ביקוש עולמי לגראס ישראלי – מדוע אסור לייצא קנאביס לחו"ל?

כיצד הפכה ישראל למובילה עולמית בתחום הקנאביס – ומדוע מסרבת המדינה לאפשר לחקלאים לייצא את תוצרתם לחו"ל?

בתחילת השבוע (א') פורסמה כתבה ב'וושינגטון פוסט' אשר הציגה פעם נוספת את ההתנהלות האבסורדית של מדינת ישראל מול תעשיית הקנאביס המקומית:

מצד אחד ישראל נתפסת כאמור כמובילה עולמית בתחום הקנאביס עם נסיון של עשרות שנים בחקר הצמח ופרויקטים חקלאיים מרשימים שהביאו ארצה אינספור יזמים, עיתונאים, שרי ממשלה, חוקרים ומומחים שונים מרחבי הגלובוס כדי להתרשם מהתעשייה המקומית המשגשגת – אך מצד שני, מסרבת המדינה לאפשר למגדלים לייצא את תוצרתם המשובחת על אף הביקוש האדיר הקיים מעבר לים.

אחת הדוגמאות המובאות בכתבה מציגה את הזן המכונה "רפאל", זן קנאביס אשר פותח על ידי ספקית הקנאביס הישראלית "תיקון עולם" ונמצא יעיל בצמצום משמעותי של התקפים בקרב חולי אפילפסיה ובמקביל איננו בעל השפעה פסיכו אקטיבית, מה שהופך אותו לאידיאלי לשימוש גם עבור ילדים, אולם למרות הביקוש הרב הקיים בקהילה העולמית לתוצרי קנאביס ייחודיים שכאלה נראה כי הממשלה ממאנת לשתף פעולה בנושא.

דוגמא נוספת למחסומים שמטילה המדינה על מגדלי הקנאביס בארץ זכורה היטב מהביקור שערך בשנה שעברה בישראל שר הבריאות הצ'כי, סבאטופלוק נמצ'ק, בו הוא הביע התעניינות עמוקה ברכישת קנאביס תוצרת כחול לבן – אולם משרדי הממשלה השונים סירבו לתת את אישורם לעניין.

ישראל עלולה לפספס את הרכבת

אחת הטענות הנשמעות בביקורת הקשה על התנהלות המדינה בנושא היא העובדה שתעשיית הקנאביס העולמית הינה דינאמית מאוד ומתפתחת בקצב מהיר ביותר, מומחים רבים מזהירים כי אם הממשלה תמשיך להתמהמה בנושא עלולה ישראל למצוא את עצמה הרחק מאחור בזמן שמדינות אחרות "חוגגות" על האוצר הכלכלי שהופיע משומקום: "הביקוש לייצוא קנאביס רפואי מישראל הוא הגבוה בעולם, ואישור המהלך צפוי להכניס לקופת המדינה מיליארדי שקלים", אמר נציג חברת "תיקון עולם" הישראלית המתמחה בגידול קנאביס לצורך מחקרי. "אם הממשלה לא תאפשר את המהלך בהקדם, יאפשרו זאת מדינות אחרות שיממשו את הפוטנציאל הכלכלי העצום הטמון בו".

"אבידקל" על המדף
"אבידקל" על המדף – קנאביס תוצרת הארץ

גם אית'ן נדלמן מארגון ה-Drug Policy Alliance בוושינגטון מזהיר מפני איבוד ההגמוניה הישראלית בעולם הקנאביס: "אין בכלל ספק שמדינת ישראל נמצאת בחזית העולמית בכל מה שקשור לקנאביס רפואי," אומר נדלמן "מדוע שישראל תהיה מוכנה לוותר על המנהיגות הזו?".

המצב אפילו אבסורד עוד יותר מאחר ולדבריו של מיכאל מור, יועץ בכיר ביחידת הקנאביס של משרד הבריאות, נראה כי גורמים חקלאיים רשמיים הביעו תמיכה בייצוא קנאביס רפואי מישראל, אך המהלך נתקל בהתנגדות נחרצת מצד גורמים בכירים במשטרה ובצה"ל.

הסיבה המרכזית שבגינה לכאורה מתנגדים גורמים מסוימים לייצוא של קנאביס ישראלי לחו"ל היא כדי למנוע מצב שבו ישראל תצטייר בעולם כיצואנית מובילה של נשק וסמים, אולם תירוץ זה נשמע עלוב ביותר בהתחשב בעובדה שמדינת ישראל כבר נחשבת שנים למעצמת נשק עולמית מבלי שאף אחד בממשלה יפצה פה, ובמקביל חברת 'טבע' הישראלית היא אימפרייה בפני עצמה המפיצה בכל רגע נתון מגוון עצום של סמים חוקיים כמעט לכל מקום בעולם.

"ההפסד יהיה של כולנו"

משולחן מגדלי הקנאביס הרפואי ברישיון בישראל נמסר כי: "לצערנו, משרד החקלאות הפקיר את הטיפול בענף ייצוא זה לידיו של משרד הבריאות שאינו רואה את התמונה הכוללת והדף את כל הבקשות לייצא קנאביס למדינות אחרות כגלי ים המתנפצים על השובר. במאבקינו לפתוח את הייצוא עברנו במשרדי הממשלה, משרד אחר משרד ורובם ככולם גילו אזלת יד ואטימות בלתי נסבלת וטענו טיעונים מגוחכים.

לוגו שולחן מגדלי הקנאביס בישראל
לוגו שולחן מגדלי הקנאביס בישראל
חלון ההזדמנויות הולך ונסגר ולפחות מדינה אחת (צ'כיה) כבר התייאשה ולאחר סירובים מבישים מצד משרד הבריאות החלה לגדל לעצמה במקום לרכוש קנאביס רפואי כחול לבן. מדינת ישראל ששנים הובילה את עולם ייצוא הפרחים לנוי והפסידה אותו בגלל חקלאים שעברו לגדל בחו"ל צפויה להפסיד גם כאן, ההפסד יהיה של כולנו וראו מה קורה בעולם החופשי הנושם לרווחה מהמסים הנכנסים לקופת המדינות שמאפשרת טיפול פתוח יותר בצמח.

החקלאות הישראלית של הקנאביס הרפואי המובילה בעולם מבחינת איכות וידע מקצועי לאחר שנים של פעילות תוכל לכבוש את מדינות צפון כדור הארץ שבגלל תנאי אקלים מאתגרים יעדיפו לייבא מישראל בגלל עלות זניחה ומדובר במיליוני חולים הצפויים להיכנס למעגל המטופלים בשנים הקרובות בגלל הרגולציה המאפשרת זאת יותר ויותר. עצם הייצוא ומעבר לייצור כמויות גדולות יותר יוזיל גם את עלות הטיפול למטופלי ישראל. פתיחת ייצוא של קנאביס רפואי וחומרים פעילים ברמת ניקיון גבוהה לעולם ייצרני התרופות תוכל לחולל מהפכה חקלאית של ממש ולאפשר לעשרות משקים חקלאיים בפריפריה הקמלים וקורסים לעסוק בייצור של צמחי מרפא".

ראו גם:
פיתוח ישראלי חדש – קנאביס ללא השפעה פסיכואקטיבית
פיתוח ישראלי חדש: 'קנאביקס' – קפסולת קנאביס רפואי

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט