מגלגל...

בלי לגליזציה: עיריית ונקובר אישרה פתיחת חנויות קנאביס

תכנית חדשה של עיריית ונקובר, קנדה, עומדת להפוך את העיר לראשונה בקנדה בה תיפתחנה חנויות למכירת קנאביס. מטרת התכנית, שכבר הספיקה לעורר סערה פוליטית, היא לטפל בזינוק הפתאומי במספר העסקים הלא-מורשים המוכרים מריחואנה בעיר – על ידי אישורם, במקום על ידי סגירתם. “זה הגיון בריא,” אומר ראש העיר. שרת הבריאות מתנגדת

כתב: גיא קרלינסקי

על אף שמדובר במהלך בלתי חוקי בעליל ולמרות התנגדות של הממשל הפדרלי במדינה, עיריית ונקובר בדרך לפתוח חנויות קנאביס מורשות שיימכרו מריחואנה וחשיש לתושבי העיר באופן מוסדר. במסגרת התכנית החדשה תוקם בקרוב מערכת שתפקח על חנויות למכירת קנאביס ותקבע תנאים בהן יורשו לפעול – מה שיהפוך למעשה את העיר, המכונה “ואנסטרדם”, לראשונה שעושה סוג של לגליזציה בקנדה.

תחת כהונתו של ראש העיר הנוכחי של ונקובר, גרגור רוברטסון, נמנעה אכיפה של האיסור על מכירת קנאביס בעיר ובשנתיים האחרונות הוקמו עשרות חנויות קנאביס אשר פועלות ללא רישיון ובניגוד לחוק. כעת החליטו בעירייה שבמקום לרדוף ולסגור את החנויות, פשוט ייתנו להן רשיון עבודה. “זה הגיון בריא,” אומר ראש העיר.

“אנחנו לא נכנסים אפילו לוויכוח על לגליזציה. אנחנו פשוט מפעילים פיקוח על עסק לא מפוקח, כפי שהיינו עושים על כל עסק אחר,” אומר קרי יאנג (Kerry Jang), פרופסור לפסיכיאטריה וחבר מועצת העיר המוביל את התכנית. “הרגולציה הממשלתית על הקנאביס הרפואי מייקרת את מחירו משמעותית לעומת המחיר בשוק הלא מפוקח. אנשים איבדו את הגישה שלהם למריחואנה ונאלצו לפנות למקומות אחרים, כמו החנויות.”

ואכן, במהלך השנים האחרונות נפתחו עשרות חנויות בלתי חוקיות לממכר קנאביס והיום מוערך כי ישנן בונקובר לפחות 80 חנויות כאלו, פי 4 ממספר החנויות שפעלו בשנת 2012, השנה בה הוקשחו חוקי הסמים בקנדה – כולן בלתי מורשות ומוכרות מריחואנה לבוגרים. 20 מהחנויות הללו הוקמו רק בארבעת החודשים האחרונים.

קרי יאנג, ונקובר
קרי יאנג, חבר מועצת ונקובר: “אנחנו לא נכנסים אפילו לוויכוח על לגליזציה”

לפי מסגרת הכללים שתציב העירייה, חנויות הקנאביס יידרשו לשלם דמי רישום של 30,000 דולר בשנה ובנוסף לשלם עד 5,000 דולר בשנה לרשיון עסק, בהתאם לשטח החנות. החנויות אינן יכולות להיות בבעלות חברות אלה רק בבעלות אנשים פרטיים אשר הם ועובדיהם יחויבו בבדיקת רקע לרישום פלילי.

העירייה מתכננת לשלוט גם במיקום החנויות: לא יינתן רישיון לחנות הנמצאת במרחק של עד 300 מטרים מבתי ספר או מרכזי קהילה ולא תאושר הקמת חנות ברחובות צדדים. כמו כן לא תאושר מכירה של מאכלים או תמציות שמן המכילים קנאביס, עכב חשש שיגיעו לידיהם של ילדים, וזאת על אף שכיום חנויות בונקובר מוכרות מוצרים אלו. במסגרת המגבלות צפויים להסגר כ25% מהחנויות הפועלות כיום.

איזה קנאביס אתה?

משרד הבריאות מתנגד

ההודעה על התכנית החדשה גררה כצפוי תגובות זועמות מגורמים בממשלה הקנדית. יום לאחר ההצהרה של ונקובר, שרת הבריאות, רונה אמברוז, שיגרה מכתב לראש העיר, רוברטסון, אשר פורסם ב-‘ונקובר סאן’ ובו הזהירה אותו מפני עידוד השימוש בסמים: “אני מודאגת עמוקות מהדיווחים לפיהם עיריית ונקובר מתכוונת לדון בהצעה לאשר חנויות סמים לא חוקיות בפגישת מועצת העיר הבאה”, כתבה, “לאישור ונורמליזציה של שימוש ומכירת מריחואנה יכולה להיות רק תוצאה אחת – עליית השימוש וההתמכרות למריחואנה.”

רונה אמברוז
רונה אמברוז, שרת הבריאות הקנדית: “אישור המריחואנה יגרום לעלייה בהתמכרות”

אמברוז הדגישה כי התקנות לגבי המריחואנה ברורות: היא אינה חוקית ואין מקום לרשויות עירוניות לקבוע אחרת על דעת עצמן. “חנויות ובתי עסק אלו לא פועלים ב’אזור אפור’ והחוק לגביהן ברור – הן אינן חוקיות,” אמרה.

בתגובה אמר יאנג כי החוקים החדשים נוסחו בדיוק בשביל להרחיק את המריחואנה מילדים וכי שרת הבריאות “בבירור קיבלה מידע שגוי על הכוונה בחוקי העזר של ונקובר”. יאנג טוען כי המכתב של אמברוז נכתב ממניעים אידיאולוגים, ולא מדאגה לבריאות הציבור. “מה שבעייני פוגעני זה שהם משתמשים במשרד הבריאות הקנדי כחלק ממאבק פוליטי… זהו שימוש לרעה במנגנון ציבורי,” הסביר.

גם במשרד לבטיחות הציבור של קנדה הביעו התנגדות ליוזמה של ונקובר. “העובדה היא שהמריחואנה עדיין אינה חוקית בקנדה,” כתב דובר המשרד, ג’רמי לאורין, “הממשלה שלנו אינה תומכת בהפיכת הסמים לנגישים יותר. אנו מצפים מכל הרשויות העירוניות ומהמשטרה לכבד ולאכוף את החוק,” הסביר בהצהרה הרשמית.

התכנית עדיין צריכה לעבור אישור של מועצת העיר וייקחו כמה חודשים עד שתוטמע במלואה.

ראו עוד:
איך קנדה כמעט עשתה לגליזציה
‘נסיך הגראס’ חופשי: מארק אמרי שוחרר מהכלא
יזם קנדי בונה את מטוס הקנאביס הראשון בעולם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר