בית הנבחרים של ארה”ב צפוי להצביע בשבוע הבא על לגליזציה

הצעת החוק MORE Act להחרגת הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים והתרת מסחר חוקי ברמה הפדרלית בארה"ב ("לגליזציה") תעלה בשבוע הבא להצבעה בבית הנבחרים של הקונגרס האמריקני, עם סיכוי לא קטן שתאושר. את השלב הבא בסנאט לא יהיה פשוט לעבור עקב התנגדות הרפובליקנים

הצעת החוק (PDF) להחרגת הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים והתרת מסחר חוקי ברמה הפדרלית בארה”ב (“לגליזציה”) תעלה בשבוע הבא להצבעה בבית הנבחרים של ארצות הברית, הבית התחתון של הקונגרס, כך אושר אתמול רשמית. אם תאושר ההצעה, היא תמשיך לשלב הבא, הצבעה בסנאט, הבית העליון של הקונגרס, אם כי לא ידוע תוך כמה זמן זה יקרה.

עדכון: הצעת החוק צלחה את ההצבעה בבית הנבחרים ותמשיך לסנאט (פרטים כאן).

הצעת החוק עצמה, שנקראת MORE Act (ראשי תיבות של “Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement”) דורשת להוציא את הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים, למחוק רטרואקטיבית רישומים פליליים וכתבי אישום על עבירות קנאביס ולהטיל על המסחר החוקי בקנאביס מס בגובה 5% שרווחיו יופנו לטובת סיוע, טיפול ומניעה.

“הקהילות שנפגעו יותר מכל על ידי חוקי האיסור על קנאביס הן אלו המרוויחות פחות מכולן בשוק הקנאביס (החוקי, מ”ק),” נכתב בפתח הצעת החוק. “מכירות קנאביס חוקיות הגיעו לסך של 20 מיליארד דולר בשנת 2020 וצפויות להגיע עד לכ-40 מיליארד דולר עד שנת 2025. האכיפה של חוקי הקנאביס עולה למשלם המיסים כ-3.6 מיליארד דולר בשנה ומובילה לכ-600 אלף מעצרים בשנה, בעיקר כלפי שחורים שהסבירות למעצר שלהם בגין שימוש בקנאביס גבוהה פי 4 מלבנים”.

הצעה זהה כבר אושרה לפני כשנה וחצי בפעם הראשונה בהיסטוריה על ידי בית הנבחרים של הקונגרס ברוב מוחץ של 228 בעד מול 164 נגד, אך לא הצליחה לצלוח הצבעה ואישור סופי בסנאט שנשלט אז עדיין על ידי המפלגה הרפובליקנית.

יש לזכור שבניגוד לבית הנבחרים, בסנאט יש צורך במינימום רוב של 60 קולות לפחות. כלומר, גם אם הצעת החוק ללגליזציה אכן תאושר בשבוע הבא בבית התחתון, כדי לאשרה באופן סופי, כלומר גם בסנאט, יצטרכו הדמוקרטים לעבוד קשה בגיוס משמעותי של קולות מהצד שכנגד – המפלגה הרפובליקנית המחזיקה ברוב יחסי בסנאט – דבר שלא יהיה פשוט לביצוע.

הרפובליקנים הבהירו כזכור בעבר שהם מעדיפים את המודל השמרני של הצעת החוק שנקראת States Act, שמאמצת למעשה את המודל הקיים כיום בארצות הברית, הפועל מתוקף “מזכר קול” (Cole Memo) שנקבע בימי הנשיא לשעבר ברק אובמה. על פי “מזכר קול” קנאביס נשאר אסור ברמה הפדרלית, אך המדינות (States) רשאיות לקבוע את החוק בשטחן, כפי שאכן עשו עד כה 18 מדינות בארה”ב.

הצעת חוק שלישית בתחום הקנאביס, שכנראה כן תצלח ואולי אף בקרוב, היא SAFE Act. הצעה זו דורשת לאפשר לבנקים, הכפופים לחוק הפדרלי, לסחור במה שעדיין מוגדר בחוק האמריקני “כספי סמים”. הגדרה זו מונעת מסחר חופשי של עסקים בתחום הקנאביס במדינות שאישרו לגליזציה או קנאביס רפואי, לא מאפשרת לעוסקים בענף לפתוח חשבונות בנק ומעודדת בפועל מקרי שוד של חנויות קנאביס מלאות מזומן שקורצות לפורצים

כנראה שבעקבות ההודעה על ההצבעה, מזנקות בשעות אלו המניות של חברות הקנאביס המובילות בבורסה האמריקנית בעד יותר מ-20% (טילריי), 13% (הקסו), 11% (קנופי), 11% (אורורה), 10% (אורגניגרם) ועוד.

תקוות רבות ניתלו בתחילה בנשיא ג’ו ביידן כשבמהלך קמפיין הבחירות לנשיאות אמר שיתמוך באי הפללה, אך רבים גם זכרו שביידן היה אחד המתגדים הקולניים ביותר ללגליזציה לאורך עשרות שנות פועלו בפוליטיקה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר