במשטרה לא רוצים לגליזציה: "מעבר מהיר מדי מאיסור גורף להתרה"

המשטרה מתכוננת לדיונים על שינוי חוקי הקנאביס בישראל וגורמים בכירים בארגון כבר מצהירים: נגד. לטענתם זה יוביל למעבר לסמים קשים, לחדירת ארגוני פשיעה ולזליגה לבני נוער - טענות שנכונות גם למודל האכיפה הנוכחי.

מחר (א') תעלה הצעת החוק לביטול הפללת צרכני הקנאביס להצבעה בועדת השרים, וייתכן שזו תהיה הפעם הראשונה בה תקבל הצעה כזו גיבוי מלא מהממשלה – כל זאת בדרך כנראה למה שיוביל להסדרה מלאה של שוק חוקי ומפוקח למבוגרים ("לגליזציה").

הקולות נגד התכנית מגיעים בדומה לבעבר בעיקר מצד כמה רבנים מהציונות הדתית, פוליטיקאים מהמפלגות הערביות, בני הזוג מרים ושלדון אדלסון וכן כמה "לשעברים" מהרשות למלחמה בסמים. כעת, כצפוי, נראה שגם המשטרה מתנגדת, כך מדברים שמסרו בכירים בארגון לכתב 'הארץ' ג'וש בריינר.

"מעבר לסמים קשים, חדירת ארגוני פשיעה, זליגה לבני נוער"

על פי הדיווח הבוקר (שבת) מזהירים נציגי המשטרה בדיונים סגורים מזהירים מפני השלכות של מעבר לשוק קנאביס חוקי למבוגרים – דבר שלדבריהם עלול להביא לעלייה בשימוש בסמים קשים, לחדירת ארגוני פשיעה לתחום הסחר בקנאביס ולזליגת השימוש בקנאביס בקרב בני נוער.

מוטי כהן, מ"מ מפכ"ל משטרת ישראל (צילום: דוברות המשטרה)
רנ"צ מוטי כהן, מ"מ מפכ"ל משטרת ישראל (צילום: דוברות המשטרה)

טענות אלו נכונות כמובן כולן גם כיום, במדיניות הנוכחית של רדיפה והפללת צרכנים. המדיניות הקיימת לא הפחיתה את השימוש, לא מונעת מעבר לסמים קשים ולא מדירה את ארגוני הפשיעה מהתחום, אך במשטרה מתעקשים: "כגורם מקצועי עלינו להזהיר מהשלכות של לגליזציה מלאה".

"מעבר מהיר מדי מאיסור להתרה"

"יש מעבר מהיר מדי ממדיניות של איסור גורף, דרך המצב הקיים כיום של חלוקת דו"חות מינהליים ועד לגליזציה מלאה, עוד לפני שהספקנו ללמוד את השלכות המודל הקיים," אומר גורם נוסף על פי הדיווח. "יש סכנות גדולות בלגליזציה מלאה כמו סוגיות של פיקוח, אבטחה וגם החשש להידרדרות של צרכן שיגיע לשימוש בסמים קשים".

מול התנגדות המשטרה עומדים לראשונה גורמים בכירים התומכים בלגליזציה בלב שלם. שר הבט"פ החדש אמיר אוחנה, הממונה מתוקף תפקידו על המשטרה, הוא למשל תומך לגליזציה נלהב לעומת קודמו בתפקיד גלעד ארדן. עמדה קרובה, גם אם לא זהה, ניתן יהיה למצוא כנראה גם במשרד הבריאות ולמעשה בקרב רוב שרי הממשלה.

"החוק ייבחן מחדש בתקופה הקרובה"

לא מדובר אמנם עדיין בעמדה רשמית של המשטרה, אלא בטענות מגורמים עלומים בלבד, אך כן ניתן להניח שהמשטרה לא שינתה את עמדתה ותעמוד על התנגדות לכל הקלה. עם זאת יש לזכור כי עמדת המשטרה היא כמובן המלצה בלבד של הדרג המקצועי ואינה מחייבת, כך שאם השרים וחברי הכנסת ירצו, זה יקרה.

יש לציין שלמרות חוק הקנסות שזה לכינוי "אי הפללה באחריות", ההפללה עודנה נמשכת. מדי חודש מופללים מעל 1,000 ישראלים בגין שימוש עצמי בקנאביס בלבד. מטרת החוק החדש הוא לבטל את ההפללה של צרכנים באופן מוחלט, ולאחר מכן, בתום סיכומי ועדות שינסחו את המודל הרצוי, להסדיר את השוק באופן מפוקח.

מהמשטרה נמסר בתגובה ל'הארץ' כי: "בתקופה הקרובה ייבחן מחדש חוק הסמים המסוכנים באמצעות צוות בו ייטלו חלק גם נציגי המשטרה. במסגרת דיוני הצוות תציג המשטרה נתונים, תובנות ומסקנות, אשר יופקו מהניסיון המצטבר בהפעלת הוראת השעה לאורך השנה האחרונה. המשטרה תמשיך לפעול לביצוע אכיפה בהתאם לחוק ולהחלטות שיתקבלו בנושא ויעוגנו בחקיקה".

https://www.facebook.com/knbis/posts/3105430739544092

ראו עוד:
פחות בני נוער מעשנים קנאביס במדינות לגליזציה
צפו: האם קנאביס מוביל לסמים קשים?


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט