למרות הבטחת ליצמן: התארכו זמני ההמתנה ביחידה לקנאביס רפואי

עוד שקר מבית משרד הבריאות: על אף הבטחה מפורשת שנתן סגן שר הבריאות ליצמן לפני יותר משנה, מסתבר שזמני ההמתנה לטיפול בבקשות לקנאביס רפואי לא קוצרו אלא התארכו עד 60 ימי עסקים. בעקבות ההליך הארוך נותרים מטופלים ללא הטיפול.

זמני ההמתנה לטיפול בבקשות קנאביס רפואי היו אמורים להתקצר כבר לפני יותר משנה מ-50 עד 120 ימי עסקים, ל-15 ימי עסקים בלבד.

קיצור זמני ההמתנה הגיע בצורת הנחייה מפורשת שפירסם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן באתר משרד הבריאות לאחר ביקורת מצד מטופלים שנאלצו להמתין חודשים ארוכים לקבלת הטיפול.

הבטחת ליצמן לקיצור בזמני המתנה לקנאביס רפואי
מאי 2017: ליצמן מבטיח קיצור בזמני המתנה לקנאביס (צילום מסך: אתר משרד הבריאות)

המתנה זו של כמה חודשים הובילה לכך שפעמים רבות מטופלים נותרו ללא אספקת קנאביס, בין השאר עקב תזמון לא נכון של תורים לרופאים ממליצים או במקרה גרוע יותר מחסור בתורים זמינים אצל אותם רופאים.

כעת מסתבר שעל אף אותה הנחיה, בשבועות האחרונים החזירו ביחידה לקנאביס רפואי את הנוהל הישן.

בימים אלו זמני ההמתנה לקבלת טיפול בקנאביס רפואי במוקד היחידה לקנאביס רפואי עומדים שוב על כ-60 ימי עסקים (שמשמעותם בפועל קרוב לשלושה חודשים).

כלומר מטופלי קנאביס הזקוקים לחידוש רישיון בתום תוקף חצי שנה או שנה נאלצים להגיע לרופא שימליץ על חידוש הרישיון לפחות 3 חודשים לפני התאריך הנקוב ברישיון.

“דאגתי לקבוע תור לרופא חצי שנה מראש, לתאריך של חודשיים לפני תום תוקף הרישיון שלי,” סיפר הבוקר מטופל קנאביס רפואי שנותר ללא אספקה חודשית. “הגשתי את כל ההמלצות והמסמכים בזמן אבל בינתיים אומרים לי שם שזה עדיין בטיפול”.

עוד הוא הוסיף כי “כשהתקשרתי להסביר להם שנשארתי בלי קנאביס החודש אמרו לי שאין מה לעשות וזה לוקח 60 ימי עסקים”.

הבטחה זו של ליצמן מצטרפת לשקר דומה של מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שהבטיח לפני יותר מחודשיים על ירידה במחירי הקנאביס בבתי מרקחת “בתוך שבועיים”. למרות זאת נרשמה לאחרונה דווקא עלייה נוספת במחירים.

התנהלות זו של היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות היא זו ש”זיכתה” אותו לאחרונה בתואר המפוקפק “מקום ראשון במספר התלונות המוצדקות נגדו” בדו”ח שפירסם מבקר המדינה.

דובר משרד הבריאות אייל בסון סירב למסור תגובה בנושא.

גורם ששוחח עם נציגה ביק”ר סיפר למגזין קנאביס כי הסיבה לזמני ההמתנה הארוכים לטיפול בבקשות היא עומס חריג ואלפי בקשות בהן הצוות ביחידה פשוט לא מצליח להספיק לטפל בזמן.

חדשות