בית משפט בארה"ב: THC בדם אינו מוכיח נהיגה תחת השפעה

לראשונה בארה"ב קבע בית משפט עליון כי נוכחות של שרידי THC בדמם של נהגים היא אינה עילה מספק להרשעה בעבירה של נהיגה תחת ההשפעה. שופט בית המשפט באריזונה קבע כי "האחריות בנושא צריכה להיות על החולים עצמם". המתנגדים טוענים שההחלטה הופכת עבריינים לחסינים מפני תביעות.

בית המשפט העליון באריזונה, ארה"ב, פסק בשבוע שעבר כי נוכחות של שרידי THC בדמם של נהגים אינה מוכיחה עבירה של נהיגה תחת ההשפעה, ואינה מספיקה כדי להרשיע אותם, כך על פי הדיווח.

החלטה חשובה זו, שהתקבלה פה אחד בקרב השופטים, מבטלת את פסיקת בית המשפט לערעורים מהשנה שעברה. המדיניות הקודמת במדינה קבעה כי לתובעים במדינה מותר לתבוע ולנסות להרשיע נהגים בנהיגה תחת השפעת מריחואנה, גם אם אין הוכחות שהנהיגה בפועל התבצעה תחת ההשפעה.

כמה זמן נשארים שרידי THC בדם?

בעיית הנהיגה תחת ההשפעה תוקפת לאחרונה גם את הרשויות במדינת קולורדו, בה חברי המושבעים משחררים כמעט את כל הנאשמים בנהיגה תחת השפעה ללא עונש כלל. הפסיקה החדשה באריזונה מהווה תקדים למדינות רבות אחרות שמתמודדות או יתמודדו בעתיד עם הנושא.

נשיא בית המשפט: "האחריות היא על החולים"

"האחריות בנושא צריכה להיות על החולים עצמם," הצהיר נשיא בית המשפט העליון סקוט ביילס (Scott Bales), "הם אלו שאמורים לדעת אם הם נמצאים בשליטה מספיקה כדי לנהוג, ולא כמה שוטרים שנתקלו בהם ברחוב."

סקוט ביילס - נשיא בית המשפט העליון באריזונה, ארה"ב
סקוט ביילס – נשיא בית המשפט העליון באריזונה, ארה"ב

לדבריו של ביילס, בכדי להרשיע נהג בעבירה של נהיגה תחת השפעת קנאביס, יהיה על התובע להוכיח באופן חד משמעי כי יכולות הנהיגה שלו נפגעו בפועל באותו הזמן. "אין לי מושג איך הם הולכים לעשות את זה," הוסיף בסיכום דבריו.

קנאביס רפואי חוקי באריזונה מאז שנת 2010, אז התקבלה 'הצעת החוק 203' ברוב דחוק ביותר של 0.13% במשאל עם.

המתנגדים לרעיון טוענים כי המטופלים בקנאביס רפואי מסכנים את הציבור בדרכים, ובעקבות ההחלטה החדשה של בית המשפט הם יהפכו למעשה לחסינים מתביעות. למרות הבעיות שעולות מהשוק הרפואי במדינה, המחוקקים באריזונה כבר החלו בבניית תוכנית ללגליזציה מלאה של קנאביס , שצפויה לעלות במשאל העם בבחירות הקרובות.

קנאביס בנהיגה בישראל

דבריו של ביילס דומים לדברים שאמר ד"ר שלמה אלמוג בדיון של ועדת הסמים בכנסת ב-19 לאוקטובר, בו נבדקה האפשרות של החרגת חולים המחזיקים ברשיון קנאביס רפואי מהחוק הקובע איסור מוחלט על נהיגה תחת השפעה.

במהלך הדיון נטען כי לא ייתכן שמטופלים קנאביס רפואי יימנעו כלל מנהיגה, מאחר ובדמם תמיד ימצאו שרידי THC, ולכן יש לקבוע רמה מסוימת של שרידים שתהווה סף עליון תקין. במקומות אחרים שעשו זאת בעולם, נקבע הרף על בין 5 ל-10 ננוגרם מ"ל THC בדם.

מחקרים שנערכו בעבר ובדקו האם וכיצד משפיע קנאביס על נהיגה, מצאו כי צריכת קנאביס מובילה להפחתה במספר קורבנות התאונות בדרכים, ואף מפחיתה את כמות הנהגים שצורכים אלכוהול. דו"ח של 'מכון ירושלים לחקר שווקים' שבדק נתוני תאונות דרכים במדינות שעשו לגליזציה, מצא כי מאז החלת החוקים החדשים ירד מספר התאונות באופן משמעותי.

נראה כי בכל המדינות בעולם יאלצו בקרוב להתמודד עם אחת השאלות הקשות שעולות בניסיון להסדיר את השוק, כפי שמנסה לעשות קולורדו, שם דווקא ירדו מספר תאונות הדרכים הקטלניות מאז אושרו חוקי הלגליזציה במדינה.

ראו עוד:
מחקר חדש: אלכוהול פוגע בנהיגה יותר מקנאביס
דרך צלחה: 6 טיפים לנאשמים בהחזקת מריחואנה ברכב
מחקר: תוצאה חיובית לשרידי קנאביס בגוף – גם ללא עישון
דו"ח ממשלתי בארה"ב: צריכת קנאביס לא מגבירה את הסיכון לתאונות דרכים


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט