טוען...

בי”ח אסותא הורה להפסיק הטיפול בקנאביס רפואי

שני רופאים במרפאות הכאב של בי”ח ‘אסותא’ בחיפה פוטרו לכאורה לאחרונה על רקע נושא הקנאביס הרפואי, מה שהוביל להוראה לכל הצוותים להפסיק לנפק המלצות לקבלת או חידוש רשיונות קנאביס. נסיבות המקרה טרם נודעו אך בית החולים לא מכחיש את הדברים. משרד הבריאות טרם השיב לפניה.

מרפאות הכאב של בתי החולים הציבוריים בישראל מסרבות במרבית המקרים, או מקשות בחלק מהם, על חולים ומטופלים המגיעים במטרה לקבל המלצה לרשיון קנאביס רפואי.

בשנים האחרונות אף נהגו אותן מרפאות כאב באיפא ואיפא, כשהציבו שלטים בכניסה למרפאה ומעל הדלפקים, בהם נכתב באופן ברור למדי: ‘מרפאת הכאב X אינה מספקת שירות למעוניינים בקנאביס רפואי’.

תופעה זו עלתה שוב ושוב בדיונים בועדת הסמים של הכנסת וכשהוטחה הטענה בפני נציגי משרד הבריאות, כולל הבכירים ביותר בו, השיבו אלה כי נוהל זה של בתי החולים הוא פסול – ואף הורו למנהלי בתי החולים להסיר את השלטים ולספק שירות כרגיל.

אף על פי כן, ולמרות הודעת המרפאות כי יחזרו לספק את השירות המיוחל, בתי החולים ברובם לא נענו לדרישת משרד הבריאות, לטענתם מפאת חוסר היכולת לעמוד בקצב הדרישה וכן העובדה כי השירות לאלו המבקשים טיפול זה מונע מתן שירות ממטופלים ‘רגילים’ שנאלצים להיתקע בתור ארוך.

בראיון שערכנו עם מנהל בי”ח איכילוב, פרופ’ רוני גמזו, הסביר זה את הסיבות לתופעה ואת הקשיים עמם נאלצות מרפאות הכאב בבתי החולים להתמודד, מתורים ארוכים מדי ועד מקרי אלימות. כשנשאל האם זו אינה הפרה של הוראת משרד הבריאות הסביר גמזו כי למרות ההצהרות בועדות הכנסת, בפועל משרד הבריאות מעולם לא הוריד הנחיה שכזו לבתי החולים.

אותם חולים שלא הצליחו לקבל את הטיפול במרפאות הציבוריות, נאלצו ונאלצים עדיין לפנות לרופאים פרטיים הגובים כמובן סכומי כסף גבוהים הרבה יותר, או אפילו ליפול בידיהן של חברות המציעות להם “כיוון” לרופא מתאים בעבור תשלום של עד 10,000 ש”ח, לא פחות.

חלק מהחולים ניסו במהלך השנים לפנות גם למרפאות הכאב של בי”ח ‘אסותא‘, בית חולים פרטי שאמנם גובה סכום גבוה יותר לשירות מבתי החולים הציבוריים, אך כאשר הכאב גדול מדי נראה שהחולים מוכנים לוותר גם על סכומי כסף לא קטנים כדי לקבל את הטיפול.

כעת לראשונה מחליטה הנהלת רשת בתי החולים של ‘אסותא’ כי גם היא מצטרפת לבתי החולים הציבוריים, ומפסיקה את השירות עבור אלו המבקשים טיפול בקנאביס רפואי במרפאות הכאב שלה, לכל הפחות בחיפה.

חולה שביקשה השבוע לקבל המלצה לטיפול בקנאביס רפואי במרפאת הכאב של ‘אסותא’ בחיפה, קיבלה בתגובה תשובה קרה למדי, לפיה ‘הנהלת אסותא הורתה להפסיק לאלתר אספקת המלצות לרשיונות קנאביס, זאת בעקבות אלימות שהובילה לפיטוריהם של שני רופאים’.

פנינו אל ‘אסותא’ כדי לברר האם נכון הדבר ואף ביקשנו לקבל פירוט אודות מקרי האלימות לכאורה שהובילו לפיטוריהם של שני הרופאים, מה הסיבות לפיטורים, מה גרם לאלימות, מדוע הוחלט להפסיק את השירות עבור המבקשים קנאביס רפואי – והאם הדבר נעשה בידיעת ובתיאום מול משרד הבריאות.

מ’אסותא’ לא הכחישו את דבר הפיטורים או את הטענה על מקרי האלימות שהובילו אליהם, אך סירבו לפרט מעבר לכך, לא ציינו האם הדבר נעשה בתיאום עם משרד הבריאות ומסרו רק שנושא הטיפול ברשיונות קנאביס רפואי נתון כרגע בתהליך בחינה מחדש.

“נושא חידוש הרשיונות לקנאביס רפואי באסותא חיפה נתון כרגע בתהליך של בחינה מחדש,” מסרו לפניית המגזין. “במסגרת התהליך נלקחים בחשבון מגוון שיקולים, בראש ובראשונה טובת המטופלים”.

ממשרד הבריאות לא השיבו לפנייתנו בעניין זה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר