מגלגל...

בית מרקחת ניפק קנאביס רפואי ממרשם של מטופל ללא ידיעתו

בית מרקחת פרס נובל בראשון לציון נסגר לאחרונה לפעילות בתחום הקנאביס והמנהלת שלו הודחה מתפקידה כרוקחת אחראית לאחר שבביקורת שערכה במקום הרוקחת המחוזית נמצא כי 20 גרם קנאביס ממרשם של מטופל נופקו ללא ידיעת המטופל, בדיוק ביום בו המרשם פג תוקף ודקות לפני סגירת החנות. בעתירה שהוגשה נגד ההחלטה הוצג הסבר מעניין למקרה

האם ייתכן שמישהו מושך קנאביס רפואי על חשבון המרשם שלכם מבלי שאתם בכלל יודעים? באופן תיאורטי התשובה היא כן, זה דבר אפשרי מכיוון שבכל רגע נתון מחזיקים בתי המרקחת לקנאביס במרשמים של אלפי מטופלים שרכשו אצלם קנאביס לפחות פעם אחת, כך שבית המרקחת יודע את המספר הסידורי של המרשמים ומתי בדיוק פג תוקפם. אם מטופל לא ניצל את כל הזכאות שלו בחודש מסויים, או ניצל רק חלק ממנה, בית המרקחת יכול תיאורטית להמתין ליום האחרון של תוקף המרשם ורגע לפני פקיעתו, דקות לפני סגירת החנות, לבדוק האם יש כמות שלא נוצלה ולנפקה באופן פיקטיבי עבור עצמו.

זו כמובן תופעה שכנראה אינה שכיחה שכן רוקחים הם אנשי מקצוע הגונים באופן כללי וגם מכיוון שמדובר בעבירה פלילית לכל דבר, אך על פי טענות של הרוקחת המחוזית של מחוז תל אביב, אתי שטרן, זה מה שקרה לש’, מטופל תושב ראשון לציון.

בבדיקת פתע שביצעה שטרן ב-17.10.21 בבית המרקחת “פרס נובל” בעיר, שבבעלותם של רחל שלום ופרחיה בסון ובניהולה של הרוקחת האחראית אסתר (אולגה) גיטלזון, נמצא כי ב-10.10.21, התאריך האחרון של תוקף המרשם של ש’, בית המרקחת ניפק שתי אריזות מהזן ג’ונגל דרימס במשקל כולל של 20 גרם על חשבון המרשם שלו ללא ידיעתו וכמובן ללא הסכמתו.

ש’, המחזיק ברישיון ל-40 גרם בחודש, ציין בפני שוטרים שתשאלו אותו בעקבות ממצאי הרוקחת המחוזית כי ארבעה ימים קודם לכן, ב-6.10.21, הוא כן ביצע רכישה של קנאביס רפואי בבית מרקחת פרס נובל אך של שני זנים אחרים לגמרי, כלומר הוא ניצל 20 גרם מתוך ה-40 גרם להם הוא זכאי וכנראה לא תכנן לנצל בחודש זה את 20 הגרמים הנותרים במרשם החודשי שלו.

מבדיקת הרוקחת המחוזית עלה כי הניפוק שביצע בית המרקחת של 20 הגרמים הנותרים של ש’ ביום האחרון של תוקף המרשם כאמור, בוצע בשעה 19:52, כלומר 8 דקות לפני מועד הסגירה היומי של בית המרקחת, הסוגר את שעריו מדי ערב בשעה 20:00.

בית מרקחת
הביקורת גילתה: בית מרקחת ניפק קנאביס על חשבון מרשם של מטופל ללא ידיעת המטופל

הממצאים הללו – ניפוק של מרשם של מטופל ללא ידיעתו, בדיוק ביום האחרון של תוקף המרשם, שמונה דקות לפני סגירת בית המרקחת – נראים לכאורה בעייתיים ולכן כנראה גם עוררו אולי את חשדה של שטרן שייתכן לכאורה שלא מדובר במקרה חד-פעמי אלא אולי במעין “שיטה”, כלומר שבבית המרקחת נעשה לכאורה ניפוק פיקטיבי של מוצרי קנאביס רפואי על בסיס מרשמים של מטופלים ללא ידיעתם לא רק פעם אחת אלא באופן קבוע.

מה שחיזק כנראה עוד יותר את חשדה של שטרן הוא הטענה שבתום ספירת מלאי שביצעה בבית המרקחת מצאה כי ישנו חוסר של 220 גרם בכספת, וכן העובדה שבתום חיפוש שערכה המשטרה בביתו של בנה של הרוקחת, דניאל גיטלזון, נמצאו מוצרי קנאביס רפואי שחלקם לפחות היו גם מאותו הזן ג’ונגל דרימס.

הבן הסביר לשוטרים כי מדובר בכלל במוצרי קנאביס רפואי השייכים לאביו, ולדימיר גיטלזון, המחזיק ברישיון קנאביס רפואי בעצמו, אך לטענת שטרן בבדיקה שביצעה במערכת הממוחשבת של היק”ר נמצא אמנם כי ולדימיר אכן מחזיק ברישיון קנאביס רפואי אך שמעולם לא נופקו לו מוצרים מהזן ג’ונגל דרימס אלא מזנים אחרים לגמרי.

בנוסף עלו בבדיקות טענות על נוכחותו של חתול בבית המרקחת באופן קבוע, הימצאות של רימון הלם במקום, הסבת חלק מהגלריה לחדר נוחות, וחריגות נוספות של רישומי מלאי וניפוק על ידי מי שאינם רוקחים, כולל על ידי הבן דניאל. אגב, מדוחות מכירה שצורפו לתיק נראה שבית המרקחת מכר מוצרי קנאביס מהזן ווייט למון של חברת יוניבו שנרכשו ב-124 ש”ח במחיר של עד 299 ש”ח, כלומר רווח של כמעט 150%, וזן MVA שנרכש על ידי בית המרקחת ב-134 ש”ח נמכר בעד 235 ש”ח כלומר רווח של 75%.

רוקח קנאביס רפואי כספת בית מרקחת (צילום: הדס פרוש, פלאש90)
כספת קנאביס רפואי בבית מרקחת (צילום: הדס פרוש, פלאש90, למצולמים אין קשר לכתבה)

בשימוע שערכה לאחרונה שטרן לגיטלזון היא הטיחה בה: “פעלת בניגוד לתקנות הסמים המסוכנים בכך שמסרת מוצרי קנאביס רפואי מבית המרקחת ללא שמירת אסמכתאות לניפוק (מרשמים), מסרת מוצרי קנאביס רפואי על סמך מרשמים פגי תוקף או מרשמים עתידיים, לא תיעדת את הקבלות של מוצרי הקנאביס וכן קיימים מרשמים שהמסירה שלהם לא תועדה בפנקס המרשמים”.

לאור הממצאים החליטה הרוקחת המחוזית לעצור את פעילות הקנאביס של בית המרקחת פרס נובל וכן לבטל את אישור הרוקחת האחראית גיטלזון לניהול בתי מרקחת למשך 3 שנים.

למרות שנראה מהפרטים שמדובר ב”תיק סגור”, הרוקחת גיטלזון, המיוצגת ע”י עו”ד אבי עמבר ממשרד אברהמי צאיג המתמחה בייצוג בתי מרקחת ורוקחים מול משרד הבריאות, עתרה לבית המשפט נגד החלטתה של שטרן והציגה הסבר לפרשה שעשוי להישמע הגיוני, כולל הסברים הנוגעים לניפוק ללא ידיעת מטופל ולליקויים לכאורה ברישום, חוסרים במלאי ושאר הטענות.

כך למשל לגבי החוסר של 220 גרם בכספת נטען כי הספירה שביצעו אנשי משרד הבריאות היתה שגויה וכי הם טעו בכמויות (בית המרקחת צירף צילומים של המוצרים שלא נספרו), כי ישנן טעויות טכניות במערכת ירפ”א (מערכת המלאים הממוחשבת של בתי המרקחת) כך שמוצרים שנמכרו עדיין מופיעים כאילו הם במלאי וכן שישנם מקרים בהם ספקים טעו במילוי חשבוניות מס.

לגבי הניפוק על חשבון מרשם של מטופל ללא ידיעתו נטען ראשית כי התבססותה של הרוקחת המחוזית על מקרה אחד בלבד כדי לקבוע כי ישנו “חשד לניפוק מרשמים פיקטיביים”, כלומר בלשון רבים, היא “שגויה מיסודה ומופרכת”. לדבריו, הסיבה לכך שבחיפוש המשטרה נמצאו מוצרי קנאביס בביתו של הבן דניאל היא שהבן רשום ברשיונו של האב כ”משנע” מורשה, כלומר מי שמותר לו לרכוש ולשנע עבור אביו את הקנאביס מבית המרקחת.

בפירוט הסביר עו”ד עמבר כי ביום 5.10 ניפק בית המרקחת עבור האב ולדימיר 10 גרם מתוך ה-40 להם הוא זכאי בחודש, כך שנותרו בזכאותו 30 גרם. ביום למחרת, 6.10, הגיע כאמור המטופל ש’ לבית המרקחת עם מרשם ל-40 גרם וקיבל 20 גרם מתוכם, כך שנותרה לו יתרה של 20 גרם זכאות. ביום 10.10, מועד הניפוק של 20 הגרמים הנוספים על שמו של המטופל ש’ ללא ידיעתו, הגיע לבית המרקחת לראשונה הזן ג’ונגל דרימס בצורת סיגריות (“גליליות”). לדברי עו”ד עמבר הרוקחת גיטלזון חשבה שיהיה כדאי לנסות לתת לולדימיר בעלה סיגריות מוכנות במקום שיצטרך לגלגל בעצמו אך במקום להקליד את המרשם של בעלה לצורך ניפוק 20 גרם מהמוצר החדש, הוקלד למחשב המרשם של ש’ וכך נוצלה יתרת המרשם של 20 גרם ללא ידיעתו. ביום למחרת, 11.10, נופקו לולדימיר 10 גרם נוספים על חשבון המרשם שלו עצמו.

כלומר, לטענת עו”ד עמבר, העובדה שלולדימיר נותרו במרשם יתרת ניפוק של 20 גרם שלא נעשה בה שימוש (לאחר שנופקו עבורו 10 גרם ב-5.10 ו-10 גרם נוספים ב-11.10), מוכיחה שהוא ואשתו הרוקחת אכן האמינו בלב שלם שנופקו לו כל ה-40 גרם להם הוא זכאי, כולל ה-20 גרם שנרשמו על שם ש’, והם לא העריכו בשום שלב שהניפוק נעשה על חשבון המרשם של ש’, בודאי לא בכוונה תחילה. “אם היה מדובר בניפוק פיקטיבי, מדוע לא ניצל ולדימיר את יתרת ה-20 גרם אשר נותרו לו במרשם?” כתב עמבר. בשורה התחתונה טוען עו”ד עמבר בעתירה שהגיש לבית המשפט בשמה של גיטלזון כי כל הפרשה מקורה בבלבול, תקלות טכניות וטעויות אנוש תמימות שכמובן לא מצדיקות את העונש החמור של הדחתה מתפקיד רוקחת אחראית וסגירת פעילות בתחום הקנאביס. “אין ולא היו ניפוקים פיקטיביים והחשד אינו מבוסס,” סיכם וגם הציג קבלות שניפק בית המרקחת בתאריכים הרלוונטיים המתאימים.

בשורה התחתונה, עו”ד עמבר טוען בעתירה שהגיש לבית המשפט בשמה של גיטלזון כי כל הפרשה מקורה בבלבול, תקלות טכניות וטעויות אנוש תמימות שכמובן לא מצדיקות את העונש החמור של הדחתה מתפקיד רוקחת אחראית וסגירת פעילות בתחום הקנאביס.

בתום השימוע לא קיבלה הרוקחת המחוזית את הטענות והחליטה כאמור לעצור את פעילות הקנאביס בבית המרקחת עד הודעה חדשה ולשלול את הסמכת הרוקחת האחראית של גיטלזון למשך 3 שנים. בעתירה דורש עו”ד עמבר מבית המשפט לקבוע שהשימוע היה בלתי חוקי, מבוסס על התנהלות לא תקינה של הרוקחת המחוזית ובוצע תוך שימוש בראיות שהושגו שלא כדין.

יש לציין שאם אכן היה מדובר במעין “שיטה” המאפשרת לבית מרקחת מסויים או יותר לעבור לילה-לילה על אלפי מרשמים של מטופלים שרכשו אצלו בחודש האחרון רגע לפני שהם פגי תוקף ולנפק בעצמו את השאריות שלא נוצלו ואולי אפילו לסחור בהן אחר כך בשוק השחור, הרי שמדובר במעשה פלילי חמור מאוד שנתח כספי עצום טמון בו.

עם זאת, מאחר והביקורת שביצעה הרוקחת המחוזית במקום היתה יכולה לאתר מקרים דומים של ניפוק מרשמים בדקות האחרונות של פעילות בית המרקחת וביום האחרון לתוקפם אם היו כאלה, ומאחר וממצאים כאלה לא עלו, יש סיכוי סביר מאוד שמדובר במקרה חד פעמי שיכול לעמוד בגדר טעות אנוש תמימה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר