מגלגל...
x

בן 19 נתפס עם עציץ קנאביס על אדן החלון – שוחרר ללא הרשעה

העציץ, במשקל של כ-185 גרם, התגלה על אדן החלון בביתו. בית המשפט קיבל הסדר טיעון מקל שגובש עם המדינה, והטיל עליו 140 שעות שירות לציבור וצו מבחן לשנה, אך ללא הרשעה

סגן נשיא בית משפט השלום בבית שמש שמואל הרבסט קיבל לאחרונה הסדר טיעון מקל שגובש עם המדינה, בעניינו של צעיר לפני גיוס שהודה בהחזקת עציץ של קנאביס ובתום הליך שנמשך שנה וחצי והוביל לדחיית גיוסו לצה”ל.

בהתאם להסדר, על הצעיר, ד’, שהיה בן 19 בעת המקרה וכיום הוא בן 20, נגזרו 140 שעות שירות לציבור (של”צ) לצד צו מבחן של שנה, והוא לא הורשע בעבירה של החזקה בסם מסוכן לשימוש עצמי.

הסיבות שהובילו להסדר: תסקיר שירות מבחן חיובי, גילו הצעיר, נטילת אחריות, רצון להתגייס לצבא, נסיבות אישיות כגון העובדה שהוא בן יחיד להורים גרושים שנישאו מחדש ובעלי משפחות וכמובן עבר פלילי נקי.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
“פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

על פי פרטי המקרה, באוגוסט שנה שעברה (2020) מצאה המשטרה את העציץ, שמשקלו 185.2 גרם בלבד, צומח על אדן חלון ביתו של הצעיר בבית שמש.

בכתב האישום המקורי הוא הואשם בעבירה חמורה של גידול סמים מסוכנים ללא רישיון, אבל לאחר משא ומתן עם הסניגור עו”ד נדב גרינולד, וקבלת תסקיר חיובי משירות המבחן, גובש בתיק הסדר טיעון מקל במיוחד.

בהתאם להסדר, כתב האישום תוקן לעבירה קלה יותר של החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית שבה הודה הנאשם. עוד סוכם שהמדינה תעתור לביטול הרשעתו בעבירה ולהטלת עונש קל יחסית של 140 שעות של”צ וצו מבחן.

במסגרת הבקשה לאישור הסדר הטיעון טען עו”ד דניאל ליכט מטעם המדינה כי ההחלטה על ההסדר התבססה על כך שמדובר בנאשם צעיר, ללא עבר פלילי, שנטל אחריות על מעשיו. עוד צוינו נסיבותיו האישיות (שלא פורטו) והרצון שלא לפגוע בסיכוייו להתגייס לצבא.

בתסקיר שירות המבחן נכתב בין היתר כי “ד’ מסר שהתנסה בשימוש בקנאביס במשך שנתיים באופן מזדמן בנסיבות חברתיות וכיום הוא אינו עושה עוד שימוש בחומרים אלו והשתלב בטיפול בשיטת NLP בו הוא מתמיד”.

עוד נכתב כי “ד’ מכיר בהשלכות הקשות של השימוש בסמים על יכולתו לקדם את עצמו והוא מגלה מוטיבציה לאימוץ אורח חיים נורמטיבי, נטל על עצמו אחריות מלאה לביצוע העבירה וייחס אותה לאובדן של שגרה מאורגנת בעקבות מגפת הקורונה”.

“התרשמנו כי ד’ מבין כי מעשה העבירה חמור,” כתבו עוד. “מדבריו עולה כי בשל פתיחת ההליך המשפטי נגדו, כגורם מרתיע ומחדד גבולות, הפסיד לחלוטין את שימושו בסם, ולאור האמור על אף שאנו ערים לחומרת העבירה נמליץ לבית המשפט שלא להרשיעו”.

בגזר דין שניתן לאחרונה, החליט סגן נשיא בית משפט השלום בבית שמש שמואל הרבסט לאמץ את המלצות תסקיר שירות המבחן, לכבד את הסדר הטיעון כלשונו ולא להרשיע את הנאשם הצעיר.

עם זאת, בעוד ציין כי ההסכמה של הצדדים “מאוזנת וראויה” השופט גם הטיל על הנאשם הצעיר של”צ בהיקף של 140 שעות וצו מבחן למשך שנה במהלכה ימסור בדיקות שתן באופן רציף.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר