איראן מתקדמת לעבר לגליזציה של קנאביס

בכיר בשלטונות איראן הציג תכנית להפחתת נזקי הסמים בכנס מיוחד שנערך בבירה טהרן. על פי התכנית תבטל הממשלה האיראנית את הפללת הצרכנים ותהפוך את השימוש בקנאביס ובאופיום לחוקי. אם תיושם התוכנית, תצטמצם אוכלוסיית האסירים במדינה בעד 70%.

סעיד ספטיאן (Saeed Sefatian), בכיר בשלטון האיראני המכהן כראש המחלקה לצמצום השימוש בסמים ב’מועצה לתועלת המדינה’, הציע במהלך כנס שנערך בבירה טהרן, תוכנית אלטרנטיבית למדיניות הסמים הנוכחית, הכוללת צעדים שיביאו להפיכת השימוש בקנאביס ובאופיום לחוקי, כך לפי הדיווח באיראן.

סעיד ספטיאן - בכיר בשלטונות איראן
סעיד ספטיאן – בכיר בשלטונות איראן

על פי החוק הנוכחי באיראן, שנחשבת לאחת המדינות עם חוקי הקנאביס הנוקשים בעולם, סוחרי סמים הנתפסים עלולים לקבל במקרה קיצוני אפילו עונש מוות. מצד שני, צרכני הסמים עצמם מקבלים יחס של מכורים וזכאים למגוון תוכניות בריאות ממשלתיות שיעזרו להם בתהליך הגמילה (גם אם מדובר בקנאביס).

למעשה, כמו במדינות מוסלמיות רבות, עיקר האיסור הוא כנגד אלכוהול, בעוד קנאביס, או נכון יותר ‘חשיש’, הוא יחסית מקובל בשימוש בחברה, ועל כן שימוש בו אינו גורר בהכרח רדיפה ואישומים. למעשה באיראן ישנה מדיניות של דה-קרימינליזציה שקטה של שימוש אישי, אבל העונשים על סחר ומכירה הם כאמור נוקשים ביותר.

קנאביס ואופיום בחסות המדינה

אם אכן תתנהל התוכנית החדשה כמתוכנן, לגליזציה של קנאביס ואופיום תתבצע באיראן תחת הגבלות חוקיות מסוימות, כגון שימוש עצמי בשטחים פרטיים בלבד.

התוכנית החדשה שהוצגה על ידי ספטיאן מראה גישה חדשה לנושא: במקום להציע שינוי חשיבתי ליברלי דרסטי בנושא סמים לא חוקיים, ספטיאן מנסה לקדם כיוון שונה שיתמקדנבהכרה מחדש של צמחים כמו קנאביס ואופיום שיגודלו תחת פיקוח המדינה.

בנוגע לאופיום התוכנית שואפת להחזיר לתוקפם חוקי סמים ישנים הקיימים באיראן עוד מלפני המהפכה האיסלמית של 1979 – חוקים המתירים שימוש באופיום לאזרחים מעל גיל 50 שנהגו לקבל תלושים רפואיים מהמדינה.

צמחי קנאביס ברחוב איראני
צמחי קנאביס ברחוב – סימארום, איראן

אחד מיתרונות התוכנית, לדבריו של ספטיאן, הוא צמצום אוכלוסיית האסירים באופן דרסטי, במיוחד בהתחשב בעובדה שכיום 60-70% מהם נמצאים בכלא בגלל עבירות סמים. בנוסף המהלך יפתח אפיק כלכלי חדש ועשיר לממשלה, שתוכל לנהל את תהליכי הייצור, ההפצה והמכירה של הצמחים.

כיום תעשיית הקנאביס והאופיום באיראן היא מנת חלקם של פושעים המנהלים רשתות הפצה והברחה. בעקבות התוכנית צופה ספטיאן כי המגזר החקלאי יתפתח וירוויח רבות מטיפוח וייצור קנאביס ואופיום, כיוון שהאדמה ותנאי מזג האוויר באיראן מתאימים מאוד לגידול.

מדיניות סמים מתקדמת

כבר בתחילת שנות האלפיים מחוקקים איראנים הביאו לאישור ‘המועצה לתועלת המדינה’ שורה של צעדים ופתרונות, המיועדים לטובת מזעור נזקי הסמים. צעדים אלו כללו בין היתר חלוקה נרחבת של מחטים נקיות למכורים ותוכנית מתדון בתוך ומחוץ לבתי הכלא – צעדים שלא מתרחשים באף מדינה מוסלמית אחרת, ואף לא ברבות מהמדינות המערביות.

שדות קנאביס בגבול איראן ואפגניסטן
שדות קנאביס בגבול איראן אפגניסטן

מדיניות מזעור הנזקים עזרה לאיראן לעצור את התפשטות ההידבקות בנגיף ה-HIV, שנבעה משימוש במחטים לא נקיות וזיכתה את איראן בשבחים מגופים בינלאומיים, כולל ארגון הבריאות העולמי.

התוכנית הכללית אינה מלאה בתוכניות משנה מפורטות או בלוחות זמנים, אך נראה כי איראן אכן מתקדמת להיות אחת המדינות הראשונות להחל לגליזציה מלאה של קנאביס.

ראו עוד:
מלזיה: עונש מוות בתלייה לאישה שנתפסה עם מריחואנה
מצרים: אזרח בריטי בן 74 נידון לעונש מוות על הברחת 3 טון חשיש
ממשלת דנמרק: “תופסק העברת כספים לאו”ם עבור המלחמה בסמים”

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי