מגלגל...

ביידן הודיע: חנינה לכל מי שהורשע בהחזקת קנאביס לשימוש עצמי

נשיא ארה"ב החליט לחנון את כל אזרחי ארה"ב הנושאים רישום פלילי תחת החוק הפדרלי בגין שימוש עצמי בקנאביס. מדובר בכמה אלפי אזרחים בלבד אך ביידן קורא למדינות (States) ללכת בדרכו. בעקבות ההכרזה מזנקות מניות הקנאביס בנאסד"ק בעשרות אחוזים

נשיא ארה”ב ג’ו ביידן הודיע הערב (חמישי, שעון ישראל) על חנינה גורפת לכל האזרחים האמריקאיים הנושאים עמם רישום פלילי בגין עבירות החזקת קנאביס לשימוש עצמי.

ג'ו ביידן
“הממשל הפדרלי מגדיר את המריחואנה כסם ‘מדרגה ראשונה’, בדומה להרואין וכגרוע יותר מפנטניל – זה לא הגיוני” – נשיא ארה”ב ג’ו ביידן

לא מדובר בחנינה לכל עבירות הקנאביס – גידול, ייצור, סחר וכיוצ”ב – אלא רק למי שהורשעו ב”עבירות פעוטות” של החזקת קנאביס לשימוש עצמי.

החנינה נוגעת למי שהואשם בהחזקת קנאביס לשימוש עצמי במסגרת הליך פדרלי כך שמדובר על פי הערכות בכ-6,500 אזרחים וכן כמה אלפים נוספים שבסמכות חוקי וושינגטון הבירה (D.C.). במקביל קרא ביידן למדינות ארה”ב (States) ליישם את אותו אמצעי גם בשטחן.

“אף אחד לא צריך לשבת בכלא בגלל שימוש או החזקה של מריחואנה,” אמר ביידן בהודעה שפורסמה באתר הממשל האמריקאי. “יש אלפי אנשים עם רישומים פליליים בגין עבירות החזקת קנאביס שנמנעים מהם עבודות, מגורים והשכלה”.

“המהלך יעזור להקל על ההשלכות הנלוות הנובעות מהרשעות אלו”, הדגיש ביידן. “הממשל הפדרלי מגדיר את המריחואנה כסם ‘מדרגה ראשונה’, בדומה להרואין וכגרוע יותר מפנטניל – זה לא הגיוני”.

במקביל הורה ביידן למשרד הבריאות ולתובע הכללי להתחיל בבחינה מעמיקה לגבי שאלת הגדרת הקנאביס תחת חוק הסמים הפדרלי, מהלך שעשוי להוביל לבסוף ללגליזציה או לפחות לאי-הפללה גם ברמה הפדרלית.

נכון להיום על פי החוק הפדרלי הקנאביס נחשב עקרונית לסם אסור ומסוכן מדרגה ראשונה, אך בעשור האחרון כבר כמעט 20 מדינות בארה”ב אישרו לגליזציה מלאה, וכך גם קנדה השכנה מצפון, כשעשרות אחרות אישרו אי-הפללה ושימוש רפואי.

האפשרות לאשר לגליזציה במדינות בארצות הברית בניגוד לחוק הפדרלי נפתחה בעת ממשל הנשיא ברק אובמה, שקידם ולבסוף גם אישר את “מזכר קול” (Cole Memo). ביידן כסגן-נשיא תמך במהלך גם כן.

בעבר, בעיקר בשנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת, ביידן היה דווקא מי שהוביל לאורך שנים את המאבק לחובת הטלת עונשי מינימום מחמירים בגין כל שימוש בקנאביס, והתנגד בתקיפות לכל הקלה.

בעקבות ההודעה של הנשיא מזנקות בשעה זו מניות הקנאביס בנאסד”ק בעשרות אחוזים. טילריי בזינוק של 30%, קנופי עם 21%, הקסו עם 17%, אורגניגרם עם 15%, קרונוס עם 13%, אורורה עם 7% ועוד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר