במקום כלבים: דבורים יגלו סמים בשדות תעופה

עם שינוי חוקי הקנאביס בעולם נתקלו הרשויות בבעיה: כלבי הגישוש המאומנים לאתר חומרים בלתי חוקיים אינם אמינים עוד מבחינת נהלי ‘החשד הסביר’ וכעת מחפשים חוקרים פתרון יעיל אחר. מחקר שפורסם בשבוע שעבר מראה כי דווקא דבורים עשויות להיות בלשיות טובות ביותר.

מחקר חדש שפורסם בשבוע שעבר בירחון המחקרים המוערך PLoS One בחן האם וכיצד יכולים חרקים לשמש כגששי סמים. במהלך המחקר נבחנה יעילותם של עשים, מקקים ודבורים בזיהוי ואיתור ריחות של חומרים בלתי חוקיים.

דבורים לזיהוי סמים
דבורים לזיהוי סמים

בסיכום המחקר – שנערך במעבדות המחקר של משטרת מדינת הסן (Hesse), גרמניה – קבעו החוקרים כי הדבורים הראו את התוצאות הטובות ביותר בגילוי סמים, אם כי העש והמקקים לא היו הרחק מאחור. הדבורים ניצחו לבסוף כי “האנטנות שלהן הן ביוסנסורים (חיישנים ביולוגים) טובים יותר,” לדברי החוקרים.

במקום כלבים

כזכור, בתחילת החודש דווח כי כלבי משטרה בארה”ב המאומנים לאתר מריחואנה וחשיש נאלצים לפרוש מתפקידם לאחר שחוקי הלגליזציה הותירו אותם מובטלים. “אם ייערך בעזרתם חיפוש על אדם ועל גופו יימצא גם קוקאין וגם מריחואנה, החיפוש יוגדר כבלתי חוקי מאחר והכלב זיהה את המריחואנה ולא את הקוקאין,” הסביר אז סמל גרהאם. “כמעט בלתי אפשרי לשנות את האילוף שלהם ובזמני לחץ הם עלולים כעת לטעות.”

כעת, במחקר החדש, קובעים החוקרים כי מלבד הבעייתיות שבאימון מחדש של כלבי הגישוש להתעלם מריחות מריחואנה, ישנה בעיה נוספת: הכלבים מפתחים קשר אישי עם בני האדם, דבר שעלול לעתים להוביל לכך שהם יטעו בזיהוי בעקבות רמז שניתן להם מהשוטר הצמוד. חרקים מנגד, לא סביר שיתפקדו באופן שונה בקרבת בני אדם.

בגלל הלגליזציה

“קנאביס לשימוש פנאי הותר לאחרונה לחלוטין בשתי מדינות בארה”ב והוגדר כעבירה מנהלתית בלבד (דה קרימינליזציה) בעשרות מדינות אחרות,” קובעים החוקרים, “לפיכך, התראה של כלב גישוש אינה מספקת עוד ואינה מאפשרת לשוטרים לבצע חיפושים ללא צו חיפוש או חשד סביר. אימון מחדש של כלב גישוש להתעלם מריח קנאביס הוא כמעט בלתי אפשרי וגוזל זמן רב ולכן חרקים נבדקו כחיישנים חלופיים לזיהוי סמים בלתי חוקיים.”

“ניתן לייצר כמויות גדולות של חרקים במהירות ובקלות, וניתן ללמד אותם לזהות ריחות שונים באופן די פשוט,” הם מסבירים.

מחקר דבורים לזיהוי סמים
תוצאות המחקר: הדבורים נמצאו יעילות ביותר בזיהוי סמים. במקום השני מקקים ובמקום השלישי עש.

כדי ללמד את הדבורים לזהות ריחות שונים השתמשו החוקרים במכות חשמליות זעירות שניתנו לדבורים ברגע שנחשפו לריחות של סמים. במצב בו ייאלצו לבדוק סמים בחבילה מסויימת למשל, תוכנס החבילה לתא יחדיו עם 40 דבורים ובמידה והדבורים יברחו מהחבילה – סביר כי יש בה סמים בלתי חוקיים.

בסיכום המחקר כתבו החוקרים כי “אחוזי ההצלחה של זיהוי סמים על ידי חרקים יכולים להשתפר אף יותר אם יעשה שימוש במגוון מינים שונים של חרקים, להם תגובות שונות. כך למשל ניתן להשתמש בהם בשדות תעופה על ידי שאיבת האוויר ממסוע המזוודות כך שיעבור דרך מיכל ובו דבורים ומקקים. החרקים יזהו את הריחות שיבהילו אותם וכך ניתן יהיה לזהות כי באחת המזוודות ישנם חומרים בלתי חוקיים.”

ראו עוד:
דבורים תקפו שוטרים שניסו לעקור שדה קנאביס
חדרה: שוטר נעקץ על ידי דבורים בפשיטה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר