה,” נכתב. “כל ההשקעה תרד לטמיון עם הקמת מרכז הסמים, שאותו מקימה חברה פרטית בשם ‘שראל’ ושמנהליה יגרפו רווחי עתק על חשבון הביטחון האישי שלנו ותדמית העיר.”

“הנרקומנים יסתובבו ליד הילדים”

“זה אמנם יכניס ארנונה לעירייה, אבל יחזיר את הפשע לעיר והנרקומנים יתחילו להסתובב לנו ליד בתי הספר והגנים,” נכתב בפלאיירים שחולקו בימים האחרונים ברחבי העיר. “אנחנו לא מוכנים שיקימו לנו מחסן סמים מסוכנים ליד הבית ולא מוכנים שנרקומנים יסתובבו לנו ליד הילדים!!!”

“אנחנו, קבוצת תושבים המודאגים מחזרת המצב הישן, לא נאפשר שיקימו לנו מחסן קנאביס מאחורי הבית. אנחנו לא נסכים שיסחרו בסמים ברחובות השכונה,” הם מסכמים ודורשים “לסלק את המחסן הסודי”.

דף הפייסבוק שנפתח בעבור המחאה כבר מצליח לעורר את זעמם של המטופלים בקנאביס רפואי, שמזועזעים מכך שהתרופה שלהם מכונה “סמים”.

בתגובות לדף רושמים המטופלים את טענותיהם כנגד המחאה החדשה: “אתם אולי לא נגד הקנאביס אבל בעקיפין אתם גורמים נזק,” כותב אחד מהם. “אולי תסגרו גם את כל בתי המרקחת בעיר? ואולי גם את כל הפאבים למיניהם?”

תגובת משרד הפרסום ‘רונן צור’: “פנו אלינו תושבי נתניה בכדי להרים את הקמפיין הזה. מדובר בחומר שמוגדר כבלתי חוקי ועל כן כמות גדולה כל כך שלו שתשכון במקום אחד, בקירוב לשכונות מגורים, מהווה משיכה לגורמים עברייניים. אם קנאביס היה חוקי כנראה שלא היינו מנהלים את השיחה הזאת, אבל מאחר ומדובר בחומר המוגדר כסם מסוכן ושהינו נדרש מאוד בשוק השחור, התושבים חוששים שהדבר יגרום לנסיונות לשדוד את הרכבים היוצאין מהמחסן.”

תגובת עיריית נתניה: “נבהיר כי מדובר בנכס פרטי. מעבר לכך נציין כי הוגשה בקשה להיתר לביצוע שינויים והתאמות במבנה חברת “שראל”, אולם הבקשה טרם הובאה לדיון מאחר שהוגשה באופן חסר. באשר לתכנון הפנימי של המקום, נבהיר כי התכנית שהוצגה לעירייה כוללת שטחי תפעול ואחסנה ללא אזורי מכירה או קבלת קהל – ולפיכך הטענות הנוגעות לחלוקת סמים והפיכת המקום למרכז לא לגיטימי – אינן רלוונטיות.”

פנינו אל משרד הבריאות ואל חברת ‘שראל’ בבקשה לתגובה, אך אלו סירבו להגיב.

ראו עוד:
צפו: כך תחלק חברת “שראל” קנאביס רפואי
איומים על פייגלין בגלל מאבקו בחברת שראל
פייגלין: “שראל חברה בלתי חוקית בעליל”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר