טוען...

בליכוד מתכוונים להצביע נגד הצעת החוק לאי הפללה

למרות שבאופן עקרוני הם לא מתנגדים, בכוונת מפלגת הליכוד להצביע מחר נגד הצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס, כך נודע למגזין קנאביס. במפלגת ימינה מסתמן שיצביעו בעד לפחות בחלקם. לפיכך ההצעה תלויה במפלגות הערביות רע"מ והמשותפת שבשלב זה "בוחנים את ההצעה", כך לדבריהם

מסתמן שהצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס, שתעלה מחר (ד’) להצבעה בקריאה טרומית בכנסת, תהיה תלויה במפלגות הערביות – רע”מ והרשימה המשותפת – שעד כה התנגדו להצעות מסוג זה. נכון לעכשיו נמסר משתי המפלגות כי הם “בוחנים את ההצעה” וכי ההחלטה תתקבל מחר, כפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס בתחילת השבוע.

למגזין קנאביס נודע עוד שבליכוד מתכוונים להמשיך להקשות על הקואליציה וצפויים להצביע נגד, וכך גם בשאר מפלגות האופוזיציה – הציונות הדתית והמפלגות החרדיות – כך שללא קולות הערבים ההצעה עלולה שלא להשיג את הרוב הנדרש וליפול.

לא ברור בשלב זה מה יצביעו חברי מפלגת ימינה, אם כי מקורות מוסרים למגזין קנאביס כי הם צפויים להצביע בעד, לפחות בחלקם. ח”כ אביר קרא וח”כ עמיחי שיקלי מסרו למגזין קנאביס כי יצביעו בעד. שאר מפלגות הקואליציה תצבענה כולן בעד.

כמו במקרה של חוק האזרחות, גם בהצבעה הזו המטרה של האופוזיציה היא לא לאפשר לממשלה לקדם חקיקה, וזאת למרות שגם יו”ר הליכוד רה”מ לשעבר בנימין נתניהו וגם חברי כנסת כמו ח”כ אמיר אוחנה, ח”כ יואב קיש ועוד, הצהירו על תמיכה בלגליזציה וגם הצביעו בעד בממשלה הקודמת בראשותם.

המשמעות היא כאמור שגורל הצעת החוק נתון בשלב זה בידי שתי המפלגות הערביות – רע”מ והרשימה המשותפת – שעד היום בהצבעות עבר התנגדו בתוקף להצעות חוק מסוג זה.

כזכור, בשבוע שעבר טען ח”כ מיקי זוהר מהליכוד כי מגישת הצעת החוק ח”כ שרן השכל מתקווה חדשה יודעת שמפלגת רע”מ מתנגדת בתוקף לאי-הפללת צרכני הקנאביס וכי היא אף תפיל את הממשלה אם חוק כזה יקודם, ואף על פי כן היא “מוכרת סיפורים” לציבור. ח”כ השכל סירבה להגיב.

הצעת החוק מבקשת לשנות את פקודת הסמים כך שייקבע שמי שייתפס מחזיק קנאביס בכמות לשימוש עצמי (עד 50 ג’) לא יואשם בפלילים, להחריג באופן מפורש את המולקולה CBD מפקודת הסמים ולאפשר למי שנושא רישום פלילי בגין שימוש עצמי מן העבר להגיש בקשה למחיקתו.

מדובר בנוסח בסיסי וראשוני כמובן, שבמידה ויאושר מחר בכנסת אמור כמו כל הצעת חוק שנמצאת בשלבים התחלתיים להשתנות ולהתעדכן במהלך דיונים שיערכו בועדה בכנסת – ככל הנראה בועדת הסמים בראשות ח”כ רם שפע או בועדה יעודית שתקום במיוחד עבור חוק זה בראשות ח”כ השכל.

לאחר תום הדיונים בועדה תעלה הצעת החוק בנוסחה המעודכן לאישור שני של ועדת שרים לענייני חקיקה ואז להצבעה בקריאה ראשונה במליאה, דיונים אחרונים ותיקוני סעיפים בועדה ואז לאישור סופי בקריאה שנייה ושלישית.

ראו עוד: 5 בעיות בהצעת החוק לאי הפללה

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר