בית המשפט העליון קבע: הלגליזציה בקולורדו לא תבוטל

בית המשפט העליון בארה”ב החליט לדחות את תביעת הענק של המדינות נברסקה ואוקלהומה, שכנותיה של קולורדו שהגישו כנגדה תביעה בגין “נזקי הלגליזציה” וקראו לביטולה. “פסיקת בית המשפט העליון קובעת כי כל ההישגים שהשגנו עד היום ימשיכו לעמוד הלאה,” הודיע מושל קולורדו.

בית המשפט העליון בארה”ב החליט לדחות את תביעת הענק שהוגשה על ידי מדינות נברסקה ואוקלהומה שכנותיה של מדינת קולורדו, בה הן ביקשו לבטל את הלגליזציה שיוצרת לטענתן “פירצה מסוכנת במערכת אכיפת הסמים הפדראלית”, כך על פי הדיווח בארה”ב.

התביעה שהגישו שתי המדינות לבית המשפט העליון, הגיעה בעיקרה בעקבות “זליגת המריחואנה” שלטענתן זורמת מקולורדו השכנה אל תוך שטחן, ומאלצת אותן להוציא יותר כסף על מעצרים, החרמת רכבים, החרמת סחורה אסורה, העברת אסירים, ועוד בעיות שמקושרות עם מריחואנה.

למרות שעיקר התביעה מבוססת על העיקרון הכלכלי לפיו “חוסר המלחמה בסמים” בקולורדו מאלץ להגביר את משאבי המלחמה במדינות השכנות, היא לא הוגשה לבית המשפט בליווי של ססטיסטיקות או הוכחות מפורטות כלשהן שמציגות את הנזק העצום שלטענתן נגרם להם.

בהחלטה חשובה למען עתיד הלגליזציה בארה”ב, החליטו אמש (ב’) שופטי בית המשפט העליון בארה”ב (בהצבעה 6-2) לדחות את התביעה, אך עשו זאת ללא הסבר מנומק (Unsigned Opinion). בסיכום המשפט כתבו שופטי העליון קלרנס תומאס (Clarence Thomas) וסמואל אליטו (Samuel Alito) כי שניהם התנגדו לדחייה, וטענו כי תביעתן של המדינות “מושתתת על בסיס ריאלי”.

לא רוצים לשלם? “שיצטרפו ללגליזציה”

“מאז שחוקי הקנאביס עברו באופן מוחץ ב-2012, עבדנו סביב השעון כדי לבנות מסגרת רגולטורית תקינה ויעילה, שתאפשר לתעשייה החדשה לפעול תוך שמירה על בטחון ובריאות הציבור,” מסר בתגובה מושל קולורדו ג’ון היקנלופר (John Hickenlooper), “פסיקת בית המשפט העליון קובעת כי כל ההישגים שהשגנו עד היום ימשיכו לעמוד בעינם.”

“אם השלטונות בנברסקה ואוקלהומה אינם מרוצים מההוצאות הרבות שמושקעות במלחמתם בסמים, כפי שהם טרחו לציין בדברים שנכתבו בתביעה, הם יכולים פשוט להצטרף ללגליזציה.” מסר בריאיון טום אנגל (Tom Angell), מייסד פרויקט Marijuana Majority, “הלגליזציה תאפשר למערכות המשפט שלהן להתעסק בפשעים אמיתיים ותפנה משאבים רבים למערכות הרפואה, החינוך והמשטרה.”

למרות התבוסה הזמנית בבית המשפט העליון, מתכננים עורכי הדין בפרקליטות המדינה של נברסקה להגיש בקרוב תביעה נוספת בנדון, הפעם לבית המשפט הפדרלי המחוזי. אמנם לא סביר כי החלטה שנפסלה בבית המשפט העליון תקבל יחס שונה בבית המשפט המחוזי, אך ברור לחלוטין כי השלטונות בנברסקה עוד לא אמרו את מילתם האחרונה בנושא.

ראו עוד:
קולורדו שוברת שיאים: קנאביס במיליארד דולר
“100 הערים השוות למגורים” – קולורדו במקום הראשון

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט