בניגוד לדיווח בחדשות 12: לא בוטלו ההנחות על קנאביס רפואי

חדשות 12 מדווחים הערב על זעזוע שלא היה בענף הקנאביס הרפואי. בניגוד לנטען, בתי המרקחת לא פרשו מפיילוט ההנחות שיזם סגן שר הבריאות יואב קיש, אם כי הם כן מודים שהוא לא מוצלח.

הכותרת הראשית שפורסמה הערב (א’) בחדשות 12 ע”י הכתבת ענבר טויזר, לפיה בתי המרקחת פרשו מפיילוט ההנחות על מוצרי קנאביס רפואי שיזם משרד הבריאות ונקרא “סבסוד תמורת יצוא”, איננה נכונה, כך עולה מבדיקת מגזין קנאביס.

בדיווח של טויזר בחדשות 12, תחת הכותרת “פרסום ראשון”, נכתב כי “בתי המרקחת יפסיקו לנפק טיפולים רפואיים המבוססים על קנאביס רפואי במחיר מוזל, לאחר שהסתדרות הרוקחים החליטה לא להשתתף יותר בפיילוט שעורך משרד הבריאות”.

הודעת ווצאפ ששלח דוד פפו לרוקחים
הןדעת ה-SMS ששלח יו”ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו לבתי המרקחת והפכה בטעות לכותרת ראשית בחדשות 12

מבדיקתנו עולה כי הכותרת מבוססת על הודעת SMS ששלח יו”ר הסתדרות הרוקחים, דוד פפו, לבתי המרקחת הפרטיים, על מנת לבדוק אם יהיו מוכנים לפרוש מהפיילוט במחאה על יוזמת משרד הבריאות לאפשר שיווק קנאביס ישיר – מהמפעל למטופל.

בפועל, עד כה לא ידוע ולו על בית מרקחת אחד שהסכים לפרוש מהפיילוט מלבד זה של פפו עצמו, שבשיחה עם מגזין קנאביס מבהיר גם הוא בבירור כי ייקח 48 שעות לפחות לדעת אם יש מצטרפים ליוזמה. עובדה זו לא מנעה את הפרסום בחדשות 12.

הכותרת השגויה באתר חדשות 12, הערב

לפיכך גם הטענה על פרישת בתי המרקחת אינה נכונה, וגם הטענות בכתבה על כך ש”המחירים יעלו”, או ליתר דיוק “יימכרו במחיר גבוה יותר בבתי המרקחת”, אינן נכונות, שכן המוצרים שכבר היו חלק מהפיילוט ימשיכו להימכר באותה שיטה.

זו לא הפעם הראשונה בה הכתבת, ענבר טויזר, מפרסמת ידיעות בתחום הקנאביס שאינן אמת. זה קרה בפעם הקודמת בתפקידה ככתבת הבריאות של Ynet, אז הפיצה מידע מטעה ושגוי שכלל פרסומת סמויה, נטילת קרדיט והעלמת נתונים.

“פפו טועה, לא נפרוש מהפיילוט”

על פי פרטי הפיילוט של קיש, שנחשפו לראשונה במגזין קנאביס, חברות הגידול והמפעלים יספקו מספר מצומצם של מוצרי קנאביס בעלות נמוכה של 140 ש”ח בלבד – מחיר הנמוך בכ-50% מהממוצע הנע בין 230 ל-280 ש”ח – ובתמורה יקבלו היתרי יצוא.

אך רבים מהמוצרים בפיילוט, גם לפי עדותם של חלק ממנהלי חברות הגידול והיצרנים עצמם, הם פשוט מסוגים שאינם נמכרים, או אף “שאריות” הנמצאות לקראת פגות תוקף – כלומר מוצרים שאם לא יימכרו בזול, יישלחו להשמדה.

כך לכאורה היצרנים מרוויחים מיצוא ומדרך להיפטר מסחורה פגומה, והמטופלים מרוויחים מוצרי קנאביס במחיר נמוך. מי שציפה להרוויח וכנראה מרגיש שלא הרוויח, הוא יו”ר הסתדרות הרוקחים שקיווה שבתמורה קיש יבטל את יוזמת “השיווק הישיר”.

מוצרי קנאביס בכספת בתי מרקחת קנאביס רפואי
רק מוצרי קנאביס לא פופולריים משתתפים בפיילוט ההנחות

משהתברר שקיש לא מוותר על היוזמה לשיווק ישיר, החליט יו”ר הסתדרות הרוקחים למחות. אך למרות הפגיעה הצפויה ברווחיהם, לדברי רוקחים עמם שוחחנו אין קשר בין זה לפיילוט ההנחות ולכן אין בכוונתם לפרוש מהפיילוט.

גם ברשת סופר פארם מוסרים כי הם לא מתכוונים לפרוש מהפיילוט, לפחות בשלב זה, כלומר, נכון לעכשיו, מלבד בית המרקחת ‘טללים’ ברמלה, בבעלות פפו, טרם נמצא בית מרקחת נוסף שהסכים לפרוש. “אף אחד לא יפרוש,” קובע אחד מהם בשיחה הערב.

“זה מהלך שקרי מלכתחילה, אבל נשתף פעולה”

“זה לא רק אני, זה עוד הרבה בתי מרקחת,” אומר בעל בית המרקחת. “בכל מקרה קיש לא יוכל להחזיק את הפיילוט הזה כי ברגע שהסחורה הזולה תיגמר, היצרנים יפרשו. הם לא ימכרו מוצרים איכותיים בזול, זה לא יקרה”.

“אבל,” הוא מדגיש, “זה לא אומר שאפשר לעזוב ככה את הפיילוט, לפגוע במטופלים, רק בשביל להגיד ‘אני לא מסכים עם קיש’. זאת לא הדרך למחות. אין שום קשר בין הדברים ולצערי פפו עשה את זה על דעת עצמו, ולא בזמן טוב”.

ואכן, הפיילוט לא הביא בשורה גדולה למטופלים, כיוון שלא הוזיל את המוצרים שבאמת נמצאים בשימוש, מה שלא מנע מערוצי חדשות המיינסטרים להכריז על מהפכה: 50% הנחה על קנאביס רפואי בישראל. אז, וכעת שוב, חוטאת התקשורת לאמת.

לדברי הרוקח “מהשטח רואים שלא באמת מעניין את המטופלים המוצרים הזולים. הם רוצים את הזנים שהם מכירים, את האיכותיים. המהלך הזה חסר משמעות ורק בילבל את כולם, אבל לא נסרב לפיילוט, למרות שזו עבודה בעיניים”.

“כל הרוקחים שאני מכיר ישארו בפיילוט,” סיכם, “אבל אנחנו כמובן כן נגד יוזמת קיש לאפשר שיווק ישיר, כי זה לא יוריד את המחירים. הדבר היחיד שיוריד את המחירים זה עודף בשוק, כמו שיש היום. התחרות תביא בקרוב לירידת מחירים, לא צריך לגעת”.

גם לירן מקסימוב, מנהל בית מרקחת ‘מקס פארם’ בחולון, מדגיש שלא פרש מהפיילוט. “חשוב לי שמטופלים ידעו שאנחנו ממשיכים כרגיל בפיילוט ולא מעוניינים לקחת חלק בכל הפוליטיקה של ההסתדרות ומשרד הבריאות,” מסר. “שכל בית מרקחת יעשה מה שהוא חושב שהכי נכון לו מבחינה מקצועית ומסחרית. אנחנו דוגלים קודם כל בטובת המטופל ולכן נמשיך לאפשר את המחירים המסובסדים לכל מי שיבחר בכך”.

הסתדרות הרוקחים היא גוף המרכז פעילות של כ-600 בתי מרקחת פרטיים בארץ, שכ-60 מתוכם פעילים בתחום הקנאביס הרפואי. השאר, כ-60 נוספים בתחום הקנאביס, שייכים לסופר-פארם ורשתות ובתי מרקחת פרטיים נוספים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר