בימ"ש פדרלי קבע: קנאביס לא יוסר מרשימת הסמים המסוכנים ביותר

עתירה שהוגשה לבית המשפט הפדרלי בדרישה להוציא את הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים ללא תועלת רפואית (Schedule 1) נדחתה אמש על ידי שופטת פדרלית. "זו צריכה להיות החלטה של הקונגרס," קבעה.

חוקי הסמים בארה"ב מדרגים את סוגי הסמים השונים לפי ארבע דרגות, כאשר דרגה 1 (Schedule 1) שמורה לסמים המסוכנים ביותר בעולם ושבהגדרה אינם בעלי תועלת רפואית. צמח הקנאביס נמצא ברשימה זו כבר שנים ארוכות לצד הרואין ו-LSD ועל אף שארבע מדינות בארה"ב כבר עשו אותו חוקי לחלוטין וקנאביס רפואי מחולק בלמעלה מ-20 מדינות בארה"ב.

בשנת 2011 נאשמו 16 אמריקנים בתכנון לגידול 1,000 שתילי קנאביס. עתירה שהגישו התגלגלה עד שהגיעה אמש (ד') לפתחו של בית המשפט הפדרלי בקליפורניה. קימברלי מולר, שופטת פדרלית במדינה, דחתה את העתירה להסרת הקנאביס מאותה רשימת סמים מסוכנים ביותר.

השופטת קימברלי מולר
השופטת קימברלי מולר

לא המקום ולא הזמן

"זהו לא בית המשפט ולא הזמן המתאים," כתבה השופטת בהחלטתה. עוד היא אמרה שלמרות שבית המשפט הפדרלי הוא זרוע של הממשלה, הוא אינו נועד לקבוע מדיניות ציבורית. עם זאת ציינה ש"הנוף השתנה" מאז נחקק החוק לראשונה לפני 45 שנים.

עורכי דינם של הנאשמים טענו בדיון שקנאביס מסוכן הרבה פחות מסמים חוקיים ושהגדרתו כסם מדרגה 1 מנוגדת לחוקה. טענה נוספת עלתה בגין האופן בו אוכפת הממשלה את חוקי הקנאביס באופן בלתי הוגן, מאפשרת הפצה שלו במדינות שאישרו לגליזציה במשאל עם ופושטת עם כוחות משטרה על אלו שלא.

התביעה מנגד טענה שקנאביס עומד בכל הקריטריונים להגדרת סם מדרגה 1 כסם מסוכן ללא תועלת רפואית ועם פוטנציאל שימוש שלילי גבוה. עוד הוסיפו כי לשופטת אין סמכות חוקית לקבוע באיזו דרגת מסוכנות יהיה הקנאביס.

מומנטום חיובי?

על אף האכזבה של התומכים בשינוי החוק, שקיוו שתסיר את הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים ביותר או לכל הפחות תוריד אותו מדרגה 1 לדרגה נמוכה יותר, זוהי הפעם הראשונה מזה עשורים ששופט פדרלי מוכן לתת במה לדיון הזה ולשמוע את הטענות – מה שנתן לחלקם הרגשה טובה של שינוי במומנטום.

"ההחלטה של השופטת היתה צפויה, אבל ההחלטה שלה לקיים את הדיון היא צעד חשוב שמשפיע על הסקפטיות הציבורית בנוגע לחוקי המריחואנה," אמר על פי אחד הדיווחים סאם קאמים, מומחה לרגולציה של תכניות קנאביס מאוניברסיטת דנבר בקולורדו. "על אף שהפסדנו כאן, בהחלט ניתן לראות מומנטום לשינוי חוקי המריחואנה."

ראו עוד:
כך הוצא הקנאביס מהחוק
10 דברים שלא ידעת על ההיסטוריה של הקנאביס

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט