בית חב"ד מציג: שיעורי אמנות עם ג'וינטים

יוזמה יצירתית של בית חב"ד קולורדו: שיעורי אמנות תחת השפעת קנאביס. פתיחת הפרוייקט נתקלה בקשיים מאחר ועל פי החוק צריכת קנאביס מותרת רק במקומות פרטיים. רב הקהילה: "נראה לי שהקדמנו את זמננו".

בית חב"ד בקולורדו יזם פעילות מקורית ומעניינת במיוחד במסגרתה ייערכו שיעורי אמנות תחת השפעת מריחואנה. בדומה לטיולי הסקי הירוקים במדינה, בשיעורים יחולקו ג'וינטים והאמנים יעזרו ביצירתיות שמספק הקנאביס לצורך שיפור ושדרוג יצירותיהם האמנתיות.

חברי המרכז הקהילתי של חב"ד בעיר אספן שבקולורדו ביקשו לנצל את חוקי הלגליזציה במדינה המאפשרים שימוש בקנאביס – אך נתקלו בהתנגדות של הרשויות, זאת מאחר והחוק קובע כי רכישת וצריכת קנאביס הן אמנם חוקיות, אך הסעיפים קובעים כי חל איסור מוחלט לעשן במקומות ציבוריים. מאחר ובית חב"ד נחשב למקום קהילתי-ציבורי, נאלצו היוזמים לסגור את ה"סטארט-אפ" כבר לאחר יממה אחת בלבד.

"אמנות עם מרי ג'יין"

את הרעיון המתבקש של עריכת שיעורי אמנות תוך צריכת קנאביס הגתה סוזן הורוביץ, מנהלת התכנית האמנותית של המרכז. "אני רוצה שאנשים יוכלו לחוות את ההנאה שביצירת אמנות תחת ההשגחה של אמן מקצועי," סיפרה. "ואם הם רוצים לשלב עם זה צריכה של חומר משנה תודעה שנכון להיום הוא כבר חוקי לגמרי – אז למה לא בעצם?"

"פשוט הקדמנו את זמננו" רבי מנדל מינץ
"פשוט הקדמנו את זמננו" – רבי מנדל מינץ

מי שפחות התלהב מהרעיון היו כאמור הרשויות בקולורדו, שהקפידו להודיע על ביטול האירוע פחות מ-24 שעות לאחר שהוא פורסם, וזאת מכיוון שהחוק במדינה קובע כי צריכת הקנאביס מותרת באזורים פרטיים בלבד.

"היינו מופתעים מאוד לשמוע על כך," סיפרה דבי קווין, פרקליטת העיר, שביקשה להדגיש כי עישון הקנאביס עדיין אסור במרחב הציבורי – כולל מרכזים, בתי עסק ומוסדות ציבוריים.

רב הקהילה של חב"ד באספן, רבי מנדל מינץ הוסיף ואמר: "לא הספקנו לבדוק את הנושא לעומק בטרם פרסום האירוע. אני חושב שמה שבאמת קרה כאן הוא שפשוט הקדמנו את זמננו".

חב"ד בעד

הרבי מלובביץ' אמנם כבר איננו בין החיים, אך מסקרן לחשוב מה הייתה תגובתו של "האדמו"ר האחרון" והמנהיג המשפיע ביותר בתנועת חב"ד ליוזמה החריגה הזו – במיוחד לאור העובדה שבמפגשים ובסעודות החגיגיות שעורכת התנועה מקפידים לרוב על שירה וריקודים המכניסים את הנוכחים לרוממות רוח והתלהטות יצרים שאינן נופלות מהשלהוב והאקסטזה שניתן למצוא בפסטיבלים ובמסיבות טבע.

צפו בתיעוד נדיר של הרבי מלובביץ' לוקח לגימה ונותן בראש:

חסידות חב"ד נחשבת לאחת מהחסידויות הגדולות והמוכרות ביותר בעולם היהודי, כאשר ישנם שני מרכיבים עיקריים המייחדים אותם משאר התנועות החסידיות:

בית חב"ד – התנועה אימצה את מילות הפסוק "ופרצת ימה וקדמה צפונה ונגבה" כמקור להשראה עבור רעיון הפצת התורה בכל מקום בו ישנה נוכחות יהודית, במשך השנים התפתח מערך השליחים של חב"ד וכיום הוא כולל כ-4,000 מרכזים הפרושים בלא פחות מ-950 ערים ברחבי העולם כולו.

"אהבת ישראל" – בניגוד לרוב התנועות החסידויות הדוגלות לעתים בהתבדלות מסוימת מאוכלוסיות אחרות בציבור היהודי, לחסידות חב"ד יש חזון להגיע אל כמה שיותר יהודים מחוץ לתנועה, מה שמביא אותם לגלות פתיחות וסובלנות יוצאת דופן כלפי התנהגות ומנטליות העשויה להיחשב "פסולה" בקרב חסידויות אחרות.

בתמונה: כריכת הספר "Cannabis Chassidis" ("חסידי הקנאביס")
בתמונה: כריכת הספר "Cannabis Chassidis" ("חסידי הקנאביס")

ראו גם:
צפו: אומנות מדהימה בניירות גלגול
Blow Job – ציור בעשן קנאביס
סטינג: "סמים הם כלי ליצירתיות וצריכים להיות חוקיים"
חב"ד: "אלכוהול מסוכן בהרבה ממריחואנה"
השאכטה שלי עם אבא / בועז רביד

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט