בן 65 נתפס עם שדה קנאביס במשק: “זרקתי זרעים – לא התכוונתי לגדל”

במשקו של נכה צה"ל בן 65 הסובל מפוסט טראומה ממלחמת יום כיפור אותר שדה ובו צמחי קנאביס במשקל 23 ק"ג. הוא טען בפני השופט כי "זרק" זרעי קנאביס במשק ולא התכוון למכור את הקנאביס. השופט התחשב בין השאר במצבו הנפשי ובתרומתו למדינה ושחררו עם עונש עבודות שירות.

עונש מתון יחסית הוטל לאחרונה על אדם כבן 65 שהודה והורשע בעבירה של גידול, ייצור והכנת סמים מסוכנים, לאחר שבמשק החקלאי שלו נתגלה שדה ובו צמחי קנאביס במשקל של 23.5 ק”ג נטו. 

השופט עמית מיכליס מבית משפט השלום בראשון לציון התחשב בין השאר במצבו הנפשי של האיש, פצוע מלחמת יום כיפור, שבאיחור של עשרות שנים גילה כי הוא סובל מפוסט-טראומה.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

לאחר שהודה במסגרת הסדר טיעון “פתוח” לעניין העונש, הוא הופנה לשירות המבחן. מתסקירי השירות עלה כי לפני מספר שנים הוא עבר אירוע מוחי וזכאי לקצבת נכות. בנוסף לכך הוא מוכר כנכה צה”ל עקב פציעה במלחמת יום כיפור, והחל מ-2016 החל ליטול תרופות לטיפול בפוסט-טראומה.

שירות המבחן העריך כי הנאשם ביצע את מעשיו על רקע שימוש בקנאביס לצורך הקלה על תסמיני הפוסט-טראומה, שלא טופלה לאורך שנים רבות, וכן לצורך הקלה על כאבי גב עזים. מלבד זאת הוא ניהל אורח חיים נורמטיבי, הסכים להשתלב בכל הליך טיפולי על מנת להימנע ממאסר, והפסיק לצרוך את הקנאביס.

לנוכח כל אלה המלצת השירות היתה להסתפק במאסר על תנאי לצד שירות לתועלת הציבור בהיקף של 180 שעות.

הנאשם ביקש להתחשב בגילו המתקדם, במצבו הרפואי ובעברו הנקי. הוא טען כי פשוט “זרק” זרעים של קנאביס בשטח שלו, ולאחר שהשקה את השדה הקנאביס גדל לכמות שנתפסה, אך לא היתה לו כל כוונה למכור אותו.

מנגד, המדינה ביקשה להטיל עליו 9 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות בנוסף לעונשים נלווים, וזאת לשיטתה, לאחר נקיטת עמדה מקלה והתחשבות במצבו. המדינה אף טענה כי עונש קל מזה עלול להעביר מסר שגוי ולדבריה “גם כך במקרה זה רב הנסתר על הגלוי בשים לב לכמות הסם אותה גידל הנאשם”.

השופט מיכליס העיר שיש לתת את הדעת לכך שהנאשם לא גידל את את הקנאביס ב”מעבדה” באופן מתוחכם או בהשקעה מיוחדת.

“אשר לכמות הסם, כל שצוין בכתב האישום המתוקן הוא משקל הסם העומד על 23.5 ק”ג, כאשר מסיבה לא ברורה לא צוין מספר השתילים,” פסק השופט. לאחר ששקל את מכלול הנסיבות קבע כי מתחם העונש ההולם נע בין 9 ל-18 חודשי מאסר.

אולם בהמשך גזר דינו השופט ניתח “נסיבות שאינן קשורות לביצוע העבירה” – כגון לקיחת אחריות, הבעת חרטה והודאה בהזדמנות הראשונה – ואלה הביאו אותו לחרוג “חריגה מדודה” לדבריו ממתחם העונש האמור.

על כך הוסיף השופט כי “לנאשם נקודות זכות בהן יש להתחשב, ובראשם שירתו הצבאי, במהלכו כאמור נפצע. הנאשם היה חלק מיחידת ההצלה של צה”ל ואף נשלח לרואנדה בשליחות המדינה. נוסף על כך, היה חבר ועד במושב בו גר, במשך כ-5 שנים, בהתנדבות.”

בסיכומו של דבר גזר השופט על הנאשם 7 חודשי עבודות שירות, 10 חודשי מאסר על תנאי, וקנס בסך 5,000 שקל.

  • ב”כ המאשימה: עו”ד מירי ביטון הראל ועו”ד אתי אזולאי רם
  • ב”כ הנאשם: עו”ד יוסף פריינטי ועו”ד שלום שניידר

הכותב, עו”ד עופר אלמוג, עוסק בפלילים, לא ייצג/ה בתיק.
ראו עוד: עורכי דין מומחי קנאביס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר