טוען...

בנק הפועלים החל לחסום חשבונות בנק של עסקי קנאביס רפואי

בנק הפועלים חוסם את חשבונות הבנק של עסקים המשווקים קנאביס רפואי מכל אפשרות למשוך או להפקיד כסף מזומן. "אני אמור להחזיק בבית המרקחת עשרות או מאות אלפי שקלים?" תוהה אחד מבעלי בתי המרקחת שנפגעו. בעקבות הפרסום מבהיר הבנק כי הנוהל יתוקן.

פרסום ראשון: במסגרת נוהל חדש מונע בנק הפועלים מבתי מרקחת ועסקים המשווקים קנאביס רפואי כל אפשרות למשוך או להפקיד כסף מזומן, אחרת ייסגר חשבונם, כך חושף הבוקר (ה’) מגזין קנאביס.

הסיפור נתגלה כאשר הבנק הגדול בישראל הודיע השבוע לבעלים של בית המרקחת הפרטי אי.אפ.ג’י פארם בפתח תקווה כי “בהתאם למדיניות הבנק לא תתאפשר הפקדה או משיכה של מזומנים לעסק המשווק קנאביס”.

בנק הפועלים נגד קנאביס רפואי
חלק מתוך נהלי בנק הפועלים לעסקים בתחום הקנאביס הרפואי

מנהל הסניף העירוני מסר את מסמך ההנחיות רק לאחר שגילה את הנתון במקרה, כאשר בית המרקחת ביקש להגדיל מסגרת אשראי בחשבון העסקי. לא ידוע כמה בתי מרקחת ועסקים כבר נפגעו ממדיניות זו אך אלו שעדיין פועלים כרגיל כנראה עושים זאת מאחר והבנק אינו מודע לפעילותם בתחום.

במסמך רשמי של הבנק שהוצג לבעלי אי.אפ.ג’י פארם מופיעים לצד האיסור על הפקדה ומשיכת מזומן גם מספר תנאים נוספים כגון דרישה להעברה לידי הבנק פירוט מלא של כלל בעלי השליטה בעסק, פרטי המנהלים ובעלי העניין בעסק, הצהרות בפני עו”ד על עמידה בנהלים, ועוד.

בנוסף נכנס הבנק לנבכי נהלי הפעילות בענף ודורש מעסקי קנאביס רפואי להתחייב כי לא יעבדו מול חוליות אחרות בשרשרת הגידול והייצור שאינן בעלות רישיון בתוקף, וכן שבמידה ויתקבל היתר ייבוא, יחוייב העוסק להציג לבנק את היתר הייבוא, רישיון ליבוא חומר צמחי ועוד.

בראש המסמך, שעותק ממנו הגיע לידינו, נכתב כי “בהתאם להנחיית הגורמים המקצועיים בבנק בהקשר של חברה העוסקת בשיווק קנאביס הנך מתבקש להפסיק לאלתר הפקדה או משיכה של מזומנים בחשבון”.

“אפשר לעבוד עם הכל רק לא עם מזומן” – מנהל סניף בנק הפועלים בפתח תקווה מסביר את מדיניות הבנק החדשה נגד עסקי קנאביס רפואי

“נותרו לי כעת חמישה ימים למצוא בנק אחר שיאפשר לי להפקיד כסף מזומן אחרת אחרוג ממסגרת האשראי,” אומר בעלי בית אי.אפ.ג’י פארם בשיחה עם מגזין קנאביס לאחר שגילה שחשבונו נחסם למזומנים.

לדבריו “אנחנו בית מרקחת פרטי, קטן, שלא היה מורגל בקצב הכנסות והוצאות כזה ולכן נדרשנו להגדיל את מסגרת האשראי עבור הזמנות מלאי וכד’. אין לנו חשבונות אחרים, מאיפה נביא את הכסף?”

בשיחה שערך בעלי בית המרקחת עם מנהל סניף בנק הפועלים בפתח תקווה נשמע המנהל מבהיר מפורשות כי זו מדיניות החברה וכי לא יתאפשר לעסק להפקיד כסף מזומן או למושכו.

עדכון (11:38): בעקבות הפרסום במגזין קנאביס מבהיר בנק הפועלים כי יחזיר לבית המרקחת את האפשרות לנהל מזומנים בחשבון: “בנק הפועלים מאפשר פתיחה וניהול של חשבונות בנק לעוסקים הפועלים בישראל בתחומים המוסדרים אשר קיבלו אישור ו/או רישיון פעילות מטעם המדינה לקנאביס רפואי ממשרד הבריאות. המגבלה על פעילות מזומנים בחשבונות מסוג זה אינה מופנית למוסדות מוסדרים כגון בתי מרקחת עם רישיון”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר