מאבק לפתיחתו של בנק הקנאביס הראשון בעולם

משפחה מקולורדו יזמה את הקמתו של בנק הקנאביס הראשון בעולם, קיבלה אישור מרשויות המדינה וכעת תובעת את הבנק הפדרלי של ארה”ב בכדי לקבל היתר הפעלה רשמי. הבנק החדש צפוי להתחיל לפעול בחודש ינואר הקרוב, ופתיחתו תסמל אבן דרך משמעותית ביותר בעולם הקנאביס.

האם אחת הבעיות הגדולות ביותר של תעשיית הקנאביס האמריקאית מגיעה לסיומה? מאז אושרו חוקי הלגליזציה מתקשים בעלי החנויות להתמודד עם ההתנהלות הכלכלית שלהם ובמשך חודשים ארוכים נאלצו לקבל כסף במזומן בלבד – זאת מאחר והחוק הפדרלי אוסר על בנקים בארה”ב לקבל, להחזיק או לנהל “כספי סמים”. קנאביס עדיין נחשב ברמה הפדרלית ל”סם מסוכן” ועל כן נוצרה בעיה חמורה.

כעת, חודש לאחר ההודעה על השקתו של כרטיס האשראי לצרכני קנאביס, משפחה מקולורדו נמצאת במאבק בבית המשפט בדרישה להתיר לה לפתוח את בנק הקנאביס הראשון בעולם, שיעסוק כולו במתן שירותים פיננסיים נרחבים לתעשיית הקנאביס האמריקנית המתפתחת בקצב מסחרר.

המוסד הפיננסי, שעל הקמתו עובדים בני המשפחה כבר שנתיים, נקרא “הפינה הרביעית” (The Fourth Corner Credit Union), והוא צפוי להיות הבנק הראשון בעולם שיתרכז בתעשיית הקנאביס ויסייע לה בתחום שעד כה היה כאמור חסר באופן חמור.

'פורת' קורנר' - בנק הקנאביס הראשון בעולם

“להפיל את חומת ברלין”

המוסד החדש יופעל על ידי מועצת מנהלים המורכבת מחברי מועצת העיר ומספר פעילים בתעשייה, וישלב את הכוח הכלכלי של כל עסקי הקנאביס במדינה כדי לעסוק בבנקאות בסדר גודל נרחב ולספק לכלל הלקוחות את השירותים המלאים שמציעים הבנקים לעסקים אחרים.

יזם הרעיון אלכס מייסון (Alex Mason) ובני משפחתו מארק, רהודה ודילייני, קיבלו אישור מהרשויות בקולורדו להפעלת הבנק, אך כעת הם תובעים את ה’פדרל ריזרב’, הבנק הפדרלי המרכזי של ארה”ב (U.S. Federal Reserve Bank) על הזכות לפתוח ולהפעיל אותו על ידי קבלת אישור פקדונות פדרלי.

לדבריהם המהלך נועד כדי “להפיל את חומת ברלין” שנוצרה עקב הסטטוס הפדרלי הלא חוקי של הקנאביס, ולהביא את התעשייה למקום הראוי לה.

משפחת מייסון (משמאל: מארק, אלכס, דילייני ורהודה) - יזמי התוכנית
משפחת מייסון (משמאל: מארק, אלכס, דילייני ורהודה) – יזמי התוכנית

תעשיית הקנאביס בארה”ב סובלת מחוסר תמיכה של הבנקים, המתבטאת למשל בחוסר מסגרת אשראי. תמיכה שכזו דרושה כדי לכל תעשייה כדי לשגשג ולהתפתח, והחוסר בה הוא אחד החסמים הגדולים ביותר בפניהם מתמודדת התעשייה, הם מסבירים.

למרות שכבר בשנה שעברה פרסם משרד האוצר האמריקאי את ההנחיות הפיננסיות הנוגעות לתעשיית הקנאביס ולקשר המותר בינה לבין הבנקים, בכל מדינת קולורדו קיימים בסך הכל 12 בנקים שמספקים שירותים כאלה או אחרים לחלק מהעסקים בתעשייה. בריחת הבנקים מהתעשייה הביאה עד כה למצב בו ליותר מ-60% חברות קנאביס ברחבי ארה”ב כלל אין חשבון בנק בשל קשיים רגולוציוניים, מה שאומר שיותר ממחצית התעשייה מתבססת עדיין על מזומן בלבד.

הבנק החדש צפוי לפתוח את שעריו בעוד מספר שבועות, אמצע חודש ינואר 2016, ואם אכן כך יהיה, תסמל הפתיחה את פריצת תקרת הזכוכית בשוק האמריקני, וכן אבן דרך משמעותית ביותר בעולם הקנאביס כולו.

ראו עוד:
צרות של עשירים: הקנאביס מכניס לקולורדו יותר מידי כסף
“המשבר הכלכלי נגרם בגלל בנקאים המכורים לקוקאין”
התובע הכללי של ארה”ב: “מוכנים לשנות את הגדרת הקנאביס בחוק”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר