מגלגל...
x

בליכוד יתמכו בחוק הלגליזציה? “נביך את הממשלה מול רע”מ”

החודש (נובמבר) צפויה לעלות הצעת החוק ללגליזציה להצבעה בקריאה טרומית. בליכוד יש שמאמינים שזו הזדמנות לייצר שבר בממשלה. "אם הקואליציה תעביר לגליזציה זה אירוע מוסלמי בינלאומי, ולא לחיוב," אומרים בכירים במפלגה שמקדמים יוזמה להפתיע ולהצביע בעד

בכירים בליכוד מקדמים יוזמה שמטרתה להביא את חברי הכנסת של המפלגה להצביע בעד הצעת החוק ללגליזציה לכשזו תעלה להצבעה בקריאה טרומית, אולי עוד החודש, בין השאר כדי להביך את הקואליציה ולעורר מתח בין הממשלה לרע”מ.

רע”מ, מתוקף היותה כפופה להחלטות מועצת השורא, כבר הצביעה כזכור לפני כשלושה חודשים נגד והובילה להפלת הצעת החוק לאי הפללה. באותה הזדמנות הבהיר יו”ר המפלגה מנסור עבאס כי רע”מ תמיד תצביע נגד לגליזציה.

לדעת גורמים בליכוד אישור חוק לגליזציה עשוי להביא לזעזוע כה גדול באחדות הקואליציונית, אפילו עד כדי פירוקה. “רע”מ מתנגדת נחרצות לחוק הזה והם יפילו את הממשלה כדי שהחוק הזה לא יעבור,” אומר למגזין קנאביס ח”כ מיקי זוהר.

בנימין נתניהו (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)
יתמכו בהצעת החוק כדי להביך את הממשלה? ראש האופוזיציה בנימין נתניהו (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)

אמנם באופוזיציה גיבשו מדיניות הצבעה נגד כל הצעת חוק של הקואליציה, אך זו הובילה לביקורת קשה נגדם לאחר נפילת החוק לאי הפללה. חלקם אף הפרו לאחר מכן את המשמעת האופוזיציונית ונעדרו מההצבעה הבאה, על חוק הקנאביס הרפואי.

לדברי בכיר אחר במפלגה “אם הקואליציה של האחים המוסלמים תעביר לגליזציה, זה יכול להיות אירוע מוסלמי בינלאומי, ולא לחיוב. הליכוד פספס בענק שלא עשה את זה כבר (בהצבעות הקודמות, מ”ק), היינו צריכים להצביע גם בעד החוק לאי הפללה”.

“ניפטר מהצורך להצביע נגד משהו שאנחנו דווקא כן מאמינים בו, נביא בשורה למצביעים שלנו, וגם על הדרך נביך את הממשלה,” הוסיף. “זה יהיה ווין ווין בשבילנו. בקואליציה גם לא יוכלו להמשיך להאשים אותנו בהפלת החוק”.

מנסור עבאס נפתלי בנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
רע”מ תעזוב את הממשלה אם תאושר הצעת חוק ללגליזציה? ח”כ מנסור עבאס עם ראש הממשלה נפתלי בנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

נכון להיום על הפרק ישנן שתי הצעות חוק ללגליזציה, כשהמובילה מביניהן היא זו שהגיש ח”כ רם שפע ממפלגת העבודה. הצעת חוק זו ספגה ביקורת בעיקר בגלל סעיף להקמת מאגר צרכנים ואיסור על גידול קנאביס לשימוש עצמי.

ההצעה השנייה הוגשה מטעם הליכוד ומתירה גידול של 2 צמחי קנאביס בבית לשימוש עצמי והסדרת ענף ייצור ושיווק למבוגרים מגיל 21 ומעלה, אך סביר יותר שהצעת החוק של הקואליציה היא זו שתקודם וייתכן שסעיפים בה יתוקנו בהמשך.

סביר להניח שהצעת החוק שתקודם היא זו שמצד הקואליציה, אך ישנה אפשרות של “הצמדה” של שתי הצעות החוק לאחת. מקרה כזה, אם כי הוא פחות סביר, יביא בודאות לאישור ההצעה.

בשיחה עם מגזין קנאביס לפני כשלושה חודשים אמר ח”כ שפע כי הצעת החוק ללגליזציה תעלה להצבעה בקריאה טרומית בכנסת במהלך נובמבר 2021. הוא חזר על הדברים גם בחודש שעבר כך שייתכן שבשלושה השבועות הקרובים זה יקרה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר