טוען...

במקום לצמצם: משרד הבריאות מגביה את הגבול המותר לחומרי הדברה בקנאביס

נוהל חדש שפירסם מנהל היחידה לקנאביס רפואי מגדיל את כמות שאריות חומרי ההדברה המותרת בקנאביס רפואי המסופק לחולים בישראל, זאת למרות הליכים משפטיים המתנהלים נגד משרד הבריאות בעקבות שימוש בחומרי הדברה בקנאביס. במקביל בג"ץ ביקש אתמול מהמדינה למצוא פתרון לייצור קנאביס ללא חומרי הדברה.

היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר) פרסמה בסוף השבוע (30.5) נוהל חדש במסגרתו מותרת מעתה אספקת קנאביס רפואי המכיל כמויות גבוהות יותר של שאריות חומרי הדברה מאלו שהותרו עד כה.

בינואר 2019 בעקבות תלונות והליכים משפטיים בעניין השימוש בחומרי הדברה ושאריות שלהם בקנאביס המסופק לחולים קבע יובל לנדשפט, מנהל היק”ר, נוהל חדש שהקטין את הגבול המותר להימצאות שאריות חומרים אלו בקנאביס.

אך כעת, לאחר שהסתבר שהגבול הנמוך פסל כמויות נכבדות של קנאביס, מעלה לנדשפט את הגבול המותר לשאריות חומרי הדברה, ככל הנראה בגלל מחסור חמור בבתי המרקחת עליו דווח לראשונה במגזין קנאביס.

לטענת לנדשפט הנוהל שנקבע בחודש ינואר הוביל לכך שנערך שיפור ברגישות הטכנולוגית המשמשת לזיהוי שאריות חומרי הדברה, מה שהוביל למקרים רבים של איתור ופסילת תפרחות קנאביס רפואי.

“בשל הנ”ל ובשל שיפור הרגישויות נמצא כי יש מקרים בהם מגדלים ויצרנים המשתמשים בטכנולוגיות הרגישות כאמור, מוצאים אצוות בהן רמות מזעריות של שארתיות, רמות של יחידות בודדות של חל”ב (PPB),” כתב.

על מנת למנוע פסילה זו החליט כאמור לנדשפט להגביה את הגבול המותר. “פסילה זו של אצוות יכול להביא לכאורה למצב בו יפסלו אצוות שלמעשה הן בטוחות לשימוש,” הסביר, וקבע כי “יהיה ניתן להחריג את רמות השארתיות של חומרי ההדברה המותרות”.

הרחבת שימוש בחומרי הדברה בקנאביס רפואי
הנוהל החדש: הגבהת הגבול המותר לשאריות חומרי הדברה בקנאביס

נוהל זה מנוגד לכאורה לבקשת שופט ביהמ”ש העליון חנן מלצר בדיון שנערך אתמול בעניין העתירה לבג”ץ שהגישה העמותה לקנאביס רפואי, בסיומו קבע השופט כי על המדינה למצוא בתוך כשלושה שבועות כיצד ניתן יהיה לייצר קנאביס רפואי ללא חומרי הדברה כלל.

כזכור פרשת חומרי ההדברה שנחשפה בשנת 2016 במגזין קנאביס הובילה לתביעה ייצוגית בסך 133 מיליון ש”ח נגד חברות הקנאביס הרפואי, שמצידן טענו כי פעלו לפי הוראות משרד הבריאות והיק”ר.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר