רופא באיכילוב: “שמן קנאביס גרם להרעלה ואירוע מוחי קשה”

מה שמעולם לא קרה בהיסטוריה האנושית, קרה אולי בבי”ח איכילוב בתל אביב, שם מאשימים הרופאים כי צריכת שמן קנאביס בכמות חריגה גרמה להרעלה שהובילה לנזק מוחי ולפגיעה בראייה אצל אשה תושבת מרכז הארץ. “היא נטלה כמות שאמורה להספיק לשבוע,” טוענים במרכז הרפואי, על אף שמודעים לכך שמדובר בטענה ראשונה מסוגה

.

* עדכון: דיווח עדכני מספר שהאשה צרכה גם תרופות מרשם וכן ‘ליריקה’ ביום האירוע.

אשה שאובחנה לפני מספר שנים כסובלת מכאבים כרוניים בגב התחתון טופלה במשך שנים התרופות ומשככי כאבים, עד שקיבלה לאחרונה רישיון לשימוש בקנאביס רפואי.

הרישיון שניתן לה כלל שימוש בשמן במקום בפרחים, כנהוג לתת לאלו שאינם מכירים או מנוסים בשימוש בקנאביס. את השמן מודרכים המטופלים לטפטף ב-2-3 טיפות מתחת ללשון מספר פעמים ביום.

השמן נחשב לעדין בהרבה לעומת אידוי ועישון פרחי הקנאביס, שכן הוא מכיל כמויות קטנות יותר של רכיבים פעילים, ביניהם הרכיב הפסיכואקטיבי THC. עם זאת השפעתו נמשכת זמן רב יותר, שכן הוא נספג דרך הריריות בדם ולא דרך הריאות בשאיפה.

האשה, שקיבלה את בקבוקון שמן הקנאביס לצד הוראה לצרוך מספר טיפות ביום, צרכה ככל הנראה כמות גדולה מעט יותר בטעות – ולמחרת אובחנה כסובלת מנזקים מוחיים קשים.

“אוטם מוחי נרחב”

על פי הדיווח הבוקר ב’ידיעת אחרונות’ האשה הגיעה למחרת לבית החולים כשהיא “סובלת מאוטם מוחי נרחב בכמה אזורים שונים”. היא אושפזה במחלקה לטיפול נמרץ כשמצבה מוגדר קשה ונשקפת סכנה לחייה.

איתן אוריאל
ד”ר איתן אוריאל

הרופאים, שלא ידעו לשייך את הסיבה לאירוע המוחי ולא מצאו סיבות שיכולות להסביר אותו, הגיעו למסקנה שהשימוש בשמן קנאביס בכמות מוגזמת היא שגרמה לאירוע מוחי.

ד”ר איתן אוריאל, רופא בכיר במחלקה לנוירולוגיה וביחידת השבץ בבי”ח איכילוב, אמר: “מדובר באישה ללא גורמי סיכון שקשורים למערכת כלי הדם, והרושם שלנו הוא שקיים קשר לצריכה המופרזת של הקנאביס. ייתכן שהמינון הגבוה גרם לשינויים בקוטר ולפגיעה בדופן כלי הדם במוח.”

“הבעיה איננה בשימוש בקנאביס עצמו אלא במינון המופרז,” מסביר ד”ר אוריאל. “היא נטלה ביום אחד מינון שהיה אמור לשמש למשך שבוע.”

“הרעלת קנאביס – שיקום ממושך”

על אף שנראה שד”ר אוריאל יודע שמעולם לא נרשם אירוע דומה, בחרו בבי”ח לתמוך בעמדתו של הרופא ובשיחה עם כתב המגזין הבוקר גיבו את טענותיו כי שמן הקנאביס הוא זה שגרם לאירוע המוחי.

“בספרות הרפואית אין תאורים רבים של הרעלות קנאביס רפואי שנלקח בצורת שמן,” אמר, “אולם עקב סמיכות האירועים והיעדר הסבר אחר, אנו מעריכים שקיים קשר סיבתי בין המינון המופרז שנלקח לבין האירועים המוחיים שעברה.”

“הטיפול באמצעות קנאביס רפואי הוא לגיטימי,” ביקש ד”ר אוריאל להדגיש, “אולם יש לזכור שהרעלת קנאביס כמו כל הרעלה של תרופה אחרת עלולה לגרום לתופעות לוואי קשות.”

מצבה של האישה מוגדר כעת יציב והיא עדיין מאושפזת בבית החולים. “היא מתאוששת בהדרגה אבל סובלת עדיין מחולשה קשה ומהפרעה ניכרת בשדה הראייה,” סיכם ד”ר אוריאל. “היא עברה כמה אירועים מוחיים ואנחנו מעריכים שהיא תצטרך שיקום ממושך”.

מבית החולים מסרו כי הם מגבים לחלוטין את טענות הרופא, אך לא ידעו למסור לאיזו מהחברות שייך השמן שגרם לכאורה לאירוע המוחי.

ידיעות אחרונות - הרעלת קנאביס

בהיעדר מצבים רפואיים נסתרים, מנת יתר מעישון מריחואנה היא למעשה בלתי אפשרית. ה-LD50 (מינון סמי-לתלי – המדד לקטלניותו של חומר) של THC, החומר הפעיל בקנאביס, הוא משהו בין 15 ל-70 גרם לאדם הממוצע. וכמו שסברה מחלקת Mind the Science Gap של אוניברסיטת מישיגן, זה “גבוה באופן אבסורדי”:

“כדי להכניס את זה לפרספקטיבה, המשתמש הארעי (פעם בחודש בערך) צריך רק 2-3 מ”ג של THC כדי להיות תחת ההשפעה, בזמן שמשתמשים יותר מנוסים יצטרכו בין פי 5 לפי 10 מאותה הכמות. ומכיוון ש-3 מ”ג זה 0.003 גרם, משתמש ארעי יצטרך לעשן פי 500 מהכמות הנורמלית כדי להתקרב לעבר מנת-יתר פוטנציאלית.”

ראו עוד:
קל יותר למות משתיית מים מאשר מעישון מריחואנה
אילו סמים הורגים הכי הרבה אנשים?
כמה מתו משימוש במריחואנה מאז הבוקר?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר