מגלגל...
x

בממשלה מודים: רפורמת ‘קנאביס במרשם רופא’ תידחה לאחרי הבחירות

תקנות "קנאביס במרשם רופא" שהיו אמורות להקל על קבלת היתרי שימוש בקנאביס בישראל וששר הבריאות הורוביץ הבטיח להשלים עוד לפני הבחירות, יוטמעו אם בכלל רק לאחר הקמת הממשלה הבאה וייכנסו לתוקף לא לפני קיץ 2023 לפחות - כך מודים השבוע בכירים בממשלה

בכירים בממשלה אומרים השבוע למגזין קנאביס שהרפורמה בענף הקנאביס הרפואי שמשרד הבריאות קיווה להטמיע עוד בממשלה הנוכחית, לא תושלם בשלב זה, אלא אולי לאחר הקמת הממשלה הבאה, כלומר חודשים לאחר הבחירות שיתקיימו ב-1.11 ובתנאי שאכן תקום בסופן ממשלה. על פי הערכות, תקנות כאלה לא יוכלו להיכנס לתוקף לפני קיץ 2023 בכל מקרה.

כזכור, התכנית היתה אמורה לשנות את המודל של מתן היתרים לשימוש בקנאביס, ממתן רישיונות על ידי מספר מצומצם של רופאים ובאישור משרד הבריאות כיום, למודל של מרשמים באישור רופאים מומחים במסגרת הרפואה הציבורית ובפיקוח של קופות החולים בלבד. כמו כן, התכנית היתה אמורה לאפשר לכל בית מרקחת למכור קנאביס ולא רק למי שקיבל רישיון יק”ר.

ה”פוש” שמשרד הבריאות נתן ליוזמה הזו בחודשים האחרונים הגיע רק לאחר התפרקות הממשלה, לאחר שהסתבר שהצעת חוק הקנאביס הרפואי שהגישה ח”כ שרן השכל וכללה שינויים דומים, נדחתה בהצבעה בכנסת. רק אז “נזכר” שר הבריאות ניצן הורוביץ כי בסמכותו להטמיע את השינויים הללו גם ללא צורך בחקיקה, והורה למשרדו לקדם את הנושא.

בחודש יוני 2022, עם היוודע על פיזור צפוי של הכנסת, הודיע הורוביץ על התכנית לראשונה ופרסם קול קורא להערות הציבור, כאשר כבר אז לא היה ברור האם באמת ריאלי לצפות לאישור מהלך כזה בזמן ממשלת מעבר. גם בחודש יולי המשיכו שר הבריאות ודובריו לסרב להשיב לשאלה הזו, אך בחודש שעבר, אוגוסט 2022, הם פרסמו קול קורא נוסף שעורר תקווה בציבור.

במהלך החודש האחרון אכן נתקבלו במשרד הבריאות הערות מהציבור לקול הקורא שפורסם, חלקן תומכות במודל שהוצע וחלקן פחות, כשאחד האתגרים שמשרד הבריאות עדיין מתמודד איתו הוא לשכנע את כל קופות החולים להסכים להצעה לקביעת עלויות ניפוק הרישיונות לסך של 720 ש”ח שמטופל ישלם לקופה עבור מרשם חדש ו-360 ש”ח לחידוש מרשם קיים.

כיום כאמור מעריכים בממשלה כי התקנות לא יוכלו לקבל אישור סופי בשבועות שנותרו עד הבחירות. כרגע לדבריהם הכוונה היא להמשיך לגבש את המתווה, להשלימו ולהגישו לעיון שר הבריאות הבא בממשלה הבאה לכשתוקם כזו. יש לזכור שבטיוטת התקנות נקבע שהן יכנסו לתוקף חצי שנה לאחר אישורן, כך שהמועד הסביר הוא כאמור לא לפני קיץ 2023, אם בכלל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר