טוען...

במקום לקדם לגליזציה חברות הקנאביס מנסות לעצור את היבוא

יצרני הקנאביס הישראלים הכריזו מלחמה על היבוא של קנאביס מחו"ל ומנסים לעצור אותו לגמרי למרות שהוא הביא לשיפור דרמטי באיכות המוצר לצרכן. לטענתם, חלקם עומדים לפני קריסה. אך מדוע לקדם מהלך שעלול לפגוע במטופלים, אם אפשר במקום זה לפתוח שוק שלם חדש, גדול בהרבה, שיהיה בשליטתם הבלעדית? דעה

מנהלי חברות הקנאביס בישראל מפעילים בימים אלה את כל כובד משקלם בניסיון לעצור את היבוא של קנאביס מחו”ל. הם אפילו לא דורשים למשל לקבוע מכסות כמו בשווקים אחרים, אלא פשוט לעצור כל אפשרות ליבוא.

כזכור, היבוא התאפשר לראשונה בעקבות מחסור חמור של קנאביס בשוק המקומי בשלהי שנת 2019, מה שהוביל ליבוא ראשון בינואר 2020 ומאז, בתוך חודשים ספורים, הפכה ישראל ליבואנית הקנאביס המובילה בעולם.

בשנת 2020 כולה הובאו לישראל מחו”ל כ-14 טון קנאביס, כשבשנת 2021 עלה המספר ל-22 טון. בחודש אחד של 2022 כבר הובאו 3 טון מחו”ל, בקצב שאם יימשך יביא ליותר מ-36 טון במהלך השנה הקרובה.

הקנאביס מחו”ל שידרג את הענף בכמה רמות ו”לימד” את המטופלים הישראלים איך אמור להיראות פרח קנאביס איכותי. הסטנדרט קפץ בין לילה וממשיך להשתפר מבחינת איכות התוצרת ממשלוח למשלוח יותר ויותר.

לטענת החברות מנגד, היבוא פשוט מרסק את חוות הגידול המקומיות ולכן יש לעוצרו. בדיון שנערך השבוע בועדת הכלכלה הצטרף לקריאה גם היו”ר, ח”כ מיכאל ביטון ממפלגת כחול לבן, שקרא להקפיא את היבוא עד הודעה חדשה.

ח”כ ביטון לא דאג להשמיע באותו דיון גם את קולם של המטופלים עצמם, שעל פי סקר הקנאביס השנתי של מגזין קנאביס כ-72% מהם דווקא מעדיפים את הסחורה מיבוא. הוא גם סירב להגיב לפנייה בנושא.

בדיון טענו בין היתר היצרנים כי מאז אותו מחסור בשנת 2019 השתפרו היכולות שלהם באופן משמעותי, גם מבחינת איכות וגם מבחינת כמות, כך שהם יכולים לספק את הסחורה במלואה ללא צורך ביבוא בכלל.

עוד הם טענו שהחשש שמא עצירת היבוא תביא בהכרח לעליית מחירים עקב אי-תחרות – כמו שקורה בכל שוק אחר – אינו מבוסס. אבל הזיכרון של צרכני הקנאביס לא קצר כל כך כמו שחושבים כנראה.

כזכור, בימים טרום היבוא, אחת החברות הישראליות ניצלה יפה את המחסור ומיהרה להעלות את מחירו של הזן המצליח שלה ל-390 ש”ח ל-10 גרם, מחיר שגם היום, שנתיים וחצי לאחר מכן, אין חברה שמעיזה להגיע אליו.

החברה “התקפלה” מאז עקב התחרות והורידה את המחיר בחזרה אל מתחת ל-300 ש”ח, אבל מה יקרה אם היבוא ייפסק? סביר להניח שדי מהר האיכות תרד והמחירים יעלו שוב, כפי שעולים בימים אלה מחירי הפסטה ברשתות השיווק.

זה לא הכל. במקביל לעצירת היבוא, החברות דורשות שיתאפשר להן לייצא קנאביס לחו”ל, אך גם דרישה זו לוקה בחסר. ראשית, מותר להן לייצא והן אכן בחלקן עושות זאת, אם כי בכמויות קטנות למדי שהגיעו עד כה לכ-1 טון בלבד בסך הכל.

שנית, אין באמת הרבה לאן לייצא. יש כיום בעולם 3, אולי 4 וחצי, מדינות עם שוק רחב-היקף אמיתי. כולן למעט אולי אחת מאוד תחרותיות. אם הסחורה הישראלית לא מספיק איכותית מול זו מחו”ל כדי להימכר בישראל, למה שבחו”ל היא כן תימכר?

אז הנה הצעה: במקום לנסות לעצור את היבוא, למה שחברות הקנאביס הישראליות לא יפעילו את כובד משקלן לקידום לגליזציה? למה במקום להילחם בהיצע ובשוק החופשי לא לקדם את הרחבת הביקוש שיגיע משוק פנאי חוקי?

היתרון בלגליזציה הוא לא רק הרחבת הביקוש, אולי אף עד פי 5 או אפילו פי 10 מכפי שהוא היום (כ-110,000 מטופלים ברישיון מול מאות אלפי צרכני פנאי). מהלך כזה יספק לחברות יתרון דרמטי מכיוון שבשוק הפנאי מותר למכור רק סחורה מקומית.

כידוע, יבוא של קנאביס מחו”ל מותר על פי אמנת הסמים של האו”ם רק למטרות שימוש רפואי ומחקר, כך שעל שוק הפנאי ביום שאחרי הלגליזציה יוכלו להתחרות החברות הישראליות לבדן, ללא תחרות עם הסחורה מחו”ל שתיועד לשוק הרפואי.

נכון, התחרות מול חו”ל לא פשוטה, ונכון, יש חברות ישראליות שאולי אין הצדקה אמיתית לקיומן והן תיסגרנה או תימכרנה לחברות גדולות יותר, אבל ככה זה בכל שוק. זה לא צריך לבוא על חשבון האיכות של הקנאביס למטופלים.

החברות – המובלות כיום על ידי ראשי ממשלה לשעבר, רמטכ”לים, ראשי שב”כ ומוסד, בכירים בתעשייה ומיליארדים משקיעי הון למיניהם – יכולות לפחות להיות הוגנות ולדרוש הטלת מכסים נניח, אך מדוע לעצור את היבוא לגמרי?

עדיף לכולם שיפעלו ללגליזציה. כך גם יצילו אזרחים חפים מפשע שרישום פלילי דופק להם את החיים, גם יגדעו את צינורות הכסף של ארגוני הפשיעה, גם יכניסו הון עתק למדינה ממיסים ואלפי מקומות עבודה חדשים, וכן, גם יהנו מרווחים יפים.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר