מקסיקו: שרת הפנים קיבלה עציץ קנאביס בהוקרה על פועלה

לקראת לגליזציה במקסיקו: שרת הפנים, שהגישה את הצעת החוק שתאושר כנראה באמצע דצמבר, קיבלה מסנאטור ממפלגה יריבה עציץ קנאביס בהוקרה על פועלה. בתגובה הבטיחה: "אשתול אותו בגינה".

שרת הפנים של מקסיקו, אולגה סאנצ’ס קורדרו, קיבלה עציץ קנאביס בהוקרה על פועלה לקידום לגליזציה. השי ניתן לה על ידי הסנאטור אמיליו אלווארז איקאזה לונגוריה, מהמפלגה היריבה, במהלך דיון שעסק בהליך הסדרת השוק, הצפוי החל מבעוד כשלושה חודשים.

הליך הלגליזציה במקסיקו החל בהוראת בית המשפט העליון במדינה, המקביל לבג”ץ בישראל, שקבע לאחר דיונים בעתירה כי הפללת צרכני קנאביס מנוגדת לזכויות אדם ומפרה את חירויות הפרט. השופטים הורו לממשלה להסדיר שוק קנאביס חוקי למבוגרים עוד בשנת 2019 אך דחו מאז כבר פעמיים על רקע מגפת הקורונה.

על פי הדיווח במקסיקו הצמח ניתן לקורדרו כהוקרה על תמיכתה ופועלה לקידום תיקון חוקי הקנאביס, שכן היא האמונה על הנושא בממשלת מקסיקו ומי שהגישה את הצעת החוק שאמורה להיות מאושרת כאמור בעוד פחות משלושה חודשים.

בריאיון לאחר מכן היא אמרה כי למרות שאינה מעשנת קנאביס בעצמה, בכוונתה לשתול את הצמח בגינה בחצר ביתה. “אני מקווה שהחוק ללגליזציה של קנאביס יעבור עד אז,” אמרה בהתייחסה להתארכות הליך החקיקה, הנמשך מאז פסיקת השופטים ב-2018.

אולגה סאנצ'ז קורדרו מקבלת עציץ קנאביס
הפעם השלישית בה צמח קנאביס מגיע לדיונים רשמיים במקסיקו. בתמונה: שרת הפנים אולגה סאנצ’ז קורדרו מקבלת עציץ קנאביס בהוקרה על פעילותה לקידום לגליזציה

לפי נוסח החוק החדש יוכלו תושבים בגילאי 18 ומעלה להחזיק ולגדל קנאביס באופן חוקי לשימוש אישי בלבד. תיאורטית יהיה ניתן לגדל עד 20 צמחים רשומים, אך התנאי הוא שהיבול הכולל לא יעלה על 480 גרם בשנה, שהם כ-40 גרם בחודש או 1.3 גרם ביום. מצד שני זה חוק שיהיה קשה לפקח עליו ובכל מקרה מי שיירשם כמטופל קנאביס רפואי יורשה לגדל יותר מ-20 צמחים. החזקה לשימוש אישי תהיה חוקית עד 28 גרם, אך גם החזקה של עד 200 גרם לא תיחשב כעבירה פלילית.

“הסגולות הרפואיות של קנאביס היו גילוי מרעיש עבור העולם עד לא מזמן, ומעבר לכך, מכיוון שהמפ מבחינה תעשייתית מאפשר לייצר בגדים, אנרגיה, נייר, חומרי בניין, והוא חזק יותר מכל חומר בנייה אחר,” אמרה קורדרו. “במילים אחרות, קיים פוטנציאל עצום לקנאביס בתעשייה וגם בשימוש פנאי, תוך כיבוד עקרון חופש הפרט וחרות האדם על גופו”.

המכון המקסיקני לרגולציה וניהול קנאביס, גוף מבוזר שיוקם על פי נוסח החוק החדש, יהיה אחראי על הסדרת השוק וניפוק רישיונות לעסקי קנאביס. הצעת החוק תטיל מס של כ-12 אחוזים על מכירות קנאביס, כאשר חלק מההכנסות יופנו לקרן לטיפול ושיקום משימוש לא נכון. עישון באזורים ציבוריים יהיה מותר, למעט במקומות שמוגדרים כ-100 אחוז ללא עישון. מוצרי המפ ו-CBD יהיו פטורים מהתקנות החלות על מוצרי THC וחופשיים לשיווק כתוספי מזון.

“יש לקיים דיון מדעי ולא-שיפוטי כלפי מריחואנה לשימו רפואי ולשימו פנאי” – ציוץ של הסנאטור אמיליו אלווארז בו תמונות בהן הוא נראה מעניק את עציץ הקנאביס לשרת הפנים קורדרו

זו לא הפעם הראשונה בה קנאביס מגיע לפרלמנט המקסיקני. בשנה שעברה היתה זו מחוקקת אחרת, אנה לוסיה ריוחאס מרטינז, שהעניקה לקורדרו ג’וינט במהלך דיון. “צעד אחד לבניית השלום, רק צעד אחד נדרש לבנייתו, והוא להסדיר את השימוש בקנאביס, הצעה שאת העלית”, אמרה ריוחאס מרטינז. “אני מביאה לך מתנה כתזכורת להצעה שאת יזמת, כי זו תהיה הדרך לעזור לנו לבנות שלום. בואו נסדיר את השימוש בקנאביס”.

ריוחאס מרטינז נואמת לקידום לגליזציה ומעניקה ג’ויינט לשרת הפנים של מקסיקו

בחודש שעבר הוצג גם עלה קנאביס בבית המחוקקים, כאשר הסנאטורית ג’וססה רודריגס ממפלגת מורנה השולטת קישטה את שולחנה בקנאביס והפכה ללהיט ויראלי ברשתות.

תומכי הרפורמה לשינוי מדיניות הסמים במקסיקו אף שתלו מאות צמחי קנאביס מול בניין הסנאט, ומפעילים לחץ על הממשלה להשלים את התחייבותם לקידום הלגליזציה. הנשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור אמר לאחרונה כי החקיקה לרפורמה בקנאביס תקודם כבר במושב הקרוב.

ההחלטה לקדם לגליזציה במקסיקו באה כאמור בהוראת בית המשפט העליון לחוקה, המקביל לבג”ץ בישראל, שקבע שהפללת צרכני מנוגדת לחוקי יסוד וזכויות פרט, והורה לממשלה לפעול. בישראל עתירה זהה לא התקבלה תוך שהשופטים קובעים כי יתאפשר לממשלה לסיים קודם את ההליך בו היא כבר נמצאת, ורמזו כי יקבלו עתירה חוזרת אם הממשלה לא תמלא את הבטחתה.

בימים אלה דן הצוות הבינמשרדי המיוחד שהוקם לאחר אישור שנתנו הממשלה והכנסת בקריאה טרומית להצעת החוק ללגליזציה בישראל. אותה “ועדת לגליזציה” החלה את הדיונים בחודשי יולי 20 והתחייבה לסיימם עד אמצע אוקטובר 20, או מעט לאחר מכן. ההמלצות יוגשו למשרד המשפטים לצורך ניסוח משפטי של סעיפי החוק שהוכמו בועדה, ואז בחלוף כמה חודשים הצבעות דיונים בועדת הסמים והצבעות סופיות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר