מגלגל...

ביידן נשיא ארה”ב, מה זה אומר על עתיד שוק הקנאביס?

ג'ו ביידן הוכרז כנשיא ארה"ב החדש. הוא יחליף את דונלד טראמפ בינואר 2021 וצפוי לשנות מדיניות מקצה לקצה. לאחרונה הוא הביע תמיכה באי-הפללה אבל מתנגד עדיין לשוק חוקי. מה זה אומר על המאבק ללגליזציה ועל ענף הקנאביס הרפואי המתרחב?

הנשיא הנבחר ה-46 של ארה”ב, ג’ו ביידן, אמר במהלך קמפיין בחירות 2020 שהוא תומך באי-הפללה של צרכני קנאביס גם ברמה הפדרלית, אך סירב לתמוך בלגליזציה מלאה אחרי שרק לפני כמה שנים הכריז בבירור כי הוא נגד. הוא נחשב לשמרן ביחס לחבריו במפלגה הדמוקרטית, שדווקא תומכים במהלך, והוא קידם את החוקים לענישה מנדטורית על שימוש עצמי בקנאביס שהביאו למאסרם של מיליוני אמריקאים.

ג'ו ביידן, נשיא ארצות הברית
בעד ונגד, ג’ו ביידן, נשיא ארצות הברית

מצד שני, המשקיעים בענף הקנאביס וכוחות השוק החופשי מגיבים בחיוב לבשורות על בחירתו של ביידן לנשיאות. המניות של חברות הקנאביס הגדולות בעולם טסות גבוה בהתאם, בעיקר אולי על בסיס תקוותם להיתר שייתן אולי סוף-סוף הממשל הפדרלי לבנקים, לקבל ולסחור בכספים מעסקי קנאביס חוקיים במדינות בהן אושרה לגליזציה. כיום, כספים אלה נחשבים על פי החוק הפדרלי כ”כספי סמים” האסורים להפקדה.

מה חושב הנשיא ביידן על קנאביס ולגליזציה?

בתפקידו כסגן נשיא של הנשיא לשעבר ברק אובמה, ביידן עמד למעשה בראש ממשל שקידם הקלה משמעותית בחוקי הקנאביס, כולל אישור ‘מזכר קול’ (Cole Memo) שאיפשר לראשונה למדינות בארה”ב לאשר לגליזציה בשטחן, כולל מסחר, שיווק, גידול ביתי, ושימוש חוקי למבוגרים, ללא חשש מאכיפה פדרלית ועל אף שהחוק הפדרלי אוסר זאת. מנגד, הוא גם הקפיד להיות מי שמיד הבהיר: “אנחנו עדיין נגד לגליזציה”.

לאחר מאמצים שסגנית נשיא ארה”ב הנבחרת, קמלה האריס, הפעילה כדי לשכנעו לאמץ עמדה פופולרית יותר, הסכים ביידן לאחרונה להתחייב שיקדם ביטול של חוקי הענישה המנדטוריים על שימוש עצמי בקנאביס. במהלך העימות הנשיאותי בחודש שעבר, חזר ביידן על הצהרה שנתן בעבר לפיה “אף אחד לא צריך לשבת בכלא בגלל עישון מריחואנה”. עם זאת, לגבי לגליזציה קבע: “עלינו להמתין לתוצאות מחקרים”.

חוקי קנאביס ארצות הברית 2021
חוקי הקנאביס בארצות הברית, נובמבר 2020

המפלגה הדמוקרטית שבראשה ומטעמה נבחר ביידן לנשיאות, כן תומכת ברובה בלגליזציה של קנאביס, ואף מקדמת מאז נובמבר 2019 את הצעת החוק להחרגת הקנאביס מחוקי הסמים והגדרתו כחוקי למבוגרים (MORE Act). בחירתו של ביידן היתה עשויה אולי לאפשר אישור חוק כזה, אך המפלגה הרפובליקנית, שזכתה לרוב בסנאט, לא צפויה להקל על הדמוקרטים בהליכי חקיקה השנויים במחלוקת.

אם שואלים את שוק ההון, נצחונו של ביידן הוא בשורה גדולה

אם שואלים את כוחות השוק, נדמה שארה”ב בדרך ללגליזציה, שכן כאמור, חלק ממניות חברות הקנאביס הקנדיות הגדולות בעולם נסקו בעקבות התוצאות ביותר מ-100%. ייתכן כמובן שזה מבוסס לא פחות, אולי בעיקר, על הניצחון המוחץ של הלגליזציה ב-4 משאלי עם, בניו ג’רזי, אריזונה, מונטנה ודקוטה הדרומית. חיזוק לאופטימיות המשקיעים נתנה העובדה שחלק מהמדינות הנ”ל הן שמרניות מאוד.

לסיכום, לא בטוח שב-4 השנים הקרובות תחת הנהגתו של ביידן ארצות הברית תאשר לגליזציה ברמה הפדרלית, וחברות הקנאביס בישראל ובעולם ודאי לא יוכלו עדיין לייצא קנאביס לארה”ב, אך ההקלה בחוקי הקנאביס במדינות (States), לצד תמיכת המפלגה הדמוקרטית והצעת חוק שכבר בהליך חקיקה, אולי יביאו לפחות לאי הפללה. יותר מהכל עסקי הקנאביס מצפים כאמור שהבנק הפדרלי יתיר מסחר בכספי קנאביס.

בתום בחירות 2020 בארה”ב אפשר לקבוע כי נכון לשנת 2021 הקרובה יהיו בארצות הברית לפחות 15 מדינות שאישרו לגליזציה מלאה. מספר זה אולי אף יעלה ל-16 כבר בחודשים הקרובים לאחר אישור שיתקבל במדינת ניו יורק, שם המושל אנדרו קואומו מקדם זאת בהתלהבות. ב-16 מדינות נוספות בארה”ב כבר יש אי-הפללה של שימוש עצמי בקנאביס וב-7 נוספות קנאביס רפואי. רק 12 מתוך ה-50 לא מתירות שימוש בכלל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר