טוען...

ללא קנסות: מהיום בגרוזיה השימוש בקנאביס חוקי

אי הפללה אמיתית: מהיום בגרוזיה מותר וחוקי להחזיק ולצרוך קנאביס בבית ללא חשש מהפללה ואפילו לא מקנסות, כך קבע בית המשפט החוקתי במדינה אתמול. גידול ומכירת קנאביס יוותרו בלתי חוקיים ובגדר עבירות פליליות. ההחלטה הגיעה לאחר עתירה של מפלגת הלגליזציה במדינה. בקרוב בישראל?

בית המשפט החוקתי בגרוזיה (גאורגיה) ביטל אתמול באופן סופי כל ענישה על החזקה ועישון קנאביס לשימוש עצמי – ללא הפללה, ללא קנסות וללא ענישה כלל.

על פי קביעת ביהמ”ש העונשים על שימוש בקנאביס ייתכנו רק כאשר נמצאה סכנה לאנשים אחרים, או כאשר השימוש בקנאביס נעשה בציבור, בבתי ספר ומסגרות לימודיות אחרות, בתחבורה ציבורית וכיוצ”ב.

בניגוד לפרסומים באתרים קיקיוניים לא נקבע כל שינוי בחוקיות גידול קנאביס או מכירתו – שנותרו עבירות פליליות ואסורות.

שופטי בית המשפט החוקתי בגרוזיה
שופטי בית המשפט החוקתי בגרוזיה

בדומה למה שמתכוונת ‘עלה ירוק’ לעשות בקרוב, החלטת בית המשפט בגרוזיה הגיעה לאחר עתירה שהגישה מפלגת גירצ’י (Girchi), מפלגת מרכז המקדמת לגליזציה של קנאביס וביטול חוקי הסמים.

“זה לא היה מאבק למריחואנה, זה היה מאבק לחופש שלנו,” אמר זוראב ג’פרידזה (Zurab Japaridze) ממנהיגי המפלגה עם פרסום הודעת ביהמ”ש שנקבעה לשעה סמלית: 4:20 אחה”צ.

כזכור לקוראי המגזין ביטל בית המשפט בגרוזיה את הפללת צרכני הקנאביס כבר לפני כמעט שנתיים, אך אז נקבעו עונשי קנסות על החזקה ושימוש עצמי בצמח.

למרות שההחלטה הקודמת היתה מתירנית למדי, כולל התרת החזקה של עד 70 גרם קנאביס לאזרח, פעילי הלגליזציה במפלגה הגישו עתירה נוספת בה דרשו לבטל גם את קנסות הקנאביס.

המפלגה טענה בעתירה כי צריכת קנאביס אינה מהווה איום חברתי, אלא לכל היותר סכנה בריאותית לצרכן עצמו ובאחריותו האישית ומבלי לפגוע בציבור.

בית המשפט פירסם אתמול הודעה רשמית לפיה תבוטל כל ענישה מנהלית על שימוש בקנאביס בבתים, כולל קנסות.

בית המשפט ציין עוד כי התרת השימוש בקנאביס היא צעד שבא להגן על זכות האזרח להתפתחות אישית וכי החלק של צרכן הקצה בהפצת החומר בציבור הוא קטן ביותר ולפיכך הסיכון הסביבתי נמוך גם כן.

“בהתאם לכך הענישה על צריכת מריחואנה הינה בלתי מידתית,” נקבע לבסוף.

“אני מברך על החלטת בית המשפט, בעזרתה גרוזיה הפכה למדינה חופשית יותר,” אמר ג’פרידזה. “זו אחריות של האזרחים להשתמש במריחואנה בצורה אחראית ולהקפיד לא לעבור על חוקי האיסור על עישון בציבור”.

בישראל מתכוננים בימים אלו במפלגת עלה ירוק להתחיל בקמפיין ציבורי למימון הגשת עתירה לבג”צ בדרישה לבטל את הפללת צרכני הקנאביס לחלוטין, בדומה למהלך בגרוזיה.

במפלגה חשפו כי בעקבות חוק הקנאביס החדש של השר גלעד ארדן ניתן כעת לטעון לפגיעה בכבוד האדם וחירותו לפי חוק היסוד, פרטים נוספים כאן.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר